КИТАЙ. ОСОБЛИВОСТІ ГАЛУЗЕВОЇ СТРУКТУРИ ГОСПОДАРСТВА. ОСОБЛИВОСТІ ЕКОНОМІЧНОЇ ПОЛІТИКИ. ТЕРИТОРІАЛЬНІ ВІДМІННОСТІ
УРОК 37. КИТАЙ. ОСОБЛИВОСТІ ГАЛУЗЕВОЇ СТРУКТУРИ ГОСПОДАРСТВА. ОСОБЛИВОСТІ ЕКОНОМІЧНОЇ ПОЛІТИКИ. ТЕРИТОРІАЛЬНІ ВІДМІННОСТІ
Навчальна мета: ознайомити з досягненнями та проблемами сучасної економічної політики Китаю, визначити особливості галузевої структури та територіального розміщення господарства, пояснити концентрацію промислового та сільськогосподарського виробництва в Східному Китаї; розвивати уміння порівнювати особливості господарства країн Азії, оцінювати роль Китаю у світовому господарстві; виховувати розуміння важливості
Обладнання: політична карта Азії, фізична карта Азії, підручники, атласи.
Основні поняття: економіко-географічне положення, природні ресурси, планова економіка, економічна реформа, господарство, спеціалізація, експорт, імпорт.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і умінь учнів
– Назвіть головні ознаки ЕГП Китаю та поясніть, як і чому змінилося ЕГП Китаю у другій половині ХХ ст.
– Назвіть географічні, природні та соціальні чинники, які сприяють розвитку певних галузей
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
З давніх часів Китай дивував європейців не лише своєю національною самобутністю, а й досягненнями у різних сферах життя. Ніні Китай є безперечним світовим лідером за виплавкою сталі (понад 500 млн. тонн щороку), виробництвом цементу (500 млн. тонн), одним із лідерів за виробництвом свинцю, алюмінію, цинку, мінеральних добрив та текстилю. Мало не всі європейські, американські та азіатські країни завалені дешевими китайськими товарами. А ще Китай випускає автобуси, автомобілі, судна, трактори, літаки, верстати, ліки, продукти харчування. У 90-х роках китайці “перехворіли” на “комп’ютерну лихоманку” і почали активно збирати комп’ютери, а в районі Хайдіан, неподалік від Пекіна, створили власну “Силіконову долину”.
Причини “китайського економічного дива” шукають науковці багатьох країн. Досвід економічного розвитку Китаю цікавий й для України, яка знаходиться на шляху економічних реформ.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Особливості економічної політики
Наприкінці 70-х рр. ХХ ст. керівництво країни проголосило курс на економічну реформу, на побудову соціалістичного ринкового господарства. За кілька десятків років китайці змогли примножити свій економічний потенціал у вісім разів, а доходи населення – у шість. Зараз КНР – індустріально-аграрна соціалістична країна, 2008 року ВВП країни сягнув 7,9 т трильйонів доларів (друге місце у світі після США), середній річний приріст ВВП на одну особу в період з 2000 по 2008 рр. в середньому складав 9,5 %. За окремими базовими показниками КНР наближається до рівня США та Японії, а за деякими навіть перевищує їх.
2. Проблеми розвитку китайської економіки
З огляду на доходи і виробництво промислової та сільськогосподарської продукції на душу населення Китай поки залишається порівняно бідною державою: ВВП на душу населення 2008 року склав 2 459 дол. США. Сільське господарство країни ще залишається слабким місцем національної економіки, особливо у віддалених районах. Ще однією проблемою є нерівномірність розвитку економічних районів Китаю (економічні зони: Східна, Центральна та Західна).
3. Промисловість
Завдання 1. За допомогою карт атласу і тексту підручника визначте основні галузі спеціалізації Китаю. Поясніть чинники розміщення їхніх підприємств.
За чисельністю промислових підприємств та кількістю працюючих Китай посідає перше місце у світі. Видобуток вугілля (І місце), виробництво електроенергії (ІІ місце). 500 млн. тонн сталі щорічно (І місце). Машинобудування: верстатобудування, виробництво електроніки й побутової електротехніки (радіоприймачів, магнітофонів, годинників, телевізорів, відеомагнітофонів, холодильників, пральних машин), виробництво тракторів та іншої сільськогосподарської техніки, автомобілів, суден, локомотивів й вагонів, обладнання для шахт і металургійних заводів, електростанцій і хімічних підприємств, вантажівок й верстатів. Хімічна (виробництво мінеральних добрив, полімери). Легка, харчова промисловість.
4. Сільське господарство
Завдання 2. За допомогою карт атласу і тексту підручника визначте спеціалізацію рослинництва та тваринництва Китаю. Укажіть райони їх розміщення.
За різноманітністю сільськогосподарської продукції посідає перше місце у світі. Основний напрямок сільського господарства – зерновий (500 млн. тонн зерна щорічно – світовий рекорд). Основна продовольча культура – рис (180 млн. тонн, І місце). Розводять свиней, дрібну й велику рогату худобу. Перше місце у світі за поголів’ям свиней і домашньої птиці.
5. Транспорт
Розвиток сучасної транспортної інфраструктури.
6. Зовнішньоекономічні відносини
Експорт: одяг, текстильні вироби, іграшки, взуття, спортивні товари, верстати, швейні машини, електронна апаратура, чай.
Імпорт: продукція машинобудування (обладнання, верстати, електроніка), транспортні засоби (автомобілі, літаки), хімічна продукція, продукти харчування.
7. Загальний стан розвитку торговельно-економічного співробітництва між Україною та КНР
V. Закріплення нових знань і умінь учнів
1. Завдання 3 (робота за варіантами І – ІІІ). За картами атласу визначте особливості господарської спеціалізації трьох економічних зон Китаю.
2. Запитання для обговорення
– Чим пояснюються відмінності галузей спеціалізації промисловості і сільського господарства східної і західної частин Китаю? Чому приморські провінції Китаю в економічному розвитку випередили провінції і райони Західного Китаю?
– Які види економічних відносин можуть бути взаємовигідними для України і Китаю у майбутньому? Чому? Які транспортні засоби і шляхи сполучення доцільно використати при такій співпраці?
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
– Опрацювати § .
– Соціогеографічний практикум. Визначити, які предмети та речі, що вас оточують у повсякденному житті, зроблені в Китаї. Оцінити їх якість. Поміркувати, чи можна було б замінити їх товарами українського виробництва.
– Випереджальне завдання. 1-а група учнів готує 10-хвилинне повідомлення про Індію, що відповідає таким критеріям: стислість, логічна послідовність, освітлення культурних і економічних особливостей життя країни. 2-а група учнів готує питання про Індію.