КАВУНИ І ДИНІ – ВИРОЩУВАННЯ ОВОЧІВ У ЗАХИЩЕНОМУ ГРУНТІ
Сад і город (енциклопедія)
ВИРОЩУВАННЯ ОВОЧІВ У ЗАХИЩЕНОМУ ГРУНТІ
КАВУНИ І ДИНІ
Якщо кліматичні умови не дозволяють одержати високий урожай баштанних культур, їх можна вирощувати в плівкових теплицях і парниках. Вирощують кавуни з розсади.
Спочатку відбирають вручну найбільші та повні насінини, потім їх протруюють у 0,1%-ному розчині марганцевокислого калію й замочують на 12 годин. Намочене насіння пророщують до появи паростків завдовжки 3-4 мм, а потім висаджують у горщики. Розсаду вирощують при температурі +19… +25 °С у добре
Розсаду вирощують протягом 25-30 днів, підживлюючи органічними добривами. Використовують розчин коров’яку концентрацією 1:6 і розчин суперфосфату в концентрації 20-25 г добрива на 10 л води. Норма витрати розчину добрив – півсклянки на 1 рослину.
У плівкові теплиці розсаду кавуна висаджують, коли грунт на глибині 10 см прогріється до +14 °С. Висаджують із розрахунку 1 рослина на 0,5 м2 теплиці. Огудиння спочатку вкладають кільцем, потім вирощують на шпалерах.
Коли довжина огудиння досягне 25-35 см, рослини підживлюють розчином коров’яку в концентрації 1:6 по 2 склянки розчину на рослину. Удруге кавуни підживлюють перед бутонізацією, утретє – після утворення зав’язі. Використовують розчин мінеральних добрив із розрахунку 30 г суперфосфату, 30 г сульфату калію, 20 г аміачної селітри на 10 л води.
Збирання плодів проводять вибірково в міру дозрівання. 3 однієї парникової рами можна одержати 8-15 кг кавунів, з 1 м2 теплиці – 4-6 кг кавунів.
Під час вирощування в парниках кавуни висаджують у другому обороті після розсади ранньої або цвітної капусти чи помідорів. У центрі парника роблять горбки, у які висаджують кавуни. На 2 парникові рами припадає 2-3 рослини. При вирощуванні в парниках кавуни не прищипують.
У захищеному та утепленому грунті вирощують скоростиглі сорти кавунів: Вогник, Скороспілка харківська, Троянда Південного Сходу.
Технологія вирощування дині така ж, як і для кавунів. Щоб виростити розсаду дині, відбирають найкраще насіння, протруюють у розчині марганцевокислого калію так само, як насіння кавуна, потім замочують на 12 год і пророщують. Пророщене насіння висаджують у горщики з площею живлення 8-10 см.
Температура вирощування розсади дині становить+19…+24 °С. Розсада потребує доброго освітлення та вентиляції, помірного поливання. Поливають розсаду так, щоб не зволожувалися стебла.
Підживлюють розсаду дині тим самим розчином і в тій самій кількості, що й розсаду кавуна.
При вирощуванні в парниках шар біопалива на парових грядках має бути не менше 25 см. Дині висаджують у горбки, зроблені в центрі парника, з розрахунку 2-3 рослини на 1 парникову раму. У кожної рослини залишають по 2 найбільш розвинених пагони першого порядку, спрямовуючи їх один – на північ, а другий – на південь. Пагони другого порядку після зав’язування плодів над 4-5-м листочком розміщають по всій площі парника, а ті, на яких немає зав’язі, видаляють. У фазі третього справжнього листочка диню прищипують, а після утворення на огудинні 5-6 листочків їхні верхівки також прищипують. Для нормального плодоносіння на кожній рослині залишають 3-5 найкращих зав’язей, а інші видаляють. Як і кавуни, дині вирощують на шпалерах, підвішуючи верхні плоди в сітках.
Схема підживлювання дині під час росту така ж, як і для кавунів.
Збирають дині вибірково, у міру дозрівання. На відміну від кавунів, дині можна збирати ледь недозрілі й давати їм дозріти 8-10 днів при кімнатній температурі.
Рекомендовані сорти динь для захищеного грунту – Харківська рання, Десертна 5, Новинка Дону, Рання 133. Урожайність парникових динь становить 4-10 кг з однієї рами, а тепличних – 4-6 кг із 1 м2.