ЧОМУ ПРИРОДНУ ЗОНУ НАЗВАЛИ ЛІСОСТЕПОВОЮ?
Зустріч 53. ЧОМУ ПРИРОДНУ ЗОНУ НАЗВАЛИ ЛІСОСТЕПОВОЮ?
Мета: продовжити формувати в учнів поняття про природні вони України; дати уявлення про лісостеп; вдосконалювати навички роботи з географічною картою; розвивати спостережливість, пізнавальний інтерес; виховувати любов і дбайливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 156)
2. Природнича розминка “Чи вірите ви?”
–
– Чи вірите ви в те, що на Поліссі вирощують картоплю, льон, жито, буряки?
– Чи вірите ви в те, що на Поліссі виготовляють безліч речей з деревини?
– Чи вірите ви в те, що у зоні мішаних лісів різноманітний тваринний світ?
– Чи вірите ви в те, що у мішаних лісах мало грибів?
– Чи вірите ви в те, що річки та озера мішаних лісів не багаті на рибу?
– Чи вірите ви в те, що у зоні мішаних лісів створено Поліський заповідник?
3. Тестування
1. Де знаходиться зона мішаних лісів?
А) На сході України;
Б) на півночі України;
В)
2. Зону мішаних лісів ще називають:
А) українське Полісся;
Б) українське Поділля;
В) українські степи.
3. На Поліссі найпоширеніші:
А) хвойні ліси;
Б) листяні ліси;
В) мішані ліси.
4. Який заповідник створено в зоні мішаних лісів?
А) Канівський;
Б) Розточчя;
В) Поліський.
5. Які рослини є типовими для зони мішаних лісів?
А) Горобина, крушина, ожина, ліщина;
Б) копитняк, барвінок, брусниця, чорниця;
В) ковила, типчак, тонконіг, шавлія.
6. У зоні мішаних лісів мешкають:
А) зубри, олені, бобри, козулі, сайгаки, черепахи, антилопи;
Б) борсуки, лисиці, бізони, вовки, зебри, олені;
В) їжаки, борсуки, зубри, ондатри, зайці, лисиці, дикі свині, бобри.
4. Розгадування анаграми
СОЛІТЕПС
(Лісостеп)
– Ця природна зона розташована на південь від зони мішаних лісів.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з картою
– Розгляньте карту природних зон України.
– Покажіть на карті всі природні зони України.
– Які природні зони знаходяться південніше зони мішаних лісів?
– Якими кольорами їх позначено?
– Де на території України знаходиться лісостепова зона?
– Ця природна зона охоплює центральні області України. Знайдіть їх на карті, перерахуйте назви областей.
– Зіставте фізичну карту і карту природних зон України. Які форми земної поверхні є в лісостеповій зоні?
– Які водойми знаходяться на їх території?
2. Розповідь учителя
Розташування природної зони
– На південь від зони мішаних лісів з’являється більше безлісних ділянок – ділянок степу. Перехідною зоною між зонами мішаних лісів і степу є лісостеп. На цій території чергуються ділянки лісу і степу, тому вона називається лісостеповою зоною. Лісостепова зона займає понад 200 тис. км2. У її межах розташовані Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Вінницька, Харківська, Полтавська, Черкаська області.
Форми поверхні природної зони
– У лісостеповій зоні поширені височинні та низовинні форми рельєфу, яри та балки. Правобережна частина лісостепу лежить на височинах – Подільській і Придніпровській, а лівобережна – на Придніпровській низовині. Територію перетинають ріки: Буг, Дністер, Дніпро. У зоні лісостепу переважають чорноземи та сірі лісові грунти.
Корисні копалини
– Лісостепова зона багата на корисні копалини: кам’яне вугілля, буре вугілля, нафту і горючі гази.
Погода в природній зоні в різні пори року
– У лісостеповій зоні тепле літо і прохолодна зима. Опадів випадає менше, ніж у зоні мішаних лісів, але більше, ніж у степах.
