СИМФОНІЯ. УВЕРТЮРА

Розділ 4 Жанри симфонічної музики

Музика – джерело радості мудрих людей. Вона здатна викликати в народу гарні думки, вона глибоко проникає в його свідомість і легко змінює вдачу та звичаї.

Сюнь Цзи,

Давньокитайський філософ

Теми 26-27 СИМФОНІЯ. УВЕРТЮРА

І

Упродовж багатьох століть розвитку музичного мистецтва сформувалися симфонічні жанри: симфонія, увертюра, симфонічна поема і фантазія, картина, а також концерт Вони беруть початок від появи симфонічного оркестру (середина XVIII ст.) – великого колективу музикантів,

які грають на різних інструментах під керівництвом диригента.

Кількість звуків та їх найрізноманітніших поєднань, що може відтворити оркестр, майже необмежена, і, можливо, саме тому багато композиторів приберігають свої найзаповітніші музичні ідеї для оркестру, адже це – унікальний колективний інструмент.

Тривалий час план розташування інструментів в оркестрі змінювався відповідно до кількості музикантів у кожній групі, акустики концертного залу, де відбувався концерт тощо. Відомий диригент Леопольд Стоковський запропонував стандартний план розміщення музикантів, який назвали “американським”.

Стоковський розмістив усі скрипки ліворуч бід диригента, віолончелістів – праворуч. А кількість виконавців на духових інструментах збільшив удвічі. Таке розташування музикантів – виконавців використовують у більшості оркестрів світу.

СИМФОНІЯ. УВЕРТЮРА

Симфонічний оркестр Шведського радіо

Пригадайте, які існують сімейства (групи) музичних інструментів. Скористайтеся інформацією з довідника.

Прочитайте казку “Як був створений симфонічний оркестр”. Дайте відповіді на запитання: як ви розумієте поняття какофонія? Чому навчилися музичні інструменти завдяки диригенту та феї Музики?

МУЗИЧНА СКАРБНИЧКА КАЗОК І ЛЕГЕНД

ЯК БУВ СТВОРЕНИЙ СИМФОНІЧНИЙ ОРКЕСТР

(За А. Лопатіною, М Скребцовою)

Люди дуже любили фею Музики і створили для неї безліч чудових музичних інструментів. Не сподобалося це злій Какофонії, і вона вирішила: “Треба зробити так, щоб усі інструменти намагалися один одного перекричати, і тоді буду правити світом я, Какофонія, а не фея Музики”. Вирішила Какофонія посварити всі інструменти один з одним. Вона прилетіла до скрипочки і сказана, улесливо посміхаючись:

– Як проникливо ви співаєте! Ніхто не може зрівнятися з вашою співучістю, навіть людський голос.

Задерла вгору носа скрипочка, а Какофонія одразу ж доповіла альту, віолончелі й контрабасу:

– Скрипка вважає себе найкращою, та насправді ви більші за неї, і голоси ваші сильніші.

Потім Какофонія низько вклонилася роялю:

– Пане Роялю, ви великий артисті можете замінити всі музичні інструменти. Ви сам можете виконати будь-яку музику, від найтонших звуків капели до гуркоту грому.

Потім Какофонія полетіла до духових інструментів й улесливо зауважила:

– Тільки у вас, флейто, душа ніжна і переливчаста, немов спів солов’я на світанку.

– Милий гобоє, ваш друг кларнет запевняє, що ваша музика холодна, і ви не вмієте надавати звукам наростання і затухання, як він, – прошепотіла Какофонія на вушко гобою.

Так літала Какофонія від одного інструмента до іншого, прагнучи зруйнувати їхню дружбу. Мідним духовим інструментам Какофонія сказала, що їхня гра має більш насичене і яскраве звучання, ніж дерев’яних духових інструментів. Барабанові, литаврам і мідним тарілкам Какофонія оголосила, що інші інструменти зневажають їх через відсутність мелодійності.

Какофонія лестила так уміло, що всі музичні інструменти образилися один на одного і побігли скаржитися феї Музики.

– Феє, ти негайно повинна обрати серед нас найкращий музичний інструмент, – задзеленчали, засурмили, загуркотіли і загриміли разом усі інструменти.

СИМФОНІЯ. УВЕРТЮРА

3. Кримінська. Оркестр

– Це якась какофонія. Я зараз оглухну від вашого крику, – вигукнула фея Музики. – Ви всі чудові! Кожен музичний інструмент має основний звук, що відображає цей інструмент найліпше. Разом ці звуки створюють красу музики.

Але музичні інструменти не слухали пояснень феї Музики.

– Гаразд, тоді нехай обирає людина, – вирішила фея. – Вона стане композитором й отримає чарівну силу записувати нотами звуки, кольори й відтінки музики. Для кого з вас композитор напише музику, той і буде кращим.

