Запитання до природи. Чим снідає їжачок?
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 40
Тема. Запитання до природи. Чим снідає їжачок?
Мета: уточнювати і розширювати уявлення учнів про їжака як представника диких тварин; розповісти про живлення диких тварин; викликати інтерес до пізнання природи; виховувати любов до світу тварин.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Відгадайте загадку.
У густому лісі під ялинками,
Обсипаний листям,
Лежить клубок з голками,
Колючий і живий.
– Хто це? (Їжак)
– За якими ознаками ви дізналися, що це їжак?
– Хто бачив їжака? Де?
– Чим живиться їжак? (Розглядання малюнка їжака.)
– Сьогодні ми дізнаємося, чим снідає їжачок.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя
– Їжак – це невелике колюче звірятко з гострою мордочкою. його тіло вкрите голками завдовжки 2-3 см, які є шерстю, що переродилася. Голки вкривають усе тіло, окрім мордочки, голови
Їжак – комахоїдна тварина, але іноді живиться і рослинною їжею, зокрема листям салату, плодами, ягодами, жолудями, а також грибами.
З настанням темряви їжак вилазить із нори та обходить свої мисливські угіддя у пошуках равликів, комах, стоніг та інших дрібних тварин. їсть він також бджіл, джмелів і скорпіонів, не боячись їх укусів. їжу їжак шукає ретельно, заглядає під кожен листок, перевертає будь-яку гілку. Самиця водить із собою малюків, щоб навчити їх шукати їжу.
Самиця будує з листя просторе гніздо на землі в затишному місці. Зазвичай у їжачихи народжуються п’ятеро дитинчат. Після народження їжачат вона перебуває з ними лише один день, а на другий виходить на пошуки їжі, щоб дитинчатам вистачало молока.
Їжаки, як правило, малочутливі до отрут. З цієї причини вони часто нападають на гадюк і вбивають їх. До того ж гадюки практично не можуть прокусити шкіру їжака через колючки.
– Що є голками їжака?
– Чи все тіло їжака вкрите голками?
– Як він оберігає ці частини тіла?
– Чим живиться їжак?
– Коли настає час полювання їжака?
– Як їжачиха ростить їжачат?
– Чому гадюки небезпечні для їжаків?
2. Складання розповідей про життя їжака і білки (за малюнками)
– Для тваринних організмів потрібна їжа. За типом живлення тварин розподіляють на різні групи.
3. Робота над загадками
Учні відгадують загадки і називають, до якої групи належить тварина (птахи або звірі), чим вона живиться.
– Улітку сіренький, а взимку біленький.
Довгі вуха має, швидко в лісі стрибає. (Заєць – звір, травоїдний)
– З гілки на гілку швидкий як м’яч
Стрибає по лісу рудий циркач.
Ось на льоту він шишку зірвав,
Стрибнув на стовбур і в дуплі пропав. (Білка – звір, травоїдна)
– Сам вечірньої години
Заховався в кущ калини.
Та на дудочці одну
Грає пісню чарівну. (Соловей – птах, хижак)
– Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником,
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід. (Лисиця – звір, хижак)
– Колючий клубочок
Прибіг у садочок. (Їжак – звір, всеїдний)
– По лужку поважно бродить,
Із води сухим виходить,
Носить червоні черевики,
Ходить гуляти до річки. (Гусак – птах, всеїдний)
– Маленьке хлопченя
У сірій свитці
По дворах стрибає,
Крихітки збирає,
По полях кочує –
В наших краях зимує. (Горобець – птах, всеїдний)
– Удень спить, уночі літає. (Сова – птах, хижак)
– На які групи за способом живлення поділяться всі тварини?
>> Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Гра “Уважний слухач”
– Уважно слухайте і підводьте руки, коли я вимовлю фразу про їжака.
Він мешкає у будинку у людини. Голки виповзають із-під лавки. Полюбляє він мед, варення. Він любить молоко, гриби, жолуді.
У нього є два крила. Якщо він згорнеться в клубок, то не видно ані голови, ані ніг.
2. Робота в групах. Робота з деформованим текстом (на картках)
1-ша група – працюють без додаткових слів;
2-га група – є слова для довідки.
Їжак мешкає в _____________. Тіло їжака покрито _____________. Їжак живиться комахами _____________ _____________, _____________.
(Слова для довідок: лісі, колючими, голками, мишами, черв’яками)
3. Гра “Хто зайвий? Чому?”
– Собака, білка, корова, кріль, кіт.
– Вовк, олень, кінь, лисиця, лось.
– Щука, карась, ведмідь, лящ.
– Сонечко, синиця, метелик, муха.
V. Підсумок уроку
– З якою твариною ми познайомилися сьогодні на уроці?
– Їжак – це свійська або дика тварина?
– Що цікавого ви дізналися про їжака?
– Чим снідає їжачок? (Удень їжаки сплять у норі або в ямці під коренями дерева, а вночі виходять на полювання: знищують шкідливих комах, воюють зі щурами, мишами, отруйними зміями. Полюють на жаб, ящірок, полюбляють соковиті плоди рослин.)