ПРОПОЛІСУВАННЯ ГНІЗД

ПРОПОЛІСУВАННЯ ГНІЗД. Прополіс (замазка, або бджолиний клей) – смолиста речовина, якою бджоли зашпаровують щілини у вулику, при настанні холодів скорочують льотки, полірують стінки чарунок стільників, надаючи їм міцності, “припаюють” рамки до стінок корпуса.

На 14-й день свого життя бджола готова до збирання прополісу. При збиранні прополісу частки смоли бджоли збирають передніми й середніми ніжками й поміщають у пилкові кошички. Бджола, очистивши чарунку, обробляє її прополісом, облизує все язичком і змазує слиною для замуровування

бактерій, і чарунка знову готова для нового яйця.

Залежно від застосування бджоли використовують прополіс різної якості. Так, для забивання льоткових отворів бджоли використовують суміш прополісу з воском, пилковими зернами та шматочками деревини. Цей прополіс має темно-сірий колір, він менш тягучий і не такий липкий. Таким самим прополісом бджоли замуровують, наприклад, трупи мишей, що загинули у вулику. Для забивання щілин у стелинах, обробки полотнинок вони використовують чистіший прополіс, із меншим вмістом воску й інших домішок; він липкіший, тягучіший і рідкіший. Внутрішні стінки чарунок бджоли обробляють

ще рідкішим прополісом, у якому міститься бальзам.

Іноді бджоли відкладають прополіс на зовнішніх краях стінок чарунок, на внутрішніх стінках вулика й дерев’яних деталей рамок. Відкладається він у вигляді крапель (2-3 мм у поперечнику), які незабаром застигають.

Бджоли зашпаровують щілини у вулику по-різному. Якщо минула зима була м’якою, то вони з осені залишають по 3-4 отвори в 4-6 мм на вуличку, інші щілини зашпакльовують; якщо холодною – по 1-2 отвори. Якщо попереду сувора зима, то, починаючи із середини серпня, окремі сім’ї скорочують принесення у вулик нектару й пилку й кидаються на збір прополісу.

Закладення льотків – це природна діяльність бджіл, спрямована на захист гнізда від вітрів і холоду. Бджоли, особливо південної популяції, часто восени зменшують льотки,

Зашпаровуючи їх прополісом. В усьому льотку вони залишають лише кілька невеликих круглих отворів, які служать їм своєрідним проходом. У такий спосіб бджоли зменшують вентиляцію вулика, знижують імовірність проникнення усередину холодного повітря. Навесні, коли потеплішає, бджоли самостійно розгризуть перегородки й збільшать льотки.

Відбір прополісу зазвичай виконують улітку. Необхідно зняти з вулика кришку й утеплення, відігнути полотнинка на половину рамок гнізда й злегка окурити бджіл. Після цього стамескою зішкрібають прополіс із верхніх брусків рамокі складають його в заздалегідь приготовлений поліетиленовий мішечок. Такі ж дії виконують на другій половині гнізда. Щоб зчищений прополіс не просипався між рамками, його потрібно притиснути пальцями до стамески.

Найчастіше бджоли відкладають прополіс на верхній поверхні бруска поблизу плічок рамки, іншу частину вони зазвичай зашпаровують воском. Знімають прополіс також між плічками рамок у фальцах вулика.

Зібраний прополіс необхідно очистити від деревини, воску, залишків мертвих бджіл і спресувати в брикети. На відміну від прополісу, отриманого з полотнинок і спресованого, відібраний з вуликових рамок має неоднорідну за забарвленням (мармурову) поверхню.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПРОПОЛІСУВАННЯ ГНІЗД