АСОРТИМЕНТ ТКАНИН І НИТОК ДЛЯ ВИШИВАННЯ
Розділ 1 Основи матеріалознавства
§3. АСОРТИМЕНТ ТКАНИН І НИТОК ДЛЯ ВИШИВАННЯ
1. Асортимент тканин для вишивання.
2. Асортимент ниток для вишивання.
3. Правила підготовки ниток для вишивання до роботи.
Асортимент тканин для вишивання
Вишивають на різних матеріалах. Це можуть бути тканина, замша, шкіра тощо (мал. 24).
При виборі тканини для вишивання враховують її колір, переплетення, щільність та призначення. У більшості випадків для вишивання необхідно вибирати світлу гладкофарбовану тканину (білу, блакитну, жовту). Небажано
Мал. 24. Вишивка на полотні (а), замші (б), шкірі (в)
Вишивати можна на тканині будь-якого переплетення. Це залежить від швів, якими виконується вишивка.
Є шви, якими вишивають по заздалегідь переведеному малюнку. З 5-го класу тобі відомі такі шви: “стебловий”, “тамбурний”, “назад голкою” та ін. Для вишивання цими швами переплетення ниток у тканині не має значення.
Існують вишивальні шви, для виконання яких необхідно лічити нитки в тканині. В такому разі добирають тканини
Мал. 25. Переплетення “рогожка”: а – схема та рапорт переплетення; б, в – тканина, вироблена переплетенням “рогожка”
Існує група тканин, які створені спеціально для вишивання, їх асортимент дуже широкий (мал. 26).
Сукупність тканин, різноманітних за структурою та зовнішнім виглядом, виготовлених з різної сировини, але призначення яких однакове, називають асортиментом.
Мал. 26. Асортимент тканин для вишивання
Народні майстри надають перевагу вишивці на натуральній тканині – полотні (часто домашнього виготовлення) (мал. 27). Для скатертин беруть більш щільну, але тонку льняну тканину – вибілену або сіру, для серветок – бавовняну, льняну, шовкову, шерстяну. Блузки-вишиванки краще виготовляти з тонких тканин: батисту, маркізету, крепдешину. Для чоловічих та дитячих сорочок можна взяти біле (мал. 28) чи сіре льняне полотно; на панно, килимки, диванні подушки – льон з лавсаном*, рогожку, мішковину, шерсть, шовк, сукно.
Мал. 27. Домоткане полотно: а, б – льняне; в – конопляне
Мал. 28. Вишита дитяча сорочка на домотканому полотні
Але не завжди процес вишивання починається з добору тканини. Адже вишивкою можна прикрашати й готові швейні вироби – одяг, сумки, фартухи. І не завжди тканина цих виробів має переплетення, по якому зручно вишивати. В таких випадках слід скористатися канвою.
Канва – це спеціальна тканина полотняного переплетення з дуже розрідженою структурою. Її приметують до тканини на те місце, де буде виконуватися вишивка, прасують, а потім вишивають одночасно на канві і на тканині. При цьому треба стежити, щоб голка з робочою ниткою входила саме в отвори канви. Після закінчення вишивання, поперечні й поздовжні нитки канви обережно висмикують. Під час роботи стібки легенько затягують, щоб після видалення ниток канви вишивка лежала щільно на тканині (мал. 29).
Мал. 29. Види канви для вишивання
Розроблено сучасні варіанти канви. Пропонується канва з дуже тонкого пластику, в якому пробиті невеликі дірочки для вишивання лічильними видами швів. Після закінчення роботи таку канву просто розривають на частинки – смужки, які легко видаляються (мал. 30). Часто канвою називають тканини, переплетення яких походить від полотняного переплетення. До таких тканин належить Aida – надзвичайно популярна в усьому світі тканина для вишивання (Німеччина, ZWEIGART). Ця тканина має полотняне переплетення з рівномірним чергуванням ниток, що утворює чіткі клітинки, завдяки яким легко знайти межі
Та місцезнаходження стібків. Кожному стібку відповідає своя клітинка (мал. 31).
