ЧОМУ ПОВІТРЯ РУХАЄТЬСЯ
Мета: пояснити учням, як утворюється вітер; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення, вміння робити узагальнення та висновки; продовжити екологічне виховання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Як змінюється стан повітря під час нагрівання й охолодження?
– Чому рослини не замерзають під снігом?
– З чого складається повітря?
– Що потрібно організмам для життя?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про виникнення вітру.
IV.
1. Робота за підручником (с. 34-35)
– Пригадайте! Як відбувається нагрівання й охолодження повітря? Як утворюється вітер?
– Що розповіли про повітря Повітряні Дракончики?
– Отже, повітря весь час рухається над поверхнею Землі. Тепле повітря піднімається вгору. На його місце переміщається холодне повітря.
Рух повітря – це вітер. Вітер буває різної сили: слабкий, помірний, сильний, дуже сильний.
– Розгляньте схему на с. 34.
– Розкажіть, як виникає вітер?
– Відгадайте загадки.
– Літає, а не горобець.
– Без рук, без ніг, а двері відчиняє.
–
– Які інші загадки про вітер ви знаєте?
– Невидимий дух зірвав капелюх. (Вітер)
– Прийшов хтось та й узяв щось,
Я біг би за ним – не знаю, за ким. (Вітер)
– Розгляньте картини у художній галереї Матінки Природи.
– Яке явище природи зображене на картинах Володимира Куша?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Визначення сили вітру за художніми описами
– Тихо, тихо вітер віє,
Із травою гомонить. (Слабкий)
Олександр Олесь
– Ох, яка лиха година:
Вітер виє, завиває,
Розходилась хуртовина,
Снігом вікна укриває. (Дуже сильний)
Олена Пчілка
– По діброві вітер віє,
Гуляє по полю.
Край дороги гне тополю
До самого долу. (Сильний)
Тарас Шевченко
– Тепляк дмухнув,
Крилом махнув,
По бороді лоскочеться. (Помірний)
Леонід Глібов
– Легенький вітерець подихає з теплого краю, перебігає з нивки на нивку, живить, освіжає кожну билинку… І ведуть вони між собою тиху-таємну розмову: чутно тільки шелест жита, травиці. (Слабкий)
Панас Мирний
– Плине білий човник, вітер ледве дише, ледве повіває. (Слабкий)
Леся Українка
2. Робота в парі
– Використовуючи різноманітні джерела інформації, підготуйте розповідь про різні види вітрів.
3. Робота в групах
– Використовуючи різноманітні джерела інформації, розповіді батьків, бабусь, дідусів, підготуйте презентацію про те, як людина використовувала силу вітру в давнину і як вона робить це тепер.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 35.
– Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці? (Повітря нагрівається від земної поверхні. Над суходолом повітря нагрівається й охолоджується швидше, ніж над водною поверхнею. Вітер – це направлений рух повітря.)
– Що таке вітер?
– Які бувають вітри?
– Розкажіть, що ви знаєте про урагани та смерчі.
– Чому люди вивчають вітер? Як вони використовують його силу?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 34-35.