Природа Кримських гір
МОЯ КРАЇНА – УКРАЇНА
Урок 68
Тема. Природа Кримських гір
Мета: ознайомити учнів із Кримськими горами; розвивати спостережливість, уяву, пам’ять, мовлення, мислення; виховувати любов до Батьківщини, бережливе ставлення до природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети
Гори дикі і суворі,
Вічно гордо-мовчазні
Зверху дивляться в простори,
Де синіє синє море
І зникає в далині.
О. Олесь
– Про які гори цей вірш? Чому ви так вважаєте?
– Сьогодні ми помандруємо у Кримські гори.
– Знайдіть їх на карті та розкажіть, де вони розташовані.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя про Кримські гори
Розповідь супроводжується демонструванням фотографій.
– Кримські гори вузькою смугою тягнуться вздовж узбережжя Чорного моря. Найвища точка гір – це Роман-Кош. Приблизно 200 млн. років тому на місці гірського Криму був океан.
2. Робота за таблицею “Кримські гори”
– Рослинність Кримських гір різноманітна. У передгір’ї ростуть вічнозелені рослини – плющ, лист кримський, мускус, суничник дрібноплідний, жасмин, а також магнолія, гліцинія, кедр гімалайський, мамонтове дерево, пальма, кипарис, лавр, мигдаль, інжир, хурма та інші. Гори укриті дубовими, сосновими і буковими лісами. Подекуди зберігся тис. Трапляються кущі малини, шипшини, вовчих ягід. У вологих місцях на скелях стеляться ліани. На плоских вершинах Кримських гір розташовані гірські луки. Ці плоскі вершинні ділянки називають яйлами. Яйла – пасовища. Вони вкриті трав’янистою рослинністю. З ранньої весни на луках цвітуть проліски, шафран, півонії, сині волошки, едельвейс кримський. До Червоної книги занесено такі рослини: шафран вузьколистий, півонія кримська, тюльпан двоквітковий та ін.
Учні працюють з ілюстраціями.
– Тваринний світ Кримських гір різноманітний і багатий. У горах Криму водяться благородний та плямистий олені, дикі свині, білка, дикий голуб, орел-білохвіст, чорний гриф тощо. У гірських річках є струмкова і райдужна форель. До Червоної книги занесено кам’яну куницю, кримську скельну ящірку, чорного грифа.
У Кримських горах є багато карстових печер, глибоких колодязів, мінеральних джерел, цілющих озер.
Цілюще морське повітря, мінеральні джерела, казкова краса гір – все це створює чудові умови для відпочинку людей. Тут побудовано санаторії та будинки відпочинку. Люди тут займаються вирощуванням різних сортів винограду, а також троянд, які використовують для виготовлення парфумів і ліків.
>> Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Гра “Детектор”
– Підкресліть помилки, яких припустився у своєму творі Вовчик Помилкин.
Улітку я подорожував Південним берегом Криму, його пустелями, горами. У цій місцевості дуже мало звірів, птахів. Комах немає. Є гарні морські птахи: зозулі, чайки, горобці. Літо не дуже холодне, малосніжне, а зима спекотна і волога.
2. Гра “Екскурсія до Кримських гір”
– Знайдіть на карті місце, з якого почнемо подорож.
Учитель називає певне місто.
Залізницею їдемо до Сімферополя. Від Сімферополя починаємо мандрувати в гори. Екскурсію проводитимуть екскурсоводи.
Завдання:
– Розповісти, де знаходяться гори.
– Назвати 2-3 рослини цього краю. Показати їх на малюнках чи гербарних зразках.
– Назвати 2-3 тварини цього краю. Розповідь ілюструвати малюнками.
– Розповісти про значення Кримських гір, заняття людей, які там живуть.
V. Підсумок уроку
– Якими горами ми подорожували?
– Що з’ясували і запам’ятали про ці гори?
– Чим займаються люди цієї місцевості?
– Як називаються місця відпочинку, яких багато в Криму? (Курорти)
– Що найбільше сподобалося на уроці?