Мал. 30. Пластикова канва
Мал. 31. Зразки тканини “Aida” (а) та схема розміщення ниток у переплетенні (б)
Існує надзвичайно зручний у роботі вид канви, яка розчиняється у воді під час прання готової вишивки (мал. 32).
Мал. 32. Канва водорозчинна
Водорозчинну канву приметують швом “уперед голкою” до основної тканини (мал. 33 а) та вишивають по ній. Після закінчення вишивання виріб разом з канвою на 5-10 хв занурюють у теплу (40 С) воду, в якій вона розчиняється, а вишивка залишається на поверхні виробу (мал. 33 б, в).
Мал. 33. Приклад вишивання на водорозчинній канві
Асортимент ниток для вишивання
Нитки для вишивання добирають за кольором, якістю та товщиною. Для вишивання найчастіше використовують муліне, ірис, льняні, шовкові, вовняні та синтетичні нитки. Іноді вишивають також нитками, витягнутими з тканини або кольорової тасьми, а в накладному шитті застосовують вузеньку шовкову тасьму “лясе”, шнур, сутаж, шовкові стрічки. Добирати нитки для роботи бажано при денному освітленні, бо електричне змінює їх колір.
Нитки муліне – бавовняні кручені нитки для вишивання (мал. 34). Відмінна риса ниток муліне – чітка відповідність номеру ниток і кольору. Номер проставляється на упаковці мотка. Моток складається з шести ниток, які легко роз’єднати для використання по одній, по дві чи три, – залежно від виду тканини, на якій виконується вишивання, або від узору, який хочуть отримати. Відомі виробники муліне – DMC, Madeira, Anchor, Gamma, нитки прядильно-ниткового комбінату ім. Кірова (Росія, Санкт-Петербург) та ін. Нитки муліне випускають мотками по 8 м (DMC, Gamma, Anchor), 10 м (Madeira) і 20 м (комбінат ім. Кірова).
Мал. 34. Асортимент ниток муліне
У кожного виробника муліне існує свій набір кольорів. Для підбору кольору використовують каталог із зразками ниток, який називається картою кольорів (мал. 35). Якщо в схемі вишивання вказані кольори для однієї марки муліне, але потрібно використовувати нитки іншого виробника, то керуються таблицями перекладу кольорів муліне з однієї марки в іншу або порівнюють відтінки за допомогою каталогів кольорів.
Мал. 35. Карта кольорів
Мерсеризовані бавовняні нитки типу “ірис” (мал. 36) – це кручені нитки з сильним шовковистим блиском. Зазвичай нитки бувають завтовшки від № 3 (товсті) до № 12 (тонкі). Нитки мають яскраві кольори, стійкі до сонячного проміння та прання. їх випускають в широкій кольоровій гамі – карта кольорів нараховує близько 100 варіантів. Нитки можуть бути змотані в клубки, кокони або просто мотки.
Мал. 36. Асортимент мерсеризованих бавовняних ниток
Процес мерсеризації (мал. 37) ниток полягає в короткочасній обробці бавовняних волокон концентрованим лугом* за температури 15-18 С. Під час обробки волокна зменшуються в довжину та набухають, стають більш гладкими з ледь помітним внутрішнім каналом. Після цього бавовну промивають водою для повного видалення лугу, при цьому волокна ще більш ущільнюються, залишаючись рівними.
Мал. 37. Схематичний процес мерсеризації бавовняних ниток: 1 – волокно необробленої бавовни в розрізі; 2 – волокно після обробки лугом; 3 – волокно після, промивання водою та висихання; 4 – мерсеризовані бавовняні нитки
Льняні нитки з давніх часів були найпоширенішими в Україні. Вибілені льняні нитки називали “біль”. Поряд із білими часто використовували червоні та з малиновим відтінком нитки. Висока міцність, термостійкість, а також збереження цих властивостей у процесі експлуатації роблять популярними льняні нитки при виготовленні гарних вишитих виробів, особливо, в традиційному народному стилі (мал. 38).
