КАЗКА ПРО МУЗИЧНІ КРАПЛИНКИ
КАЗКА ПРО МУЗИЧНІ КРАПЛИНКИ
Прочитай казку. З’ясуй, до яких музичних країн потрапили краплинки-звуки.
Почалася ця історія одного вересневого ранку, коли над планетою Барвистої Музики зійшло сонце. Поглянуло на ліс – загомоніли пташки, ожили дерева. Торкнулося теплим промінцем луків – прокинулися квіти, зашепотіли росяні трави.
Кинуло сонце погляд на річку – і засяяла у небі кольорова музична веселка, ніби чарівний місток перекинувся з одного берега на інший. Прокинувся вітерець і побіг барвистим місточком – озвалася
Бешкетник-вітерець розігнався й побіг ще швидше – і тисячі музичних краплинок відірвалися од веселки й полетіли у різні боки, розносячи по всій планеті чарівні звуки.
Лагідний південний вітер підхопив частину краплинок і поніс у країну Пісень. І враз полилися ніжні колискові й веселі частівки, славетні думи та величні гімни…
Пустотливий західний вітер закружляв краплинки-звуки у стрімкому хороводі й домчав їх до країни Танців.
І залунали весела полька й ніжний
Суворий північний вітер розсипав краплинки країною Маршів.
Там звуки шикувалися стрункими рядами, чітко відбиваючи кожний музичний крок.
Мудрий східний вітер покружляв над музичними країнами й поніс звукові краплинки далі – великими й малими стежинами, що пролягли від пісні, танцю й маршу до різних музичних жанрів: романсів і кантат, п’єс і симфоній, опер і балетів…
А одна співуча краплинка залетіла у цю книжку. Тут і залишилася вона виспівувати свої чарівні звуки. Але почути їх може не кожний, а лише той, хто вміє уважно слухати, думати і творити.
Пригадай трьох музичних китів і країни, в яких вони панують. Добери таблички, які відповідають пісенній, танцювальній і маршовій музиці:
Чи знаєш ти, що таке музичний жанр? Знайди у тексті назви музичних стежинок-жанрів.
Словничок
Музичний жанр – різновид музичного твору. Головними музичними жанрами є пісня, танець і марш.
Від них походять усі інші жанри музичного мистецтва, зокрема:
– вокальні (гімн, романс, кантата);
– інструментальні (п’єса, концерт, симфонія тощо).
Антоніо Вівальді. “Осінь” (з циклу “Пори року”)
Італійський композитор Антоніо Вівальді народився понад 300 років тому. Більшість творів він написав для скрипки.
А. Вівальді є засновником жанру скрипкового концерту. У його доробку – 220 концертів для скрипки зі струнним оркестром. Найпопулярніший з них – цикл “Пори року”. Цей твір складається з 4 скрипкових концертів: “Весна”, “Літо”.
“Осінь” і “Зима”. У кожному з них три частини.
Концерт “Осінь” передає картини й настрої цієї пори року: веселе свято врожаю, таємничність осінньої ночі, картину полювання. Яскравості надають музиці зображальні ефекти: відтворення пісні і танцю селян, луни, пострілів тощо.
Послухай фрагмент концерту. Поміркуй, що зображає та виражає музика.
Охарактеризуй такі засоби музичної виразності:
Прочитай визначення концерту. Вибери з переліку ознаки цього музичного жанру:
– композиторський – народний;
– вокальний – інструментальний;
– хоровий – оркестровий.
Словничок
Концерт (з лат. – змагання) – великий твір для соліста з оркестром, який складається з 3 або 4 частин. У концерті яскраво розкриваються виражальні та зображальні можливості інструмента, що виконує соло: фортепіано, скрипки, арфи тощо.
Розучи поспівку. Що вона “розповідає” про музичні звуки?
МУЗИЧНІ ЗВУКИ ГРАЮТЬСЯ
Уважно розглянь нотний запис поспівки. Із чого він складається?
Покажи рукою, як рухається мелодія поспівки:
Це цікаво знати!
Люди здавна намагалися записати музику – за допомогою малюнків, букв, цифр, особливих знаків – гачків… Перші спроби музичного письма було зроблено ще у Давньому Єгипті.
А сучасні назви нот з’явилися тисячу років тому. їх започаткував монах-музикант Гвідо з італійського міста Ареццо, відомий як Гвідо Аретинський.
Спочатку назв нот було шість: ут, ре, мі, фа, соль, ля. Ці склади Гвідо узяв із молитви, в якій співаки просили Святого Іоанна захистити їх від раптової хрипоти. Згодом було дано сьому назву ноти – сі, а перший, незручний для співу складут замінено на до.
Винахід Гвідо Аретинського дав змогу записувати музику. На вшанування пам’яті музиканта йому встановлено пам’ятник у Флоренції.
Пам’ятник Гвідо Аретинському
Послухай пісню. Поміркуй, що виражає та зображає цей твір.