ЧОМУ НА ЗЕМЛІ ВІДБУВАЄТЬСЯ ЗМІНА ДНЯ І НОЧІ?
Зустріч 6. ЧОМУ НА ЗЕМЛІ ВІДБУВАЄТЬСЯ ЗМІНА ДНЯ І НОЧІ?
Мета: вчити учнів пояснювати зміну дня і ночі обертанням Землі навколо осі, видимий рух Сонця на небі обертанням Землі навколо осі; розвивати вміння спостерігати, порівнювати, аналізувати, робити висновки; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ
1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 24)
2. Вікторина
–
– Найменша планета. (Плутон)
– У цієї планети 17 супутників. (Сатурн)
– Величезне розжарене космічне тіло. (Сонце)
– Найближча до Сонця планета. (Меркурій)
– Бірюзово-синя газова куля. (Нептун)
– Ця планета обертається навколо Сонця лежачи на боці. (Уран)
– Газові кулі, що світяться, подібні до Сонця. (Зірки)
– Розмір цієї планети дорівнює розміру Землі. (Венера)
– Учені вважають, що на цій планеті є життя. (Марс)
– Шлях руху планети навколо Сонця. (Орбіта)
3. Тестування
1. Планети Сонячної системи вивчають:
А) географи;
Б)
В) астрономи;
Г) фізики.
2. Навколо Сонця обертаються планети. їх:
А) 7;
Б) 9;
В) 8.
3. Нептун – це:
А) найбільша планета Сонячної системи;
Б) найменша планета Сонячної системи;
В) найближча до Сонця планета Сонячної системи.
4. Відносно Сонця планети розташовані у такому порядку:
А) Венера, Земля, Марс, Меркурій, Нептун, Сатурн, Уран, Юпітер;
Б) Меркурій, Венера, Земля, Марс, Нептун, Сатурн, Юпітер, Уран;
В) Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун.
5. Що таке Земля?
А) Зоря;
Б) планета;
В) палаюча куля.
Відповіді: 1в; 2в; 3б; 4в; 5б.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Практична робота
– Планета Земля – непрозоре космічне тіло. Якщо промені Сонця освітлюють один бік Землі, то другий залишається в тіні. На освітленому боці – день, на протилежному, неосвітленому – ніч. Земля рухається навколо своєї осі із заходу на схід. Вона підставляє під сонячні промені то один бік, то другий. Там, де був день,- настає вечір і ніч, а туди, де була ніч,- приходить ранок і день.
Зараз за допомогою глобусів і ліхтариків ви спробуєте змоделювати обертання Землі.
Діти виконують завдання в парах.
– Земля обертається навколо своєї осі. І що ж відбувається? (Сонце освітлює спочатку одну її частину, а потім – іншу.)
– Як ви вважаєте, що буває в тій частині Землі, яка освітлена сонечком? (Там буде світло, значить, буде день.)
– А що буде в іншій частині земної кулі, куди не потрапляють сонячні промені? (Там буде темно, значить, буде ніч.)
– Подивіться уважно на малюнок “Чому буває ніч і день?”. Що ви можете сказати? (Тут теж показано, що Земля обертається навколо своєї осі, і на освітленій частині – день, а на неосвітленій – ніч.)
– Один оберт навколо своєї осі Земля робить за 23 години 56 хвилин, ми говоримо – “за добу”. Отже, чому на Землі змінюються день і ніч? Ще відбувається через те, що Земля обертається навколо своєї осі.)
– Молодці! Ви розкрили таємницю зміни дня і ночі.
2. Робота за підручником (с. 25-26)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника.
– Що ви знаєте про причини зміни дня і ночі на Землі?
– Порівняйте свою відповідь із розповіддю козака Подорожника.
Робота в парах
Учні працюють за завданнями підручника.
– Як сонячні промені поширюються у космічному просторі?
– Чому, якщо один бік Землі освітлюється сонячними променями, то інший залишається в тіні?
– Як відбувається зміна дня і ночі?
– Як обертається наша планета Земля?
– За який час вона робить повний оберт навколо своєї осі?
– Чи правда, що вісь Землі – це уявна лінія, якої насправді не існує?
– Які полюси є у Землі?
– Де знаходиться екватор?
– Як він ділить земну кулю?
– Чому сонячне проміння падає на її поверхню під різними кутами?
– Як змінюється нагрівання Землі від екватора до полюсів?
– Прочитайте і запам’ятайте висновок у рубриці “Сторінками Книги корисних природничих знань”.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
– Позначте правильну відповідь.
1. Сонячні промені майже ввесь час падають на лінію екватора:
А) прямовисно;
Б) косо.
2. Екватор поділяє земну поверхню:
А) на південну і північну півкулі;
Б) на західну і східну півкулі.
3. Які промені більше нагрівають земну поверхню?
А) Прямовисні;
Б) косі.
4. Чому буває день і ніч?
А) Тому що Земля обертається навколо Сонця;
Б) тому що Земля обертається навколо своєї осі;
В) тому що Сонце рухається навколо Землі.
5. Що таке вісь Землі?
А) Уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів;
Б) уявна лінія, де Земля ніби з’єднується з небом;
В) уявна лінія, що проходить через центр Землі та Північний і Південний полюси.
6. Третя планета за відстанню до Сонця:
А) Меркурій;
Б) Земля;
В) Венера.
2. Гра “Так чи ні?”
– Ніч настає тому, що на небі з’являється Місяць. Так чи ні?
– Сонце обертається навколо планет. Так чи ні?
– День і ніч настають через те, що Земля обертається навколо своєї осі і по – різному освітлюється Сонцем. Так чи ні?
3. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні знання про добовий рух Землі.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чому на планеті Земля відбувається зміна дня і ночі?
– Які явища природи повторюються щодоби?
– Скільки разів за добу обертається Земля?
– Чи змінюється тривалість ночі і дня взимку?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 25-26.
Підготувати інформацію “Чи однакова на нашій планеті тривалість дня і ночі протягом року”.