Урок 6. Вода – найпоширеніша речовина на землі. Здатність води розчиняти ініші речовини. Розчини у природі та побуті, приготування розчинів
Урок 6. Вода – найпоширеніша речовина на землі. Здатність води розчиняти ініші речовини. Розчини у природі та побуті, приготування розчинів
Мета: формувати уявлення про значення води та розчинів у природі й житті людини; вчити дітей готувати розчини; формувати навички безпечного користування нагрівальними приладами; виховувати творчий підхід до виконання роботи, розвивати комунікаційні здібності, відповідальність за групову роботу.
Тип уроку: формування нових знань та вмінь.
Ти не маєш ні смаку, ні кольору, ні запаху,
Тебе
Ти не просто необхідна для життя, ти і є життя.
Антуан де Сент-Екзюпері
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
¦ Де зустрічається вода у природі?
¦ У яких водоймищах прісна вода? У яких солона?
¦ Вода – це складна чи проста речовина?
¦ Прокоментуйте вислів відомого французького письменника А. де Сент-Екзюпері. Які властивості води згадуються у тексті?
¦ Яке значення води в житті людини? У господарський діяльності?
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Рідкі суміші (розчин)
IV. Вивчення нового матеріалу
Вода – найпоширеніша на Землі речовина. Майже 3/4 поверхні земної кулі покрито водою, що заповнює всі природні водойми й утворює океани, моря, ріки й озера. Багато води перебуває в газоподібному стані у вигляді пари в атмосфері; на вершинах високих гір й у полярних країнах цілорічно знаходяться величезні масиви снігу й льоду. Не тільки на поверхні землі, але й у її надрах міститься вода, що просочує грунт і різні гірські породи, утворюючи грунтові води, з яких беруть початок джерельця й ключі. Водна оболонка планети – гідросфера.
Вода відіграє визначальну роль у геологічній історії Землі, у формуванні клімату й погоди, кругообігу речовин, фізіологічній і біологічній сферах життя.
Здатність води розчиняти різні речовини – одна з найважливіших її властивостей. Життя на Землі навряд чи могло б виникнути без розчинів. У воді доісторичних океанів були сотні розчинених речовин, і саме в цьому первинному “бульоні”, одержуючи з нього необхідні для росту й розвитку речовини, уперше з’явилися живі організми.
Минуло багато мільйонів років. Живі істоти покинули океан, вийшли на суходіл й навіть піднялися в повітря. Але вони зберегли у своїх організмах водяні розчини, де є весь необхідний їм запас молекул й іонів.
V. Практична частина. Лабораторна робота “Визначення властивості води як розчинника”
Для проведення роботи учні розділені на групи-лабораторії по 4-5 учнів. Вибирається начальник лабораторії, що керує експериментом, стежить за правильністю виконання дослідів, перевіряє запис висновків і заповнення таблиці.
Матеріали та реактиви: цукор, питна сода, вода, крохмаль, лимона кислота, олія, хімічні склянки, спиртівка, скляна пляшка, льодяник.
Перед початком проведення роботи вчитель обов’язково звертає увагу учнів на правила техніки безпеки під час користування скляним посудом, нагрівальними приладами.
Робота виконується разом з учителем.
Перевірка розчинності твердих речовин
Завдання. Перевірте розчинність даних вам речовин (наприклад, цукру, соди, крохмалю, лимонної кислоти тощо). Для цього в склянку з водою покладіть невелику кількість речовини, що досліджується, і перемішайте. Спостерігайте, що відбувається з речовиною.
Зробіть малюнок і запишіть висновки за кожною речовиною окремо. Залежність розчинності речовин від температури. (Необхідно охолодити, а потім нагріти пробірки з розчинами.)
Доказ розчинності речовини
Завдання. Зробіть фільтр із паперу й пропустіть через нього отриману суміш. Які зміни відбулися з водою після фільтрування? Коротко запишіть свої спостереження в зошит.
Перевірка розчинності рідини у воді
Завдання. Змішайте воду з підфарбованою рідиною. Що ви спостерігаєте? Демонстрація вчителем розчинності розчину у воді.
Дослід. Додамо у воду ще одну рідину – рослинну олію. Що ми спостерігаємо в результаті?
Висновок. Не всі рідини розчиняються у воді, олія й жири нерозчинні. Замалюйте, що ви спостерігали.
Розчинність газів у воді
Дослід. Візьміть пляшку з газованою водою, збовтайте її та відкрийте. Що ви спостерігатимете? Чи розчиняються гази у воді?
Чим дихають у воді риби? Який газ розчинений у воді й для життя яких істот він необхідний?
Після проведення дослідів формулюються висновки за питаннями:
1. На які три групи можна поділити речовини залежно від їх здатності розчинятися у воді? (Розчинні, малорозчинні та нерозчинні)
2. Як впливає на розчинність речовин різна температура? (Із підвищенням температури розчинність речовин зростає.)
3. Як залежить швидкість розчинення речовин від ступеня подрібненості? (Чим вищий ступінь подрібнення речовин, тим швидше вони розчиняються.)
VІ. Закріплення нових знань
1. Люди, які вирушають у тривалу подорож морем, беруть із собою запас прісної води. Поясніть цей факт, адже навкруги багато води.
2. Суміш цукру та солі висипали у склянку з водою. Чи можна за допомогою фільтрування розділити ці речовини? Відповідь поясніть.
3. Вода – гарний розчинник. Чому ж річкова та озерна вода буває мутною?
4. Чому дистильована вода в усіх країнах має одні й ті самі властивості, а вода, взята з різних річок, відрізняється за своїми властивостями?
VІІ. Підсумок уроку
VІІІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника.
1. Клас об’єднується у п’ять домашніх груп, кожна з яких отримує завдання дослідити “хімічний склад” кухні, ванної кімнати, аптечки, шкільного портфеля, косметички. Підготувати невелику доповідь.
2. Індивідуальні повідомлення (див. додаток 2 до уроку 7).