Значення творчості С. Гулака-Артемовського і М. Колачевського

РОЗДІЛ III ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XIX СТ.

ТЕМА 2.МУЗИЧНА КУЛЬТУРА

§17. Народна музика: соціально – та родинно-побутові пісні. Значення творчості С. Гулака-Артемовського і М. Колачевського

Значення творчості С. Гулака-Артемовського і М. Колачевського

Семен Гулак-Артемовський – український композитор, співак, актор, драматург – увійшов в історію української музичної культури як автор першої опери з українського життя. За жанром “Запорожець за Дунаєм” – лірико-комічна опера, у якій яскраво розвиваються комедійна (Карась

– Одарка ) та лірико-романтична (Оксана – Андрій) сюжетні лінії.

Пригадайте фрагменти опери С. Гулака-Артемовського “Запорожець за Дунаєм”, що звучали на уроках музичного мистецтва, та свої враження від них.

Перша вистава опери “Запорожець за Дунаєм” з великим успіхом пройшла на сцені Маріїнського театру в Петербурзі 1863 року. Першим виконавцем партії Карася був сам композитор. Сюжет опери взято з української минувшини. Після ліквідації Запорозької Січі частина

Значення творчості С. Гулака Артемовського і М. Колачевського

С. Гулак-Артемовський

Запорожців утекла за Дунай, у Туреччину. Туга українців за рідним краєм,

їхні патріотичні почуття і палке бажання повернутися на Батьківщину становлять основний зміст опери.

Найяскравішими в опері є образи Карася та його дружини Одарки. У мелодії арії Карася узагальнено риси багатьох жартівливих і танцювальних українських народних пісень, зокрема в ній відчувається близькість до мелодій пісень “Гречаники” та “Ой під вишнею, під черешнею”. А романс Оксани “Місяцю ясний…” нагадує українські міські романси першої половини XIX ст. Яскравими моментами, що втілюють в опері український національний характер, є запальні народні танці – “Гопак” і “Козачок”.

Значення творчості С. Гулака Артемовського і М. Колачевського

“Запорожець за Дунаєм” – не єдиний твір С. Гулака-Артемовського, композитор писав також романси, водевілі тощо. Варто згадати пісню “Стоїть явір над водою”, присвячену Т. Шевченку, з яким композитор дружив упродовж усього життя. У 1851 р. Гулак-Артемовський поставив власну інтермедію “Українське весілля”, складену з різних українських танців, хорових і сольних пісень, і виконав у ній роль запорожця – бандуриста.

Реалістичне втілення в опері українських народних образів, використання скарбів української народної пісенності й танцювальності визначили оперу С. Гулака-Артемовського як справжній класичний твір, один із найвизначніших творів українського музичного мистецтва.

Михайло Колачевський – український композитор, піаніст, один із видатних представників української музичної культури другої половини XIX ст., автор “Української симфонії”, що стала помітним явищем у галузі симфонічної музики.

Перша частина найвідомішого твору М. Колачевського – “Української симфонії” – звучала на одному з уроків музичного мистецтва. Чи пригадуєте ви цей твір? Що ви пам’ятаєте про його автора?

Значення творчості С. Гулака Артемовського і М. Колачевського

Сцена з опери “Запорожець за Дунаєм”

Симфонічний стиль композитора формувався згідно з традиціями західноєвропейської музики під впливом творчості німецьких композиторів-романтиків Р. Шумана і Ф. Мендельсона. Головним досягненням М. Колачевського є створення першої української симфонії, в якій в основу всіх тем покладено мелодії народних пісень. У цьому чотиричастинному циклі (Сонатне алегро, Інтермеццо-скерцандо, Романс, Фінал) є і м’яка лірика, і дотепний жарт, героїко-епічна пісня і сцена народних веселощів.

“Українська симфонія”. М. Колачевського – яскраво національний і глибоко народний твір, у якому композитор зумів зберегти жанрові особливості народних мелодій.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 votes, average: 4.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Значення творчості С. Гулака-Артемовського і М. Колачевського