Зраділи інструменти і стали з нетерпінням чекати, коли людина напише музику. Кожен із них мріяв, що композитор напише музику саме для нього.

Нарешті музика була готова. Вона називалася партитурою. Музичні інструменти з подивом дізналися, що всі їхні голоси включені до цієї партитури. Окрім того, вони побачили, що нову музику треба виконувати не соло, а гуртом. Наприклад, для виконання потрібні були дві групи скрипок, велика група віолончелей, груп а альтів і груп а контрабасів.

– Якщо ми гратимемо всі разом, вийде якась какофонія, – обурено задзеленчали, загуркотіли і загуділи музичні інструменти.

– Вийде не какофонія, а гармонія. Для кожного з вас я написав, у якому темпі й коли вступати, – заспокоював музичні інструменти композитор, однак ті хвилювалися все більше й більше.

– Феє Музики, я написав симфонію “Музика світів”, але музичні інструменти не розуміють, що для неї потрібні всі фарб и і відтінки звуків! – вигукнув композитор.

– Тихше, мої любі, – попросила фея Музики. – Щоб зрозуміти, хто з вас найкращий, ви повинні спочатку виконати цю чудесну симфонію всі разом. Звісно, це важко, але вам допоможе диригент.

Фея Музики підвела до музичних інструментів диригента і вручила йому чарівну диригентську паличку. Ледь диригент повів своєї паличкою, наче чарівною, музичні інструменти слухняно замовкли і приготувалися слухати.

– Струнно-смичкові – основа нашого оркестру, – пояснив диригент. – Вони можуть і співати всі разом, як один великий інструмент із потужним голосом, і виконувати соло.

Струнні інструменти вишикувалися в ряди й почали вивчати свою партію.

– Характер дерев’яних духових інструментів суто індивідуальний. Тому ви будете співати свої партії по парах, – продовжив диригент

Задоволені флейти, кларнети, фаготи і гобої розійшлися парами й отримали свої ноти.

– Ви, мідні духові інструменти, усі разом виконаєте яскраву святкову мелодію, – велів диригент трубам, валторнам і тромбонам. – А ще валторна заспіває в симфонії мелодійне соло про красу природи, а труба підіграє їй своїм гучним голосом.

Радісно сяючи, мідні духові інструменти зайняли свої місця.

– Сподіваюся, я буду солістом? – боязко запитав рояль.

– Звичайно, у тебе королівська потужність сольного звучання, – погодився диригент – Але тобі доведеться грати разом з іншими інструментами також. Своїми потужними акордами ти підсилиш групу ударних, допоможеш струнним і духовим.

У відповідь рояль усміхнувся усіма своїми білими й чорними клавішами.

– І без вас, ударні інструменти, оркестрові, звісно, не обійтися. Без ритму музика не може існувати, – сказав насамкінець диригент.

Барабан вибив радісну дріб, а мідні тарілки весело дзенькнули. Радісні і заспокоєні інструменти почали репетирувати свої партії. Звісно, грати злагоджено, яскраво і натхненно було нелегко. То спізнювалися вступити труби, то скрипки співали мляво й нудно.

Але диригент терпляче і дбайливо поправляв усіх. Нарешті настав день концерту. Диригент змахнув паличкою і… Зазвучала музика світів! Вона, немов величезна хвиля, підхопила серця слухачів і потягла за собою, то піднімаючи до зірок, то кидаючи їх у морську безодню. І ніхто не помітив, як повільно розтанула і зникла без сліду зла Какофонія.

Симфонія – жанр симфонічної музики; твір для симфонічного оркестру, побудований на контрастних частинах (переважно чотирьох).

Як ви пам’ятаєте з уроків музичного мистецтва в 5 класі, симфонія – це масштабний твір для оркестру, який зазвичай складається з чотирьох частин. Перша частина циклу – швидка й енергійна (написана зазвичай у формі сонатного алегро), друга – повільна, іноді меланхолійна (сумна, задумлива), третя – більш швидка і витримана у тридольному розмірі (менует або скерцо), а четверта – фінал – швидка, піднесена, нерідко урочиста.

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Йозеф Гайдн, “Прощальна симфонія” або Симфонія № 101 “Годинник” (за вибором).

Схарактеризуйте темброву палітру звучання симфонічного оркестру.

ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА

СИМФОНІЯ. УВЕРТЮРА

Франц Йозеф Гайдн:

“Знайдіть гарну мелодію – і ваша композиція, якою вона не була б, вийде чудовою!”

Франц Йозеф Гайдн (1732-1809) – австрійський композитор, один із засновників таких музичних жанрів, як симфонія і струнний квартет. Народився в с. Рорау поблизу угорського кордону. З 5-річного віку хлопчик навчався музиці та хоровому співу.

