ТВАРИНИ ВЗИМКУ. ЯК ЗИМУЮТЬ ПТАХИ
ПРИРОДА ВЗИМКУ
ТВАРИНИ ВЗИМКУ. ЯК ЗИМУЮТЬ ПТАХИ
Пригадай, яких птахів називають осілими.
Узимку мало корму для птахів. Синиці, повзики збираються у зграйки і перелітають з місця на місце в пошуках насіння різних рослин. У такій зграйці зустрічається й дятел. Він гострим дзьобом дістає личинки комах з-під кори дерев. Буває, що личинки падають у сніг. Синиці спритно підхоплюють їх. Так і мандрує табунець пташок від одного дерева до іншого.
З далекої півночі прилітають до нас зимувати сіренькі чечітки. У них груди малинові й червона
З’являються омелюхи. У них чудові великі чубчики на голові, кінчик хвоста жовтий із червоною облямівкою, і на крилах серед жовтих пі Р’їнок червона смужка. Омелюхи прилітають до нас з північних ялинових лісів. Кожен омелюх з’їдає за день більше ягід, ніж важить сам. Зате і користь цим приносить. Бо насіння, що в плоді, не перетравлюється в шлунку омелюха, і пташка розсіває насіння по
З першим снігом з’являються в наших краях снігурі. їх можна впізнати по яскраво червоних грудках. Птахи ласують плодами горобини. При цьому викльовують насіння, а плоди викидають. Знайдеш під деревом покльовані плоди – це сліди снігурів.
Деякі осілі птахи – сороки, галки, сірі ворони, які можуть поїдати найрізноманітнішу їжу, прилітають ближче до людських осель, де знаходять поживу на смітниках, у дворах. Ночують ці птахи в захищених від вітру місцях, під дахами будинків, у кущах, на деревах.
Перевір себе
1. Яких птахів взимку можна зустріти в наших лісах? Чим вони живляться?
2. Які птахи прилітають до нас з півночі? Чому?
3. Як узимку живуть осілі птахи?
За якими птахами ти спостерігав узимку? Розкажи про свої спостереження.
Пограйте в гру “Хто більше”. Назвіть птахів, яких можна зустріти в лісі, у парку взимку. Виграє той, хто назве більше.
Чи правильне таке твердження?
Сороки, галки, сірі ворони залишаються зимувати, бо в них не вистачає сил для перельоту в теплі краї.
Перевір прикмети.
Снігурі прилетіли в грудні – зима буде суворою.
Горобці ховаються в затишок – на мороз і заметіль.
Прочитай
Допоможи птахам!
Лютої зими багато птахів потерпає від голоду. Тому найпростіша годівничка може врятувати пташине життя. На балконі, в саду, в парку, в лісі можна влаштувати пташину їдальню.
Разом з дорослим зробіть кормовий столик. Це дощечка з низенькими бортиками, яку прилаштовують на високій ніжці або підвішують на гілку. Складнішою конструкцією є кормовий столик під дашком або годівничка-будиночок.
До поручнів балкона можна боком прив’язати звичайну літрову банку. Вийде непогана їдальня. Шматочки несолоного сала можна наколоти на годівничку-голку. Її роблять з дроту й підвішують на мотузці. Ще синиці полюбляють гарбузове й соняшникове насіння, насіння динь, кавунів. Омелюхи – прив’ялі плоди горобини, калини, бузини. Снігурі – ще й насіння клена, ясена, бузку, лободи.
Кормовий столик під дашком
Домовтеся, як взимку допомагатимете птахам, що – прилітають на шкільне подвір’я, у сад.
Узимку життя птахів залежить від того, чи знайдуть вони корм. Кожен з нас може допомогти птахам пережити голодні часи.