БЕЗМАТКОВА СІМ’Я

БЕЗМАТКОВА СІМ’Я – сім’я бджіл, яка з різних причин залишилася без матки. Б. с. швидко слабшають, легко заражаються різними хворобами, іноді можуть загинути. Найпоширеніший період втрати маток припадає на зимівлю й ранньовесняний період. Узимку й на початку весни загибель маток спостерігається в результаті поганих умов утримання бджіл, підвищеної вологості в гніздах узимку, поганої якості кормів, через проникнення у вулики гризунів, халатної роботи пасічника тощо. Багато маток гине при захворюванні бджолиних сімей нозематозом.

Навесні

Б. с. виправляють негайно після виставки вуликів із зимівника, їх видно відразу ж: бджоли в’яло й недружно роблять очисний обліт, метаються біля льотка на передній стінці вулика та прилітній дошці, вони не очищають вулик від підмору та сміття, не несуть у вулик обніжжя.

Осиротілим сім’ям скорочують льоток, щоб через нього могли проходити 1-2 бджоли, щоб не допустити нальоту бджіл-злодійок. Якщо в середині гнізда відсутній і печатний, і відкритий розплід, а бджоли гудуть і тривожаться, це означає, що сім’я залишилася без матки.

Улітку зазвичай гинуть молоді неплодові матки, які вилітають на спарювання

з трутнями. Таке відбувається через погане обладнання пасіки й вуликів орієнтовними покажчиками. Плодові матки гинуть також при неакуратному огляді гнізд сімей. Щоб перевірити, чи є в. сім’ї матка, у гніздо цієї сім’ї ставлять контрольну рамку з яйцями й личинками від сильної сім’ї. Якщо через 1-2 дні на рамці будуть закладені норицеві маточники, це означає, що у сім’ї відсутня матка.

Існує кілька способів виправлення B. c., але кожний з них залежить від сили осиротілої сім’ї й від пори року.

Навесні, наприклад, не можна ставити в гніздо Б. с. розплід з інших вуликів. Цей спосіб не дає позитивних результатів: висока ймовірність того, що бджоли виведуть неякісну матку й вона буде трутневою. Найдоцільніше Б. с. приєднати до менш сильної сім’ї. Для цього з вулика забирають стільники, не вкриті бджолами, а ввечері до слабкої сім’ї ставлять за вставну дошку решту стільників із бджолами. Бджоли за ніч перейдуть під дошкою в гніздо. Через добу забирають рамки через дошку.

До слабкої сім’ї можна приєднати повністю нуклеус – із бджолами й маткою. У такий самий спосіб виправляють Б. с. і восени.

У сильні Б. с. підсаджують матку від ослабілих сімей. Правильнішим буде давати матку на стільнику разом із бджолами. Краще прикрити матку ковпачком до наступного дня або ж дати матку в клітинці з декількома бджолами. Виглядає це так: кормовий отвір заповнюють медом, а клітинку розміщають над бджолами. Наступного дня, проводячи огляд, установлюють, чи прийняла сім’я матку. Якщо бджоли сидять на клітинці спокійно, то відкривають низ клітинки, а отвір зашпаровують сумішшю меду й сушею. Бджоли, забираючи мед, розгризають вощину та звільняють матку.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: БЕЗМАТКОВА СІМ’Я