ВИДИ СТОСУНКІВ. СТОСУНКИ В РОДИНІ, КЛАСІ, ПІДЛІТКОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ
Розділ 4. Соціальна складова здоров’я
ТЕМА 1. СОЦІАЛЬНЕ БЛАГОПОЛУЧЧЯ СПІЛКУВАННЯ І ЗДОРОВ’Я
§ 18. ВИДИ СТОСУНКІВ. СТОСУНКИ В РОДИНІ, КЛАСІ, ПІДЛІТКОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ
Дізнаєшся про різні види стосунків; як поліпшити стосунки з різними людьми
Пригадай
Як треба спілкуватися з оточуючими? Яку перевагу має ефективне спілкування?
Види стосунків
Усі люди спілкуються одне з одним, між ними виникають стосунки.
Стосунки В родині, класі, підлітковому середовищі
У кожної людини може бути
Проте іноді в сім’ї виникають непорозуміння. Наприклад, через те, що дорослі контролюють кожен вчинок молодших членів родини. Іноді, навпаки, приділяють їм мало уваги. Підлітки можуть надто різко реагувати на такі ситуації.
Поліпшити стосунки допоможуть доброзичливе спілкування, взаємні поступки, уміння слухати одне одного. Якщо спокійно, не підвищуючи голосу, пояснити свою думку, оточуючі краще зрозуміють її. Взаємна допомога в домашніх справах, щирий інтерес до справ близьких, спокійне висловлювання і сприймання порад сприятимуть подоланню непорозумінь.
Для підлітків важливо мати авторитет серед однолітків. Спілкуючися, легше порозумітися, зрозуміти оточуючих. Серед товаришів у класі, компанії у дворі чи спортивній секції швидше набувають навичок спілкування, формується самооцінка. У розмовах і суперечках одне з одним учаться відстоювати й захищати власні думки й визнавати помилки. Під час таких розмов формується власна точка зору, переконання. Вчаться працювати в команді.
У багатьох підлітків-товаришів спільні не тільки навчання, інтереси й дозвілля, а й мрії про майбутнє. Однолітки часто більше впливають одне на одного, ніж дорослі. До думок ровесників прислуховуються уважніше, ніж до порад старших. Іноді, на жаль, це може підштовхнути до незважених рішень і дій.
Важливо, щоб серед однолітків складалися стосунки взаємної довіри. У колі однокласників товариське доброзичливе ставлення одне до одного, готовність допомогти у складній ситуації допомагатимуть долати труднощі, сприятимуть розвитку кожного. У такому класі навчатися комфортно, спілкуватися з однокласниками завжди приємно. Підлітки разом не тільки на уроках, вони грають у спільні ігри, обмінюються музичними дисками, разом проводять дозвілля.
У школі важливі також і стосунки з учителем. Добре, якщо взаємини грунтуються на взаємоповазі та довірі. Учнів, які володіють навичками впевненої поведінки, уміють доводити власну точку зору вчителю та однокласникам спокійно, аргументовано, завжди поважають і охоче спілкуються з ними.
Серед однолітків кожен може знайти однодумця. Того, хто розуміє його, з ким можна ділитися секретами. Так виникає дружба.
Справжній друг для підлітка – це той, хто не зрадить і не підведе. Чесність, щирість, порядність дуже важливі для підтримки дружніх стосунків, гарного настрою.
Щоб бути вірним і надійним другом, слід додержуватися правил дружби.
Справжнім друзям легко долати труднощі. Щира дружба, що виникає в підлітковому віці, залишається на все життя.
Висновок
Існують різні види стосунків. Але в будь-якому виді стосунків важливі довіра, чесність і щирість. Поліпшенню стосунків сприятимуть навички ефективного спілкування, уміння працювати в команді. Уміння дружити сприятиме повазі оточуючих. Доброзичливі стосунки зміцнюють здоров’я.
Завдання
1. Назви види стосунків між людьми.
2. Які чинники сприяють будь-якому виду стосунків?
3. Яке спілкування сприятиме взаємоповазі в родині?
4. Коли складаються товариські стосунки?
5. Що спільного між товариськими і дружніми стосунками? Що відмінне?
6. Які правила дружби знаєш? За потреби доповни їх власними правилами.
Моделюй – набувай життєвих навичок
Склади план покращання стосунків у ситуаціях:
1. Підліток вважає, що дорослі недостатньо поважають його.
2. Спілкування між новачком й однокласниками не складається.