ФОРМУВАННЯ ПЛОДОВИХ ДЕРЕВ ЗА ТИПОМ ПАЛЬМЕТНИХ І ШПАЛЕРНО-КАРЛИКОВИХ САДІВ

Сад і город (енциклопедія)

ФОРМУВАННЯ ПЛОДОВИХ ДЕРЕВ ЗА ТИПОМ ПАЛЬМЕТНИХ І ШПАЛЕРНО-КАРЛИКОВИХ САДІВ

Пальметні й шпалерно-карликові сади є повністю штучними формуваннями, при яких форма крони різко відрізняється від природної. Ці форми малогабаритні, тому дозволяють ущільнити саджання плодових дерев, що різко підвищує врожайність. Зовні такі насадження виглядають як суцільна зелена стіна вздовж ряду. Для формування пальметних і шпалерно-карликових садів дерева вирощують на карликових і напівкарликових підщепах. Щоб забезпечити

правильне формування дерев, уздовж ряду встановлюють опорні стовпи, на яких укріплюються шпалери, що складаються з двох-трьох рядів дроту.

Найчастіше штучно формують яблуні, кісточкові породи дерев і грушу. Для цього підбирають середньорослі та слаборослі сорти у яких великий кут відхилення скелетних гілок, а плодоносні плодові утворення досить короткі. Щоб пальметні й шпалерно-карликові сади давали добрий урожай, їх потрібно вирощувати при штучному зрошенні, підвищувати норми внесення добрив, вчасно проводити обрізання дерев. Через велику щільність і змикання крон особливо актуальною стає проблема виникнення

й поширення захворювань, а також ураження насаджень шкідниками. Тому всі штучні форми насаджень плодових дерев потребують регулярного і якісного догляду.

Якщо забезпечений правильний догляд, то пальметні й шпалерно-карликові сади повністю себе виправдовують. Дерева в них вступають у період плодоносіння значно раніше, урожайність підвищується на 20-40 %, кращою стає також якість плодів.

Для використання в штучних насадженнях слід правильно підібрати сорти та підщепи.

Для яблуні підходять такі сорти: Вагнер, Ренет Симиренка, Джонатан, Голден Делішес, Пепін лондонський, Мелба, Кальвіль сніжний, Уелсі, Рубінове Дукі, Актор, Зимове лимонне, Кальвіль донецький, Слава переможцям, Аврора.

Для груші: Вільямс, Жозефіна Мехельнська, Бере Жиффар, Бере Боск, Бере Арданпон, Доктор Люциус, Маргарита Марилья, Олів’є де Серр, Деканка зимова, Дєкапка дю Коміс, Таврійська.

Найкращі карликові підщепи для яблуні: парадизка М9, парадизка М26, дусен МЗ, дусен М4, дусен М7, дусен ММ102, дусен ММ104, дусен ММ106, підщепа Трусевича 1-48-41, парадизка Будаговського червонолиста 54118.

Найкращі карликові підщепи для груші: айва А, айва Прованська.

Якщо немає можливості купити саджанці на слаборослих підщепах (парадизці чи дусені), можна виростити карликові підщепи самостійно. З цією метою беруть слаборослі підщепи-відсадки, для чого в травні-червні проводять підгортання землею однолітніх пагонів. Коли в підгорнутого пагона утворюється коріння, його називають відсадком.

Навесні відсадки висаджують, дають їм добре вкоренитися, а в серпні на них окулірують необхідні сорти. Наступного року ранньою весною до пробудження бруньок підщепу зрізують до місця окулірування. Після цього закультивована брунька дає саджанець-однолітку. У процесі pocтy однолітки стежать за підщепою й видаляють усі інші пагони. Після цього саджанці-однолітки висаджують у пальметному або шпалерно-карликовому саду.

При створенні таких садів важливо правильно вибрати щільність садіння. Вона має бути такою, щоб на третій-четвертий рік росту дерева в ряді зімкнулися. Утворена зелена стіна повинна мати розміри біля основи 1,5-2 м, а до вершини зменшуватися до 1 м. Відстань між рядами слід розрахувати так, щоб вона була на 1/4-1/3 більше, ніж висота майбутньої крони. При цьому нижні скелетні гілки, на які припадає 2/3 урожаю, одержуватимуть достатню кількість освітлення. У пальметних і шпалерно-карликових садах висота зеленої стіни має бути не більше 3-3,5 м, тому тільки-но крона досягне потрібних розмірів, проводять регулярне обрізання й укорочування.

Грунт у міжряддях у таких садах задерняють. Для цього висаджують злакові трави, які в міру досягнення ними висоти 15- 20 см скошують, а зелену масу залишають у міжряддях у вигляді мульчі. Щоб дерева одержували досить вологи, у період вегетації сад тримають на постійному зрошенні. Підживлення проводять так само, як і у звичайних садах, але норму внесених добрив збільшують на 30-50 % залежно від родючості грунту.

Коренева система в дерев на слаборослих підщепах розташована неглибоко. Тому, якщо верхній шар грунту погано забезпечений вологою, дерева моментально припиняють ріст, а плоди опадають. Найближче до поверхні грунту розташована коренева система карликових підщеп – парадизки та айви. Через це в процесі росту та плодоносіння дерева можуть нахилятися й навіть вивертатися з коренем із землі. Особливо небезпечно, коли вони зазнають впливу сильного вітру. У зв’язку із цим сади на карликових підщепах обов’язково вирощують на шпалерах. Такі сади називають шпалерно-карликовими, а залежно від форми крони зони бувають пальметними, веретеноподібними, типу грубсек.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ФОРМУВАННЯ ПЛОДОВИХ ДЕРЕВ ЗА ТИПОМ ПАЛЬМЕТНИХ І ШПАЛЕРНО-КАРЛИКОВИХ САДІВ