Україна
МОЯ КРАЇНА – УКРАЇНА
Урок 60
Тема. Україна – моя Батьківщина. Дослідницький практикум. Мандрівка Україною, про яку ти мрієш
Мета: дати учням первинне уявлення про Україну як державу, про усвідомлення своєї приналежності до України; розповісти про столицю України, про гори, моря і річку Дніпро; сприяти розвитку спостережливості, мислення, уяви, пам’яті, активності; виховувати громадянські почуття, любов до Батьківщини.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Сьогодні _______ квітня, день тижня
– Як змінилася погода за цей тиждень?
II. Повідомлення теми і мети уроку
>> Робота над загадкою І. Січовика
Красивий, щедрий рідний край,
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься… (Україна).
– Діти, як називається країна, у якій ми живемо?
– Україна – наша земля. Ми називаємо Україну нашою Батьківщиною, тому що тут народжувалися, жили та вмирали наші далекі пращури. Це велика, багата і прекрасна країна.
Тема нашого уроку – “Україна – моя Батьківщина”. Ми здійснимо мандрівку Україною,
III. Вивчення нового матеріалу
1. Робота над фотографіями
Учні розглядають фотографії різних куточків України, складають речення.
– Чим багата Україна?
– Якого кольору пшениця, зерно?
– Щоб родила пшениця, що потрібно?
– Якого кольору мирне тихе небо?
– Ми живемо в Україні. Це наша держава, це наша Батьківщина. Батьківщина – це земля не лише ваших батьків, але й дідів й прадідів. Батьківщина – це край, де здавна звучать наша рідна мова і материнська пісня. Наша Батьківщина зветься Україною. Україна – це безкраї лани пшениці, квітучі поля льону, вишневі сади. Це гори Карпати і шахти Донбасу. Це широкий Дніпро-Славутич, що несе свої води в Чорне море. Україна – це і той край, де ви живете і зростаєте. Україна славиться хлібом, пшеницею. В Україні Чорне й Азовське моря, багато річок, на яких ви відпочиваєте. Україна – мирна країна, її народи хочуть жити в мирі й злагоді.
– Як називається наша держава?
– Чим багата Україна?
– Які гори є в Україні?
– Які моря є в Україні?
– Яка річка протікає через усю Україну?
– Як народ прославляє Дніпро?
– Чому говорять, що Дніпро – гордість України?
– Яке місто є столицею України? Де воно розташоване?
Учні розглядають фотографії, складають речення про пам’ятні місця Києва.
2. Фізкультхвилинка
Україна, (Діти розводять руки в сторони.)
Рідний край, (Піднімають руки догори.)
Поле, річка, (Повороти тулуба з розведеними в сторони руками.)
Синій гай. (Присідання.)
Любо стежкою іти (Ходьба.)
Тут живемо я і ти! (Беруть одне одного за руки.)
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Робота в групах
Учитель пропонує учням об’єднатися у групи по 5-6 осіб за принципом “Квіти” (дзвіночки, конвалії, барвінки, ромашки, айстри).
Кожна група отримує набір карток зі словами: країнастбоук, мтеквітчизна, убатьківщина, оземлякронті.
Завдання: знайти слова, близькі за значенням до слова “Україна”.
2. Робота над прислів’ям
– Людина без Батьківщини, що пташка без домівки.
– Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини.
– Та земля мила, де мати народила.
3. Творча вправа “Скажи своє слово про Україну”
– Розкажіть, якою ви хочете бачити нашу державу. Що для неї можете зробити сьогодні?
Учитель пропонує учням працювати у “Колі”, що дає можливість усім присутнім на уроці дітям дати свій варіант відповіді, хоча під час цієї форми роботи відповіді обов’язково повторюватимуться.
Удома учні малюють ілюстрації на тему “Ми любимо свою Україну”.
– Щоб Україна стала прекрасною державою, ви маєте дбати про її зміцнення й процвітання. Ваша любов до України виявляється у старанному навчанні, повазі до людей праці, до українських традицій, любові до природи.
4. Робота за малюнками
– Чим славиться Україна? Розкажіть, розфарбуйте картинки.
Учні розглядають малюнки, називають їх, складають речення про те, чим славиться Україна.
– Батьківщина багато означає для кожного з нас. Це, передусім, місто або село, де ви народилися. Рідним краєм ми називаємо місце, де минуло наше дитинство. Батьківщиною українці називають Україну – країну, у якій разом живуть.
Усі жителі Землі складають світову спільноту землян. Отже, кожен із нас є водночас членом суспільства свого міста або села, громадянином України і землянином.
– Назвіть рідні вам місця.
– Моє рідне місто (село) _________.
– Моя Батьківщина _____________.
– Моя планета ________________.
V. Підсумок уроку
– Як називається наша Батьківщина?
– Чим вона багата і славна?