Вовняні нитки – кручені нитки незначної та середньої товщини, які використовують для вишивання на щільних та важких тканинах (мал. 39). Об’ємна вовняна пряжа дає можливість швидко заповнити площину узору вишивкою. У багатьох регіонах Західної України традиційним було і залишається вишивання саме вовняними нитками (мал. 40).
Мал. 38. Льняні нитки та вишивка, виконана льняними нитками на полотні
Мал. 39. Асортимент вовняних ниток для вишивання
Мал. 40. Приклади декоративної (а, б) і традиційної (в-д) вишивки, виконаної вовняними нитками
Шовкові нитки (мал. 41) бувають різного гатунку, а саме: шовк-сирець – некручений шовк, шовк-піткання – слабо кручений, шовк-основа – м’який шовк подвійного скручування, муслін – найтонший кручений шовк, креп – дуже кручений шовк. Натуральний шовк високо ціниться майстерними вишивальницями і потребує особливих навичок у роботі з ним (мал. 42).
Металізовані нитки мають другу назву – люрекс. їх використовують в роботі, найчастіше поєднуючи з нитками іншої якості, щоб досягти цікавого контрасту та рельєфного зображення малюнка (мал. 43).
Мал. 41. Асортимент шовкових ниток
Мал. 42. Зразки вишивок козацької старшини, виконаних шовковими нитками. 17 ст., Чернігівщина
Мал. 43. Металізовані нитки люрекс та приклад виробу, вишитого позолоченими нитками. 18 ст.
Це цікаво
Починаючи з 11 ст., золоті та срібні нитки виготовляли зі справжніх металів. Так, наприклад, золото розплющували молотком на тонесенькі листи, потім пропускали між двома циліндрами для надання більшої гнучкості і м’якості, розрізували на вузенькі смужки, які витягували в тоненькі, як волосина, нитки. Поруч з чистим золотом використовували визолочене срібло. У подальшому золотими нитками користувалися все менше: з 16 ст. їх замінили позолоченим сріблом, пряденим на шовк жовтуватого кольору (золоті нитки), у 18 ст. – на жовту бавовняну нитку (сухозлітка).
Підготовка ниток для вишивання до роботи
Перед тим як почати вишивати, необхідно перевірити міцність та якість куплених ниток, особливо, якщо вони мають яскраві кольори. Щоб перевірити якість фарбування ниток, треба покласти зразок нитки в гарячу воду, злегка намилити і протягнути її через складену вдвоє білу тканину. Якщо вода забарвлюється у колір ниток або на тканині з’явиться слід фарби, то ці нитки неякісні, і тому вони линяють. Такі нитки перед вишиванням необхідно намилити, залити крутим кип’ятком і залишити на чверть години у мильному розчині. Потім їх необхідно виполоскати у кількох водах і закріпити фарбу розчином оцту. Можна також прокип’ятити нитки протягом 5 хв у розчині води з оцтом (1 столова ложка оцту на 1 склянку води), а потім прополоскати до чистої води.
Нитки перед роботою можна протерти воском – вони стануть міцнішими.
Нитки муліне продаються скрученими у пасма. В такому вигляді використовувати їх під час вишивання важко, вони можуть заплутатися. Тому бажано зберігати їх в окремих мотках (мал. 44а). Кожне пасмо муліне розрізують в одному місці і складають у кілька рядів. За такого способу зберігання зручно витягувати з мотка будь-яку кількість ниток, а залишок робочої нитки можна намотувати упоперек мотка для подальшого використання. Добираючи кольорову гаму, окремі мотки зручно розкладати один біля одного й замінювати неприйнятні кольори іншими. Нитки також зручно зберігати в різноманітних органайзерах. Органайзер – це коробка або скринька, в яких намотані на картон або пластик нитки, розміщені за кольорами та номерами (мал. 446).
