СВІТЛОВІ ЯВИЩА
“СВІТЛОВІ ЯВИЩА”
Урок-змагання
Мета. Поглибити та систематизувати знання за темою “Світлові явища”; розвивати в учнів логічне мислення, винахідливість і кмітливість; коректувати їхню ігрову та навчальну діяльність; проводити оперативний контроль навчальних досягнень.
Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань.
Обладнання. Картки з дидактичним матеріалом; великі “ромашки” з картону, на пелюстках яких записані завдання; різні окуляри, листки чистого паперу, лінійка, олівці, картки з кросвордами, обладнання
Методичні поради. При повторенні теми “Світлові явища” великий ефект дає урок-змагання. Проведення уроків у формі змагання є чи не найефективнішою формою занять з підлітками: учні легко включаються в гру, стають активними, позбуваючись буденної закомплексованості. На уроці-змаганні можна за короткий час повторити значний об’єм навчального матеріалу, перевірити знання значної частини учнів. Ефективність уроку-змагання обумовлена і використанням різноманітних
За тиждень до цього уроку клас поділяється на групи-команди Кожна група обирає капітана, придумує назву команди та її емблему. До уроку-змагання учні повинні: 1) повторити матеріал теми; 2) продумати і записати на листку одну із розповідей про:
– оптичні прилади, їхню будову та використання у побуті та техніці;
– світло, зумисне включивши в текст помилкові судження;
– оптичний прилад (фотоапарат, діапроектор, бінокль, окуляри і т. п.) у формі реклами.
Хід уроку
Учитель. Сьогодні наш урок – урок-змагання. Команди готові до товариської зустрічі. Бажаю всім учасникам удачі і перемоги. Щоб під час змагання панувала справедливість, працюватиме журі змагання.
Учитель (голова журі) знайомить з особливостями уроку, з тими конкурсами, які проводитимуться на уроці; зі системою нарахування команді балів, при якій враховуватиметься якість відповіді, активність членів команди і дотримання дисципліни у ході обговорення відповіді.
Після представлення команд проводяться конкурси.
Конкурс “Розминка”
Перевіряється знання матеріалу. Питання задають одразу для всіх команд, але право на відповідь отримує та команда, яка першою знає відповідь. При неправильній відповіді право відповідати переходить до іншої команди. Для розминки можна використати такі запитання:
1. Для чого одяг сталеварів виготовляють із блискучої тканини?
2. Коефіцієнт відбивання дзеркала дорівнює приблизно 70%, а снігу – 85%. Чому ж дзеркало дає зображення предмета, а сніг – ні?
3. Чому зображення у воді завжди темніше від справжнього кольору неба?
4. Кут між падаючим і відбитим променями дорівнює 20°. Під яким кутом до поверхні дзеркала падає світло?
5. Чи може бути одна й та ж лінза і збиральною, і розсіювальною?
Конкурс “Домашнє завдання”
Прослуховуються розповіді про оптичні прилади. Виступають по одному представнику від кожної команди (3-5 хвилин). Журі враховує логічність розповіді, її оригінальність та число використаних оптичних понять.
Конкурс “Капітани і ромашки”
У конкурсі беруть участь капітани і така кількість членів команд, скільки пелюстків у “ромашки”.
Капітанам дають окуляри й аркуш із текстом: “Визначити вид лінз в окулярах і те, який дефект зору (далекозорість чи близорукість) вони виправляють”.
У цей час члени команди виконують індивідуальні завдання на побудову зображень, які дає лінза та хід променів при відбиванні і заломленні світла. Умови завдань записані на пелюстках “ромашки”. Кожний учень відриває один пелюсток і виконує завдання на звороті пелюстки. Виконане завдання здається членам журі.
Після виконання завдань з окулярами капітани розв’язують фізичний кросворд. (мал. 1)
Мал. 1.
По вертикалі: 1. Основний елемент багатьох оптичних приладів. 2. Розділ фізики про світлові явища. 3. Оптичний прилад, який дозволяє розглядати далекі предмети (навіть у театрі). 4. Точка, в якій перетинаються промені паралельні головній оптичній осі. 5. Лінія, вздовж якої поширюється світло. 6. Випромінювання, видиме оком. 7. Прилад, що дає зображення предмета при відбиванні променів, що падають на нього. 8. Вид предмета на екрані. 9. Явище, що проявляється при переході світла через межу поділу двох середовищ. 10. Прилад для виправлення дефекту зору.
За правильних відповідей на всі запитання кросворда у виділеному горизонтальному рядку читається назва оптичного явища. (Заломлення.)
Конкурс “Кмітливі”
Даються експериментальні завдання, які розв’язують усі члени команди. Тут перевіряється вміння мислити, колективно обговорювати проблему. Завдання можуть бути такі:
1. За допомогою освітлювача, круглого картонного диска й екрана продемонструвати утворення тіні. Як це явище використовували древні єгиптяни при встановленні колон?
2. Дано дві свічки, одна з яких запалена, і скляна пластина. Зробити так, щоб над другою свічкою “з’явилося” полум’я.
3. Як у сонячний день, користуючись лінійкою, визначити висоту дерева за його тінню? Продемонструвати це на макеті дерева.
Конкурс “Віриш – не віриш”
Ведучий голосно зачитує правильні і неправильні твердження. Якщо учень згодний із цим твердженням, то піднімає зелену картку (“вірю”), якщо не згідний – червону (“не вірю”). Тому, хто правильно підняв картку першим, учитель надає право для обгрунтування свого рішення.
Твердження можуть бути такі:
1. Світло від джерела поширюється прямолінійно в усіх напрямках.
2. Закон відбивання виконується тільки для дзеркал.
3. Збиральні лінзи завжди дають дійсні зображення, а розсіювальні – уявні.
4. Короткозорій людині потрібно окуляри з розсіювальними лінзами.
5. Далекозорій людині потрібні окуляри з вгнутими лінзами.
6. Фотоапарат може дати уявне зображення.
7. Проекційний апарат завжди дає обернене зображення.
8. Розмір зіниці ока людини може змінюватися у 4 рази.
Конкурс “Дуель”
Команди задають одна одній підготовлені заздалегідь запитання. Оцінюється якість як запитань, так і відповідей.
Підбивання підсумків
Оголошення переможців та вручення призів.
Домашнє завдання
Підготувати невеликі творчі роботи про роль світла у житті людини й усього живого на Землі.