Географічна оболонка. Загальні закономірності географічної оболонки
ІІ СЕМЕСТР
РОЗДІЛ І ІІ
Географічна оболонка та її складові
Тема 5. Географічна оболонка
Урок 57. Географічна оболонка. Загальні закономірності географічної оболонки
Мета: ввести поняття “географічна оболонка”; сформувати загальні закономірності географічної оболонки на суходолі та в океані; навчити оцінювати практичне значення загальних закономірностей географічної оболонки; виховувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручники, атласи, глобус Землі.
ХІД
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
Бесіда
– Що таке широтна зональність?
– Чому поширення рослин, тварин, грунтів підпорядковується закону широтної зональності?
– У яких оболонках існує життя?
– Чи можуть живі організми і грунт обходитися без повітря, води?
III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
У природі спостерігається взаємозв’язок усіх оболонок. Гірські породи, повітря, вода, рослинність і тваринний світ – це складові частини геосфери. У результаті взаємозв’язків цих частин виникає єдиний природний комплекс.
IV. Вивчення нового матеріалу
Робота зі словником. Оболонка, у межах якої стикаються, проникають одна в одну і взаємодіють верхня частина літосфери, нижня частина атмосфери, гідросфера і біосфера, називається географічною оболонкою.
Завдання. Складіть схему взаємозв’язків різних компонентів географічної оболонки.
Природні компоненти закономірно поєднуються й утворюють нерозривні системи – природні комплекси.
Слово “комплекс” у перекладі з латинської означає “поєднання”. Зміна одного з компонентів призводить до зміни всього комплексу. Найбільший природний комплекс – географічна оболонка. Вона складається з менших природних комплексів. Кожен природний комплекс характеризується певною будовою літосфери, станом атмосфери, поверхневими і підземними водами, грунтами, рослинністю і тваринним світом.
Середня потужність географічної оболонки – 55 км. За її верхню межу приймають тропопаузу – перехідний шар від тропосфери до стратосфери, розташований на висоті 8-10 км у приполярних широтах, 10-12 км у помірних широтах, 15-16 км у тропіках, 18 км над екватором.
Нижня межа географічної оболонки співпадає з нижньою межею земної кори – поверхнею Мохо. Поверхня Мохо знаходиться під горами на глибині до 75 км, під рівнинами – 35-40 км, під дном океанів у середньому – 7 км.
Проблемне питання. Завдяки чому розвивається географічна оболонка?
Основний чинник, завдяки якому розвивається географічна оболонка, – це енергія Сонця і внутрішнє тепло Землі.
На сонячну радіацію припадає 99,8 % усього тепла, що надходить до земної поверхні, тому саме вона є основним двигуном усіх природних процесів.
Географічна оболонка існує переважно завдяки внутрішнім зв’язкам, що виникають між компонентами. В географічній оболонці зароджується життя, в ній живе людство. Поряд із внутрішніми зв’язками існують і зовнішні – з космосом і надрами. Іззовні в географічну оболонку потрапляють також космічні промені, пил і метеорити, із земних глибин – різноманітні гази і солі.
Властивості географічної оболонки: наявність життя, кругообіг речовин (води, біологічний, речовин у земній корі), наявність речовин у трьох станах.
Величезну роль у географічній оболонці Землі відіграє біологічний кругообіг. До нього залучені всі живі організми, атмосфера, гідросфера і верхня частина літосфери. Основний процес біологічного кругообігу – фотосинтез.
Бесіда
– Що таке фотосинтез?
– У чому полягає основна суть фотосинтезу?
Фотосинтез відіграє провідну роль у створенні близько 150 млрд т органічної речовини, при цьому засвоюється 300 млрд. т вуглекислого газу і виділяється близько 200 млрд. т вільного кисню.
Бесіда
– Як відбувається кругообіг води?
– Як відбувається кругообіг речовин у земній корі?
Закономірності географічної оболонки: цілісність, ритмічність, зональність.
Робота з підручником. Підготувати розповіді про основні закономірності географічної оболонки.
Завдання. На основі розповідей учнів, а також підручників заповнити таблицю.
№ з/п | Назва закономірності | Суть закономірності | Приклад закономірності |
1 | |||
2 | |||
3 | |||
4 |
V. Закріплення нових знань, умінь, навичок Завдання. Обрати номер запитання, відповісти на нього після оголошення (кожне питання має свою ціну)
1) Географічна оболонка – це… (2 б.)
2) Цілісність – це… (2 б.)
3) Ритмічність – це… (2 б.)
4) Природний комплекс – це… (2 б.)
5) Навести приклади природних комплексів. (2 б.)
6) Що таке кругообіг води? (2 б.)
7) Найбільший природний комплекс Землі – … (1 б.)
8) Що таке зональність? (2 б.)
9) Закономірна повторюваність природних процесів та явищ у часі. (2 б.)
10) Поєднання компонентів природи, що перебувають у взаємодії та утворюють нерозривну систему. (2 б.)
11) Верхня межа географічної оболонки? (2 б.)
12) Нижня межа географічної оболонки співпадає з поверхнею. (1 б.)
13) Закономірності географічної оболонки? (5 б.)
14) Чому відбуваються сезонні зміни у рослин і тварин? (3 б.)
15) Назвати вікові ритми. (2 б.)
16) Які ви знаєте природні компоненти? (2 б.)
17) Як відбувається кругообіг речовин? (4 б.)
18) Що таке фотосинтез? (2 б.)
19) Середня потужність географічної оболонки? (1 б.)
20) Завдяки чому розивається географічна оболонка? (4 б.)
21) Чому проявляється зональність? (2 б.)
22) Що таке азональність? (2 б.)
23) Намалювати схему взаємозв’язків природних компонентів. (6 б.)
24) Намалювати схему кругообігу кисню.(6 б.)
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
– Опрацювати відповідний параграф підручника.
– Детальніше ознайомитися з картою природних зон світу.