Рослинний і тваринний світ
– Особливістю рослинності цієї зони є чергування великих степових територій з ділянками широколистих лісів: букових, грабових, дубових, соснових. Типовими представниками степової флори є багате різнотрав’я: ковила, шавлія, конюшина.
У лісостепу мешкають лісові і степові види тварин: дикий кабан, борсук, козуля, лисиця, вовк, куниця, заєць-русак, білка, тхір, ховрах, хом’як, полівка, вуж. Багато птахів – дятли, сови, жайворонки, лелеки, куріпки, перепілки, дрозди.
Заповідні зони лісостепової зони
– У зоні лісостепу створено такі заповідники: Канівський, Медобори, Розточчя.
Канівський природний заповідник – один з найдавніших в Україні (1923 р.), де поєднуються історія природи та історія народу. Він охоплює яри й пагорби на правому березі Дніпра та дніпровські острови. Земля там пов’язана з археологічними пам’ятками ще з часів палеоліту. Важливими об’єктами заповідника є геологічні утворення, грабовий ліс та Чернеча гора, що здіймається на 100 м над Дніпром і відома як Тарасова гора. Там було перепоховано генія українського народу Тараса Шевченка. “Михайлівська цілина” – філія (відділення) Українського степового заповідника. Там оберігається єдина в Україні ділянка лучного степу в межах лісостепової зони. Численні рослини (види астрагалу, пальчатокорінника, півників, ковили, рябчика, еону) занесено до Червоної книги України.
Господарська діяльність людини в зоні степу
– Лісостеп – регіон інтенсивного сільськогосподарського виробництва і розвинутої промисловості.
3. Робота за підручником (с. 157-159)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника і виконайте завдання, яке він пропонує.
– Де розміщується лісостеп?
– Які форми земної поверхні там переважають?
– Які грунти на лісових ділянках? А на степових ділянках?
– Які річки перетинають лісостепову зону?
Робота в парах
Учитель пропонує учням розглянути фізичну карту України, знайти і показати, які височини, низовини та річки з їх притоками розташовані в межах зони лісостепу.
– Розкажіть про погодні умови в лісостеповій зоні.
– Яке літо?
– Яка зима?
– Що ви дізналися про рослинний світ на Правобережжі та на Лівобережжі?
– Які найпоширеніші дерева тут ростуть?
– Що називають дібровами?
– Які дерева ростуть у першому ярусі?
– Які кущі утворюють чагарниковий ярус?
– З яких рослин складається трав’янистий покрив?
– Що таке луки?
– Назвіть їх характерні риси.
– Які злаки ростуть на луках?
– Які рослини лісостепової зони потребують охорони?
– Назвіть представників тваринного світу.
– Які види тварин найчисельніші у лісостепу?
– Які тварини потребують охорони?
– Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки.
– Поясніть вислови із народної мудрості.
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних знань про природу України”.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Гра “Незакінчене речення”
У південній частині зони мішаних лісів значно тепліше і сухіше, ніж у північній, умови для росту дерев стають усе менш сприятливими, поряд із лісами значні площі займають поля і луки, поступово зона лісів переходить у… (лісостепову зону).
Зона лісостепу називається так тому, що… (поряд із лісами значні площі займають поля і луки).
У зоні лісостепу ростуть такі рослини, як… (ковила, типчак, стоколос, полин тощо).
У зоні мешкають лисиця, черепаха, заєць; але там не зустрінеш… (зубра).
2. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні особливості лісостепової зони України.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Де знаходиться лісостепова зона? Покажіть на карті.
– Яку форму має земна поверхня лісостепу? Яким кольорам вона відповідає?
– Яка характерна риса цієї зони? (Чергуються ділянки лісу і степу.)
– Які грунти переважають у лісостеповій зоні? (Чорноземи)
– Які рослини зростають у лісостеповій зоні?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 157-159.