Відродження політичної думки
Політологічний словник
Відродження політичної думки – політико-правова ідеологія, політичні програми і платформи європейських мислителів епохи Відродження ХІV-ХV ст. В цей час у Європі відбуваються значні соціально-економічні та суспільно-політичні зрушення, що знаменували собою новий час, ранній етап якого пов’язують з епохою Відродження.
Відродження порушило зовсім нові політичні проблеми, що постали з кризою феодалізму, науково-технічним прогресом, розвитком нової структури суспільства, поширенням раціонального мислення,
Одним з осередків змін у Європі стала Північна Італія, саме тут розквітла творчість першого представника політичної філософії, теорії політики нових часів – Н. Макіавеллі (1469 – 1527). В історію політичної думки Макіавеллі увійшов завдяки тому, що виокремив політику в самостійну науку і розглядав її як мистецтво, символ віри, яка повинна стати панівною у свідомості людини. У своїх трактатах “Государ”, “Міркування на І декаду Тіта Лівія” протиставив теологічному розумінню державної влади юридичний світогляд. Вважаючи силу основою права, визначаючи поняття “держава” як загальний політичний стан суспільства, Макіавеллі стверджував, що людина втілює в собі злобність, агресивність, властолюбство, жадібність, брехливість, боязливість, малодушність, невдячність, зрадництво, лицемірство, ненависть, нестриманість тощо. Необхідність приборкати ці її риси і покликала до життя державу. Макіавеллі виклав політичну ідеологію і політичну теорію у формі своєрідного міфу, змалювавши видумані і реальні постаті політичної історії і показав уявний ідеальний образ правителя як виразника символу “колективної волі”, що виконує своє історичне призначення, має свою долю. Його ідеал державного устрою – сильна, жорстко централізована республіка, де владарюють представники народу, молодої буржуазії та виборний глава держави, який, враховуючи негативні якості людини, повинен бути “лисом, щоб бачити гадів, і левом, щоб нищити вовків”. Відстоюючи пріоритет світської влади, гостро критикував духовенство, а дворянство закликав знищити зовсім. Макіавеллі спробував вперше дослідити феноменологію політичної свідомості і політичної діяльності, які були звернені не в минуле, а в майбутнє. Політична ідеологія, за Макіавеллі, була скерована на осягнення чітко визначеної політичної мети – формування колективної волі, за допомогою якої можна створити єдину італійську державу. Він чи не вперше розглянув усе людське знання під кутом зору політики, наголосив на глибокій кризі тогочасного суспільства і культури, вихід з якої вбачав у розвитку нової політичної свідомості. У своїх творах Макіавеллі відновив ідею античних мислителів про розвиток суспільства по колу, зазначаючи, що “всі держави звичайно із стану впорядкованості переходять до невпорядкованості, а потім від невпорядкованості до нового порядку”. Сповідуючи і деякі гуманістичні ідеї, Макіавеллі зауважував полярність інтересів бідних та багатих, висловлювався за справедливий і досконалий державний устрій, який повинен забезпечити політичну свободу людині, демократичне міське самоврядування. Лише свобода і рівність, на його думку, здатні розвивати здібності особистості, втілювати в ній любов до загального блага і громадянські чесноти.
Ідеї всезагальної рівності людей, примітивного комунізму, усуспільнення майна, ліквідації приватної власності захищали ідеолог селянських мас у Німеччині Томас Мюнцер (1493 – 1525) і німецькі анабаптисти. Вимоги свободи мислення, свободи переконання, свободи совісті, рівності мирян і духовенства розвивав знаменитий діяч Реформації у Німеччині, фундатор однієї з найвпливовіших течій у протестантизмі Мартін Лютер (1483 – 1546). Він стверджував, що людська особистість визволяється від законів і поставлена у прямий зв’язок з Богом, і водночас особистість, її діяльність оголошується нікчемною, бо діє закон вічного призначення Божого, а тому воля людини безсила. Лютер заперечував природну свободу, церковний закон, однак вимагав свободи в релігії, церкві. Джерелом пізнання істини залишався людський розум. Лютер звузив можливість втручання релігії у суспільне життя. Панування догм обмежувалося релігійною сферою, на все решта надавалася свобода. Від людини вимагалися лише особисті почуття, віра в Христа Спасителя. На відміну від Лютера засновник християнського гуманізму Еразм Роттердамський (1469 – 1536) у працях “Про свободу волі”, “Похвала глупоті”, “Заступник” та інших обстоював ідеали бюргерства – освічена і гуманна монархічна влада, свобода духу, самоврядні міські громади, здоровий глузд, стриманість, миролюбність, простота. В Англії ідеї майнової рівності людей, скасування приватної власності як причини їх нерівності, зрівняльного розподілу, заперечення багатства й експлуатації людини людиною, обов’язковості праці для всіх, виборності органів влади, віротерпимості, свободи совісті проповідував гуманіст і державний діяч Томас Мор (1478 – 1535). У 1516 р. латиною вийшла його праця “Золота книга, настільки корисна, як і забавна, про найкращий устрій держави та про новий острів Утопію”. Залишаючись монархістом, він виступив проти тиранії – воля народу для нього була вища від волі монарха, бо “воля народу дає корони і забирає їх”. Мор був переконаний, що достатньо у своїй діяльності керуватися здоровим глуздом та елементарними законами природи, щоб позбавитись зла, яке тяжіє над суспільством. Аналогічні погляди на межі ХVІ – ХVІІ ст. висловлював й італійський мислитель Томмазо Кампанелла (1568 – 1639). “Місто сонця” (опублікована у 1623 р.) – найвідоміша праця Кампанелли, вона теж була утопією.
На початку XVI ст. у Франції утвердився абсолютизм, який був вороже зустрінутий певною частиною дворянства. Такий опір відображався у працях мислителів того часу. Один з них – засновник пуританства Жан Кальвін (1509 – 1564), який, систематизувавши вчення Лютера, запровадив нову форму церковної організації, а проголошену його попередником свободу совісті звів до рівня свободи від католицизму. У 1534 р. Кальвін опублікував свою основну працю “Настанова в християнській вірі”, де систематизував теологічне обгрунтування Реформації. Послідовники Кальвіна у Франції – гугеноти виступили як опозиція королю і католицькій церкві. Розпочалися релігійні війни, під час яких народилася ідеологія кальвіністів-монархомахів (грецьк. monarchos – єдиновладдя, mache – боротьба). Виходячи з ідеї народного суверенітету і договірного походження влади, вони обгрунтували право на опір тиранам, право міських магістратів на відсіч монарху – тирану.
Доктрину суверенітету використовували і для захисту королівського абсолютизму. Наприклад, видатний французький мислитель Жан Боден (1530 – 1596) вважав, що суспільство формується під впливом природного середовища, а держава-кровногосподарських союзів. Боден сформулював вчення про суверенітет, який не може бути “змішаним”, бо належить або королю, або аристократії, або народу. Демократія для Бодена ненависна, але й тиранію він не приймав, визнаючи право народу на опір тиранові аж до його вбивства.
Хвйзинга И. Осень средневековья. Сочинения: В. З т. – М., 1995. – Т. 1; Рассел Б. Історія західної філософії. – К., 1995. – Т. 1.
О. Бабкіна