ЯК ПОВОДИТИСЯ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ

РОЗДІЛ 4. СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я

Глава 2. Безпека в побуті і навколишньому середовищі

§ 28. ЯК ПОВОДИТИСЯ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ

У цьому параграфі ти:

· дізнаєшся про три стадії пожежі;

· пригадаєш, як можна загасити невелику пожежу підручними засобами;

· ознайомишся з вогнегасниками – найефективнішими первинними засобами пожежогасіння;

· потренуєшся рятуватись у разі пожежі в лісі чи в степу.

Що таке пожежа

Усюди, де є умови виникнення горіння (в населеному пункті і в лісі, в цеху і на фермі, у поїзді і літаку,

в школі і дитячому садку, в офісі і житловому будинку), може статися пожежа – неконтрольований процес горіння, який загрожує життю людей і тварин, знищує природні ресурси та матеріальні цінності.

Чи знаєш ти, що…

У розвитку пожежі виділяють три стадії.

1. Початкова. Триває переважно від 15 до 30 хвилин. Для неї характерна невисока температура полум’я і незначна швидкість поширення вогню. Якщо пожежу встигнуть загасити на цій стадії, вона заподіє найменші збитки.

2. Основна стадія. Триває переважно наступні 30 хвилин, температура полум’я може перевищувати 1000°С. Пожежа швидко поширюється, загасити

її дуже важко.

3. Стадія закінчення. Вогонь згасає у міру догоряння матеріалів. Рятувати вже нічого.

– Об’єднайтесь у пари і розкажіть одне одному про пожежі, свідками яких ви були, або ті, про які ви чули від інших людей чи дізнались із засобів масової інформації. На якій стадії вдалося їх загасити?

Як загасити пожежу на початковій стадії загорання

Початкова стадія загоряння триває 15 – 30 хвилин. Це час, коли пожежу ще можна загасити власними силами. Треба лише знати, як це робити. Твої дії залежать від того, що загорілося: звичайна річ, електроприлад чи легкозаймиста рідина.

1. Якщо загорілася звичайна річ, вогонь можна затоптати, залити водою, засипати піском чи накрити пожежним покривалом, замість якого можна використати килим, ковдру, пальто. Але в жодному разі не те, що виготовлено із синтетичних матеріалів.

Найчастіше пожежі гасять водою. Для цього найкраще підходить звичайне або пожежне відро.

Його заповнюють на дві третини. Відтак, узявшись однією рукою за дно, а другою за його верхню частину, вихлюпують воду в напрямку вогню(мал. 60, а).

2. Коли ж загорівся електроприлад (наприклад, телевізор), його не можна одразу гасити водою. Це призведе до ураження електричним струмом. Слід спочатку від’єднати електроприлад від напруги, узявшись за вилку рукою, обмотаною сухою тканиною, або вимкнути електрику на щитку. Іноді це одразу допомагає, і пожежа припиняється, а якщо прилад продовжує горіти, накрий його цупким покривалом. Воду треба лити, стоячи збоку, тому що нагрітий кінескоп може вибухнути (мал. 60, б).

3. Легкозаймисті рідини (наприклад, бензин) також не можна заливати водою. Вони легші за воду, і якщо на рідину вилити воду, вона спливе на поверхню і продовжуватиме горіти, поширившись по всій поверхні. Вогонь необхідно засипати землею, піском, у крайньому разі навіть пральним порошком. Спочатку засипають краї, а потім – середину (мал. 60, в).

ЯК ПОВОДИТИСЯ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ

Мал. 60.

Ви пригадали найпростіші, а тому найпоширеніші способи гасіння пожежі. А найефективніший із первинних засобів пожежогасіння – вогнегасник. Звісно, якщо він справний і ти вмієш ним користуватися. Вогнегасники є трьох типів: пінні (мал. 61, а), порошкові (мал. 61, б) і вуглекислотні (мал. 61, в).

ЯК ПОВОДИТИСЯ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ

Мал. 61

Пінному вогнегаснику майже 100 років. Його використовують для гасіння горючих матеріалів та легкозаймистих рідин. Але пінним вогнегасником не можна гасити електроприлади під напругою, та й речі, які загасили піною, доведеться викинути.

А от вуглекислотним чи порошковим вогнегасником можна загасити будь-яку пожежу.

– Коли відкривається вентиль вуглекислотного вогнегасника, з нього подається заморожений вуглекислий газ (у вигляді снігових пластівців). Намагайся не торкатися розтруба, тому що він охолоджується до – 70°С.

Використовуючи порошковий вогнегасник, слід затримати дихання, бо порошковим пилом можна отруїтися.

– На кожному вогнегаснику є інструкція, як ним користуватися. Якщо вдома або в школі є вогнегасник, обов’язково прочитай інструкцію, адже під час пожежі не буде часу її вивчати.

Як правильно дихати в зоні пожежі

Ти вже знаєш, що на пожежах люди гинуть не лише від вогню, а й від газів, які виділяються у процесі горіння. Особливо небезпечними є гази, що утворюються під час горіння пластиків та інших синтетичних матеріалів, а також чадний газ.

Іноді достатньо кілька разів вдихнути таке повітря, щоб знепритомніти. Тому найперше, що треба зробити, відчувши запах диму, захистити органи дихання (мал. 62, а на с. 160).

Якщо пожежа почалася, коли ти був у ліжку, не підводься, адже чадний газ піднімається вгору. Закрий рот і ніс тканиною (рушником чи подолом нічної сорочки) і сповзи на підлогу, не піднімаючи голови (мал. 62, б). Коли є змога, намочи тканину, якою захищаєш органи дихання.

ЯК ПОВОДИТИСЯ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ

Мал. 62

“Зупинитися, впасти, котитися”

Це правило треба запам’ятати на випадок загоряння на людині одягу (мал. 63).

Зупинитися – означає, що передусім треба зусиллям волі побороти паніку й бажання бігти, оскільки в цьому випадку вогонь лише розгоряється. Тому слід зупинитися, а побачивши людину, на якій загорівся одяг, щосили намагатися її зупинити.

Впасти – означає, що треба впасти самому чи повалити людину, на якій загорівся одяг. Добре, коли поблизу є ковдра чи одяг з цупкої тканини (краще мокрий), яким треба накрити людину і загасити на ній полум’я. Обличчя закривати не можна.

Котитися – означає, що треба котитися по землі чи підлозі, намагаючись у такий спосіб збити вогонь. Руками слід захищати очі та обличчя.

ЯК ПОВОДИТИСЯ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ

Мал. 63.

Користування засобами пожежогасіння

1. Розглянь мал. 64. Якими підручними засобами (а – д) можна загасити пожежі (1-3)?

2. Назви застереження щодо користування пінними, вуглекислотними та порошковими вогнегасниками.

ЯК ПОВОДИТИСЯ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ

Мал. 64

Підсумки

Пожежа – неконтрольований процес горіння, який загрожує життю людей, заподіює матеріальні збитки. Розрізняють три стадії пожежі: початкову, основну і стадію закінчення.

На початковій стадії пожежу можна загасити, якщо діяти швидко і правильно. Вогнегасник – найефективніший засіб пожежогасіння.

Опинившись у зоні пожежі, треба захищати органи дихання і постаратися якнайшвидше вибратися з неї.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЯК ПОВОДИТИСЯ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