БУДІВНИЦТВО ШТУЧНОЇ ВОЩИНИ
БУДІВНИЦТВО ШТУЧНОЇ ВОЩИНИ – найважливіший спосіб для підвищення продуктивності пасіки. Наростити сильні сім’ї й максимально використовувати медозбір можна тільки тоді, коли кожна бджолина сім’я буде забезпечена стільниками. На багатокорпусні вулики в середньому йде 30-40 стільників, на вулики-лежаки – 18-20. Оскільки на сезон головного узятку стільники вже повинні бути напоготові, то в інтересах бджоляра заздалегідь стимулювати бджіл на будівництво стільників.
Для того щоб сім’ї будували багато стільників, вони, насамперед,
Ставити у вулики рамки зі штучною вощиною потрібно вчасно. Найчастіше починають роботу з відбудування стільників перед цвітінням черешні або вишні. Бджоли енергійно займаються будівництвом стільників під час головного узятку (крім періоду цвітіння садів). Відбудовані в цей час стільники вирізняються високою якістю, у них немає жодної трутневої чарунки, у них протягом усього
Як тільки бджоли візьмуться до ремонту стільників, у вулик ставлять рамку з вощиною біля південного боку вулика, між рамками з кормом і розплодом. Коли вощина буде, нехай навіть не повністю, відбудована, її виймають, а в гніздо вже з обох боків розплоду ставлять по одній рамці з вощиною. Як тільки ці дві рамки наполовину будуть відбудовані, одну з них виймають, а дають знову дві. Таким чином, бджоли відбудують п’ять рамок, а гніздо сім’ї розшириться на три рамки.
Потім у вулики ставлять ще по дві рамки з вощиною. Якщо гніздо надмірно збільшилося, забирають із гнізда старі стільники. Протягом усього узятку можна використовувати цей метод.
При утриманні бджіл у багатокорпусних вуликах рано навесні видаляють нижній корпус, тому що бджоли й матка переходять у верхній. Як тільки в сім’ї з’явиться 7-8 рамок з розплодом, повертають другий корпус. У нього ставлять 10 рамок у такому порядку: дві рамки з медом, рамку з вощиною, рамку ясно-коричневої суші, дві рамки з вощиною, одну з медом, одну з вощиною та дві з медом. Третій корпус ставлять між першим і другим. У ньому рамки розміщають за такою схемою: з країв по одній маломедній рамці, потім – по рамці з вощиною, потім – по рамці суші з медом, у середині – чотири рамки з вощиною. Четвертий корпус розташовують нагорі, у нього ставлять з країв по маломедній рамці, посередині – вісім рамок з вощиною.
Якщо бджолосім’ї не встигнуть зайняти до головного узятку по чотири корпуси, але бджоли продовжують охоче будувати стільники, тоді корпус із відбудованою вощиною на якийсь час знімають.