У молоді роки прислуговував у будинку італійського композитора Нікколи Порпора, однак і там намагався заповнити прогалини у своїй музичній освіті. У цей період митець написав першу оперу. У 1761 р. Гайдн стае другим капельмейстером при дворі князів Естергазі – однієї із найвпливовіших аристократичних родин Австро-Угорщини. Тут він писав музику, керував оркестром, ставив опери. У 1781 р. Гайдн зустрів В.-А. Моцарта, з яким невдовзі затоваришував. Останні роки його життя минули у Відні, де він познайомився з Л. ван Бетховеном і взяв його в учні.

Творчий доробок композитора вражає: 24 опери, 104 симфонії, 83 струнні квартети, 52 фортепіанні сонати, увертюри, марші, танці, дивертисменти для оркестру й різних інструментів, концерти, п’єси для клавіру й інших інструментів, ораторії, пісні, канони, обробки шотландських, ірландських, валлійських пісень для голосу з фортепіано (скрипки або віолончелі) тощо.

ДОБРИЙ МАГ

Вірші і музика О. Шпак

СИМФОНІЯ. УВЕРТЮРА

1. Жив на узліссі старий чарівник,

Різні бажання здійснити він міг.

Дивні казки він писав для дітей

Та від зорі чаклував цілий день.

Приспів:

Мріють дорослі і діти

Жити в казковім краю,

І з добрим магом дружити,

Мрію здійснити свою.

2. Знав чарівник, в чому щастя було, –

Просто всім треба творити добро.

І до дітей мудрий маг прямував,

Чудо-казками дітей він навчав.

Приспів.

3. Вчитись у мага прийшло хлопченя,

Та хитрий маг малюку промовля:

“В школу іди здобувати знання,

Будеш таким же розумним, як я”.

Приспів.

СИМФОНІЯ. УВЕРТЮРА

Я у світі музики: досліджую, дію

1. Що таке симфонія? З яких частин складається симфонічний цикл?

2. Які симфонії ви слухали на уроках музики? Що є спільного в їх образному змісті, формі, засобах виразності? Чим вони відрізняються?

3. Дослідіть будову інструментів симфонічного оркестру та особливості гри на них, використовуючи Додаток 2 (с. 147 підручника).

ІІ

Увертюра – це жанр симфонічної музики. У перекладі з французької мови увертюра означає “початок”, або “відкриття”. Увертюра виконується перед початком опери, балету тощо. Також це може бути окремий самостійний твір.

Увертюра – жанр симфонічної музики; твір для оркестру або вступ до опери, балету тощо.

Завдання будь-якої увертюри – створити настрій, налаштувати глядачів до сприйняття опери чи балету, підготувати їх до того, що відбуватиметься на сцені. Ту ж саму роль виконує й увертюра до кінофільмів. Спробуйте пригадати хоча б одну кінострічку, під час титрів якої не звучить музика. Навряд чи це вдасться, адже увертюра в кіно відіграє значну роль. Глядач, ще не побачивши першого кадру, за характером музики може здогадатися, який за жанром фільм {комедія, драма тощо).

Багато композиторів використовували в увертюрі мелодії з опери, до якої вона написана.

В історії музики відомо про чималу кількість випадків, коли композитори створювали увертюри, що перебувають у репертуарі оркестрів набагато довше, ніж опери. Тому й не дивно, що такі увертюри стали самостійними, повноцінними музичними творами, які виконуються окремо.

У XX ст. увертюри стали оркестровими творами без певної форми, їх часто писали до святкових заходів. Помітною в цьому жанрі є “Святкова увертюра” Дмитра Шостаковича, яка створена до Олімпійських ігор і продовжує розвивати традиційну форму увертюри.

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Дмитро Шостакович, Святкова увертюра.

ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА

СИМФОНІЯ. УВЕРТЮРА

Дмитро Дмитрович Шостакович (1906- 1975) – російський композитор, піаніст. Народився в Петербурзі. Спочатку музики його навчала матір. Закінчив консерваторію по класам фортепіано і композиції.

Упродовж життя написав 15 симфоній, 15 струнних квартетів, а також багато концертів і сонат для різних інструментів. У музиці – чимало новаторських рішень. Нині Д. Шостакович – один з найбільш виконуваних у світі композиторів, адже його твори – це глибокі висловлювання про долю окремої людини і людства загалом.

Я у світі музики: досліджую, дію

1. Які увертюри ви знаете? Які особливості цього жанру?

2. Яке значення увертюри в музично-театральних виставах?

3. Поцікавтеся репертуаром сучасних симфонічних оркестр і в України Запишіть у зошиті твори, які ви хотіли б послухати в майбутньому.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: СИМФОНІЯ. УВЕРТЮРА