Мал. 44. Варіанти зберігання ниток під час роботи
ЛАБОРАТОРНО-ПРАКТИЧНА РОБОТА
Ознайомлення з різними видами тканини для вишивання та канви
Інструменти і матеріали: зразки тканин для вишивання лічильними і вільними швами, зразки різних видів канви, лупа, пінцет.
Послідовність виконання роботи
1. Із запропонованих зразків тканин для вишивання дібрати зразки, на яких можна вишивати лічильними швами.
2. Із запропонованих зразків тканин для вишивання дібрати зразки, на яких не можна вишивати лічильними швами без канви.
3. Розглянути зразки канви.
4. Спробувати розпустити краї тканої канви вручну за допомогою пінцета.
5. За поданим нижче зразком накреслити в зошиті таблицю і вклеїти в неї зразки тканин та канви:
№ Зразка | Зразки тканин для вишивання лічильними швами | Зразки тканин для вишивання лічильними швами тільки за допомогою канви | Зразки Канви |
Асортимент тканин, асортимент тканин для вишивання, переплетення “рогожка”, домоткане полотно, лавсан, канва, пластикова канва, водорозчинна канва, нитки для вишивання, нитки муліне, мерсеризація, льняні нитки для вишивання, вовняні нитки для вишивання, шовкові нитки для вишивання, шовк-сирець, шовк-піткання, шовк-основа, шовк-муслін, шовк-креп, металізовані нитки люрекс, карти та каталоги кольорів ниток для вишивання, міцність фарбування ниток. |
1. Яку тканину слід брати для вишивання лічильними швами?
2. Як перевірити нитки на якість фарбування?
3. У яких випадках для вишивання застосовується канва?
4. У метричній системі щільність тканини 14 count. Виконай розрахунок, скориставшись прикладом.
Приклад. Щільність тканин полотняного переплетення вимірюють в нитках на дюйм (1 дюйм = 2,54 см).
Одиниця вимірювання щільності тканин називається count (каунт).
Наприклад: щільність Aida 18 складає 18 count.
У метричній системі, щоб визначити щільність ниток в 10 см, користуються таким розрахунком:
Кількість ниток в 10 см = count х 10 : 2,54.
Отже, щільність ниток в 10 см складає: 18 х 10 : 2,54 ” 70 ниток на 10 см.
1. Роздивіться малюнок 45, на якому зображена послідовність вишивання з використанням водорозчинної канви.
2. Один учень описує послідовність використання водорозчинної канви під час вишивання, а другий добирає й називає матеріали та інструменти, необхідні для роботи.
3. Разом обговоріть свої відповіді та заповніть таблицю за таким зразком:
№ З/п | Послідовність виконання роботи | Інструменти та матеріали |
Мал. 45. Послідовність вишивання за допомогою водорозчинної канви
1. Розпитай дорослих, чи зберігають вони зразки старовинних вишивок. “Із яких тканин виконані ці вироби та якими нитками? Як, на твою думку, ці нитки фарбували: в домашніх умовах чи фабричних?
2. Запиши у зошит назви вишитих виробів, тканини та ниток, з яких вони виготовлені та оздоблені.
Це цікаво
Найбільш поширені кольори української народної вишивки в асортименті ниток DMC: червоний – 304, 321, 498, 816; чорний – 310; синій (індіго) – 311 (класичний), 312, 336; темно-синій – 939 (замість чорного); білий – 930, 3750, молочний – 5200; жовтий – 741, 742.
Менш поширені кольори: кора вільхи – 318, 415; сірий – 762; небілений льон – 642; частково вибілений льон – 644, 822, 3033; кора дуба – 3782; коричневий – 840, 841, 842; теракотовий – 355, 777, 918, 919, 920; золото – 5284; срібло – 5283.