Цивільна відповідальність без вини
Частина четверта ОСНОВИ ПРИВАТНОГО ПРАВА УКРАЇНИ
§ 24. Захист цивільних прав
4. Цивільна відповідальність без вини.
Однією з особливостей цивільно-правової відповідальності є те, що в окремих випадках вона настає навіть за відсутності вини. Це відрізняє цивільну відповідальність від кримінальної й адміністративної.
Найчастіше до відповідальності за відсутності вини притягають власників джерел підвищеної небезпеки. Джерело підвищеної небезпеки – це транспортні засоби, промислові підприємства, будівлі, що за своєю природою
Іноді трапляється, що власник джерела підвищеної небезпеки, яким завдано шкоду, звільняється від цивільної відповідальності. Уявімо, що під час паводку капітан катера не зумів утримати судно й воно зіткнулося з пароплавом, пошкодивши його. Завдано шкоду, але чи може капітан або власник катера як джерела підвищеної небезпеки відповідати за це? Ні, бо вони не могли протистояти силі стихії, унаслідок якої завдано збитки. Отже, ідеться про дію непереборної сили і цс є підставою для звільнення відповідальності.
Громадянин, щоб покінчити життя самогубством, кидається під поїзд метро. Шкоду заподіяно, але сталося це внаслідок умисних дій того, хто постраждав. У цьому випадку відповідальність також виключається.
Існує поняття “казус”. Про казус ідеться тоді, коли між діями людини й завданою шкодою немає причинно-наслідкового зв’язку. Згадаємо приклад, що наводився на початку цього параграфа. Вийшли з ладу побутові електроприлади, на думку власника – унаслідок раптового відключення електричного струму. Експертиза встановила, що пошкодження телевізора не пов’язане з цією подією, дався взнаки брак виробника. Отже, між діями управління електромережі – відключенням струму – і виходом телевізора з ладу немає зв’язку, тому й відповідальність електромережі неможлива.
Якщо цивільні права особи порушено, вона має право на самозахист, а також може звернутися за захистом до органів державної влади, місцевого самоврядування, а за потреби – до суду.
Законом установлено строк позовної давності, який обмежує можливість звернення до суду за захистом цивільних прав.
У разі, коли скоєно цивільне правопорушення, особу можна притягнути до цивільно-правової відповідальності. Вона має на меті насамперед поновлення майнових прав того, хто постраждав, відшкодування йому матеріальних збитків.
У разі завдання шкоди неповнолітніми віком до 14 років цивільну відповідальність нестимуть їхні батьки, а у віці 14-18 років – батьків можуть залучити до субсидіарної відповідальності.
.