АНІМАЛІСТИКА В СКУЛЬПТУРІ
РОЗДІЛ 1. АНІМАЛІСТИКА. ПЕЙЗАЖ
6. АНІМАЛІСТИКА В СКУЛЬПТУРІ
Анімалістичний жанр – один з найбільш поширених напрямків у скульптурі. Цікавість до живої природи була притаманна людині з давніх-давен: перші скульптурні зображення з’явилися ще в епоху палеоліту. В античному світі фігурами тварин оформлювали людські помешкання і приміщення храмів і каплиць, а зображуваним істотам надавали магічного значення.
Нині на вулицях європейських міст ми можемо побачити скульптури тварин: монументи вершників на конях, статуї левів біля
Тріумфальна арка – споруда над дорогою у вигляді проїзду для церемонії урочистого в’їзду переможця.
Ліссіп. Квадрига. Скульптура на фасаді собору Сан-Марко у Венеції
Маргарита Камардина. Бик
Сергій Феофанов. Мамонт
Фасад – зовнішній бік будівлі: передній, боковий або задній.
Термін “анімалізм” уперше було вжито в 1831 р. після виставки в Паризькому художньому салоні молодих французьких художників Антуана Луї Барі, Кристофа Фратена та Олександра Жуйонне, на якій вони представили мініатюрні фігурки тварин.
Г. Феоктистов. Равлик. Бронза
К. Шубнякова. Чапля
Нині анімалістичний жанр лишається одним з найпопулярніших. Скульптура тварин не тільки прикрашає екстер’єри міських будівель, а й слугує чудовим доповненням до інтер’єрів як особистих, так і громадських приміщень. Завдяки її універсальності, таку скульптуру можна помістити в приміщення будь-якого призначення: як невелику тендітну статуетку, що слугує незначним доповненням, своєрідним акцентом, або як монументальну скульптуру, навколо якої буде створено цілий інтер’єр.
1. Чому в первісні часи і в епоху Давнього світу люди створювали скульптурні зображення тварин?
2. Що спільного в живописній, графічній і скульптурній анімалістиці? А чим вона відрізняється одна від одної?
Створіть скульптуру тваринки як приклад малої пластики на вибір: вола, вівцю, козу, теля, віслючка, собачку, кота. Збережіть її, вона знадобиться пізніше для створення різдвяної шопки.
Інструменти та матеріали, пластилін, дощечка, стека, нитки та різні природні матеріали.
План роботи:
– Для того щоб самим зробити маленьку кабінетну скульптурку, знайдіть фотографії тварин, яких би ви хотіли виліпити. Вам знадобиться зображення персонажа в анфас і профіль. Вони будуть слугувати вам підказкою під час роботи.
Учнівські роботи. Скульптура. Змішана техніка
– Поміряйте лінійкою пропорції всіх частин тіла тварини. Ці розміри потрібно відтворювати в тому випадку, якщо ви хочете зробити реалістичну фігурку.
– Підготуйте матеріал для ліплення. Пластилін чи глину ретельно розімніть у руках, щоб видалити з маси пухирці повітря. Якщо пропустити цей етап роботи, глиняна скульптурка може тріснути під час висихання. Відділіть невелику порцію матеріалу.
– Фігурку можна складати з окремих частин чи “витягувати” лапи, хвіст, голову з цілого шматка. Другий варіант підходить більше для маленьких фігурок. Виліплюючи кожен елемент вашої скульптури, порівнюйте її з фотографією і тими розмірами, які ви виміряли. Якщо ви складаєте тваринку з окремих фрагментів, спочатку виліпіть їх у вигляді геометричних фігур. Лапи і хвости можна зробити циліндрами, голову – кулею тощо. Після цього пальцями і стекою уточніть їхні обриси.
– Готові деталі сумістіть. При цьому намагайтеся якомога охайніше примазувати їх пальцями. Після зборки відновіть форму зім’ятих деталей і за допомогою зубочистки нанесіть дрібні деталі.
– Глиняну фігурку можна запекти в муфельній печі. У домашніх умовах для цього можна скористатися духовкою. Поставте туди фігурку, залиште дверцята прочиненими. Поступово підвищуйте температуру в духовці. За дві години вона має досягти 200 °С. Потім глина має поступово охолонути.
– Пластилінові фігурки можна робити різнокольоровими чи комбінувати з природними матеріалами: паличками, засушеними ягодами, шкаралупами горіхів чи каштанів. Комбінувати пластилін можна не тільки з природніми матеріалами, а й з будь-яким іншим. Наприклад, симпатичних овечок можна виліпити з пластиліну та ниток.
МАИСТЕР-КЛАС
ЕТАПИ СТВОРЕННЯ СКУЛЬПТУРНОЇ ФІГУРКИ ТВАРИНИ
Для ліплення скульптурної фігурки беруть пластилін (або глину, чи солоне тісто) стеку і дощечку, на якій виконують роботу.
1. Перед тим як розпочати роботу, вирішують, образ якої тварини хочуть зліпити – собаки, чи ягнятка, чи козеняти, корови чи віслючка.
2. Зазвичай спочатку роблять замальовки олівцем свого обранця з різних боків. Адже скульптурний образ тривимірний, і ще до початку ліплення потрібно уявляти, як буде виглядати обраний герой з різних боків.
3. Якщо скульптура масивна, то варто зробити каркас, закріпити його на підставці, він має бути міцним. Це може бути дерев’яний чи пінопластовий брусочок і металевий дріт, прикріплений до горизонтальної дощечки.
4. Створюючи роботу, можна використати в ній різні матеріали, які найбільше підходять для втілення задуму – глина або пластилін в поєднанні з нитками, природними матеріалами, ватою та ін.
В. Серов. Викрадення Європи