САЛАТ – САЛАТНІ КУЛЬТУРИ

Сад і город (енциклопедія)

САЛАТНІ КУЛЬТУРИ

САЛАТ

Салат, або салат-латук, з’явився в Середземномор’ї, у III-IV тисячоліттях до н. е. З XVI століття поширився в Європі. Салат був відомий як цінна харчова рослина, використовувався й у лікувальних цілях. Молочний сік салату має снодійний, заспокійливий, болезаспокійливий ефект.

Салат містить усі вітаміни групи В, аскорбінову кислоту, провітамін А, велику кількість заліза, що робить його особливо корисним для людей, які страждають на недокрів’я, ослаблених після хвороби.

Салат

– однолітня трав’яниста рослина, що належить до родини айстрових (складноцвітих), запилення перехресне, але в основному – самозапилення. У культурі представлений трьома різновидами:

– листковий, або зрізний, салат утворює розетку листя, качан не утворює, швидко йде у стрілки та зацвітає. Вегетаційний період – 30-35 днів, через місяць після появи сходів листя можна зрізати й використовувати в їжу;

– качанний салат – формує невеликий округлий качан, оточений розеткою листя. Качанний салат має кілька сортів, які вирощуються або на відкритому, або на закритому грунті. Вегетаційний період становить

55-95 днів. У їжу використовується качан;

– салат ромен – рослина, що утворює видовжений качан і розетку листя, яке розташовується не гори30нтально, як у листкового салату, а вертикально. Качан досить великий, вагою 230 г, період дозрівання – 70-120 днів.

Усі сорти салату є холодостійкими. Насіння починає проростати при температурі -2…-З °С, сходи можуть легко переносити короткочасні заморозки до -5…-8 °С. Однак у період формування качанів зниження температури може мати погані наслідки, оскільки в качанних сортів вони не утворюються. Оптимальна температура для проростання насіння салату – +12…+15 °С, для росту й розвитку – +20…+25 °С.

Салат належить до світлолюбних рослин, тому його не можна вирощувати на затінених ділянках, а також необхідно регулярно проріджувати. У затінку ріст і розвиток салату вповільнюються, а період дозрівання збільшується, причому важко одержати повноцінні рослини.

Грунт для вирощування салату має бути легким, родючим, краще супіщаним або чорноземом. Готують його з осені, уносячи під перекопування органічні добрива. Краще використовувати перегній із розрахунку 3-4 кг на 1 м2. У ролі попередників для салату рекомендується використовувати огірки та капусту, під які вносився свіжий гній. Якщо ж під попередні культури органічні добрива не вносилися, їх потрібно вносити перед перекопуванням.

Перед посівом грунт удобрюють із розрахунку 15-20 г сульфату амонію, 30-40 г суперфосфату, 15-20 г хлористого калію на 1 м2. Висівають його грядковим способом по 2-5 рядків у стрічці або рядами. При грядковому посіві відстань між рядками має бути 20 см, а між грядками – 50 см; при рядовому посіві відстань між рядами має становити 45-60 см. Перший посів проводять на початку – у середині березня, а наступні з інтервалом у 10-15 днів до самої осені. Глибина посіву – 1-1,5 см, норма посіву – 30-50 г насіння на сотку.

Через 12-14 днів після появи сходів, коли утворяться 2- 3 справжніх листочки, проводять перше проривання салату. Відстань між рослинами в рядах після нього повинна становити 2- 3 см, Коли утворяться 4-5 листочків, проводять друге проривання, залишаючи одну рослину через кожні 8-12 см для листкових сортів салату, одну рослину через кожні 15-20 см – для качанних сортів.

Догляд за салатом полягає в регулярному розпушуванні землі, ручному прополюванні, підживлюванні й боротьбі зі шкідниками. Після кожного поливання потрібно стежити, щоб не утворилася кірка, і розпушувати міжряддя.

Салат вимагає регулярного поливання. До утворення качанів його поливають дощуванням, а потім – за борознами. Змочування листя в період формування качана може послабити рослину, спричинити появу захворювання.

Качанні сорти салатів підживлюють 1 раз у період розвитку одночасно з поливанням.

Можна вирощувати ранній урожай салату розсадним способом. Для цього 40-45-денну розсаду висаджують, щойно грунт прогріється до температури +5…+10 °С, Садіння ведеться рядами, відстань між рядами 60 см. Подальший догляд здійснюється так само, як і за рослинами, висадженими насінням.

Строки збирання салату залежать від сорту. Листковий салат збирають тоді, коли в розетці утворюється 6-10 добре розвинених листочків, що відбувається зазвичай через 35-40 днів після появи сходів. Качанні сорти збирають вибірково, коли утворюється розвинений качан діаметром 5-12 см залежно від сорту. Листкові сорти через 35-40 днів після появи сходів формують стебло, зацвітають і дають насіння, тому спізнюватися з їх збиранням не можна.

Листковий салат не можна зберігати, тому його вживають у їжу в день збирання. Качанні сорти можна зберігати 2-4 дні в темному місці при 18 °С тепла, 3-4 тижні – при температурі 0 °С, якщо ж зрізані качани скласти в поліетиленові пакети в 2 шари верхівками качанів одна до одної, то при 0 °С їх можна зберігати до 1,5 місяця.

Салат ромен висівають пізніше, ніж інші сорти, зазвичай наприкінці липня. Збирають його якомога пізніше. Ті качани, які будуть використовуватися влітку, вибілюють, для чого перед збиранням зв’язують 30внішні листочки. Рослини, що мають недорозвинені качани, викопують із коренем і прикопують для дорощування. Для того щоб салат ромен зберігався якомога довше, останні рослини викопують із грудкою землі та зберігають у прохолодному приміщенні.

Для одержання насіння салат не зрізують, дають йому випустити стрілку й зацвісти. Після дозрівання насіння його збирають, висушують, зберігають у мішечках. Насіння салату дуже дрібне, маса 1000 насінин – 1г.

Рекомендовані сорти: листкового салату – Московський парниковий, Кучерявий жовтий, Великий ранній; качанного салату – Беттнера, Кам’яна головка жовта, Першотравневий, Лепперман, Атракціон, Рамсес, Зелений круглий, Берлінський жовтий, Магна, Великокачакний, Норан, Кучерявець одеський, Крижана гора, Чудесний 15; салату ромен – Зелений зимовий, Гарний зимовий, Паризький зелений.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: САЛАТ – САЛАТНІ КУЛЬТУРИ