Клас Плазуни, або Рептилії – Тип Хордові – Підцарство Багатоклітинні

Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА

СИСТЕМА ОРГАНІЧНОГО СВІТУ

Царство Тварини

Підцарство Багатоклітинні

Клас Плазуни, або Рептилії

Холоднокровні наземні хребетні тварини, інколи вторинноводні. Відомо близько 8000 існуючих видів, які поширені на всіх континентах, окрім Антарктиди.

Для плазунів характерні такі ускладнення організації:

– внутрішнє запліднення і розмноження на суходолі;

– яйця вкриті товстими оболонками, що перешкоджають висиханню, і мають значний запас жовтка для

живлення зародка;

– товста зроговіла шкіра, позбавлена залоз, що запобігає втратам води через випаровування;

– легені мають систему перетинок, що збільшує їх внутрішню поверхню;

– ребра і грудина утворюють грудну клітку, і дихання відбувається завдяки скороченням міжреберних м’язів;

– шлуночок серця має неповну або повну (у крокодилів) перетинку, що перешкоджає змішуванню артеріальної та венозної крові;

– нирки вкорочені, розташовані поблизу тазового поясу;

– наявна кора великих півкуль головного мозку, що пов’язано з ускладненням поведінки.

Шкіра суха, не має залоз.

Тіло плазунів складається з голови, шиї, тулуба, хвоста та двох пар кінцівок. Кінцівки розташовані по боках тулуба, внаслідок чого тіло начебто торкається субстрату. У деяких представників класу кінцівки відсутні або редуковані. У черепах розвивається зовнішній скелет – панцир. У хребті розрізняють шийний, попереково-грудний, крижовий та хвостовий відділи. Шийний відділ представлений кількома хребцями.

Зуби плазунів, як правило, недиференційовані, у слині є ферменти, в отруйних змій – ще й отрута.

Серце плазунів трикамерне, однак у шлуночку є неповна перетинка, що відокремлює артеріальну кров від венозної (у ряду Крокодили ця перетинка повна).

Дихають за допомогою Легенів, які мають комірчасту будову, що збільшує поверхню газообміну. Дихальні шляхи: гортань, трахея, яка розгалужується на два бронхи, що заходять до легенів. Дихальні рухи здійснюються за допомогою грудної клітки.

У плазунів розвинені півкулі головного мозку, вкриті корою з сірої речовини, значно розвинений мозочок. Органи чуття плазунів відповідають наземному способу життя. Очі захищені трьома повіками: верхньою, нижньою та третьою повікою – мигальною перетинкою. Добре розвинені органи нюху, смаку, слуху, шкірно-м’язового відчуття. Органом дотику слугує язик, який може далеко висуватися з ротової порожнини. У гримучих змій перед очима на голові є заглиблення, здатне сприймати зміни температури на 0,02 °С з відстані до 15 см. У темряві цей орган допомагає зміям знаходити теплокровну здобич.

Нирки плазунів овальні ((тазові нирки). Мають сечоводи, які відкриваються у клоаку.

Розмножуються на суходолі. Плазуни – роздільностатеві тварини. Запліднення внутрішнє, роль органа парування у самців виконують вирости стінки клоаки. Відкладають яйця, вкриті товстими оболонками та багаті запасними поживними речовинами (жовток). Зародок розвивається завдяки нагріванню сонячним промінням. Розвиток прямий.

У справжніх ящірок спостерігається явище аутотомії: на місці відлому виростає новий хвіст, тобто відбувається регенерація.

У житті плазунів, як і в житті земноводних, можна відзначити сезонні явищі: зимівля, період розмноження та літньої активності.

До класу Плазуни належать такі ряди: Гатерії, Лускаті, Черепахи та Крокодили.

Клас Плазуни, або Рептилії   Тип Хордові   Підцарство Багатоклітинні

Ряд Гатерії. У сучасній фауні відомий лише 1 вид – гатерія (Нова Зеландія). На черевному боці гатерія має маленькі кістки – і – залишки черевного панциру стегоцефалів. Будова тіла гатерії має примітивні ознаки організації, не властиві сучасним рептиліям.

Ряд Черепахи. Тулуб черепахи з усіх боків захищений кістковим панциром, вкритим роговими пластинками. У ньому є отвори для голови, кінцівок і хвоста, при небезпеці черепаха повністю ховається в панцир. Зубів немає; на щелепах гострі рогові пластинки. Луски в черепах немає. Суходольні черепахи живляться рослинами, водяні черепахи – тваринною їжею. Прісноводна болотяна черепаха поширена в Україні, має плавальні перетинки між пальцями. Морські черепахи, наприклад супова, досягають 2-3 м завдовжки, їх кінцівки перетворені на ласти. Самиці виповзають на узбережжя і відкладають яйця в пісок.

ЦЕ ЦІКАВО

На Атлантичному узбережжі Франції рибалки одного разу виловили черепаху віком близько :Ю0 років. Вона мала масу 430 кг. На островах Тихого та індійського океанів живуть слонові черепахи. їх маса досягає 400 кг, а довжина тіла 1,5 м. Степові черепахи живуть до 115 років. З м’яса деяких видів черепах готують супи. Яйця черепах також їстівні.

Ряд Крокодили. Пристосовані до напівводного способу життя. Тіло видовжене, довгий хвіст, стиснутий із боків, слугує для плавання, але може використовуватись і для полювання: за його допомогою крокодили глушать здобич. Між пальцями задніх ніг є плавальні перетинки. Тіло крокодилів покрите роговими щитками. Будова легенів дозволяє тривалий час перебувати у воді. Очі та ніздрі виступають над поверхнею голови, що дає крокодилам можливість дихати атмосферним повітрям і спостерігати довкола, не виринаючи з води.

На суходіл крокодили виходять для відпочинку та розмноження.

Крокодили – хижаки, які живляться різноманітними тваринами. Деякі види можуть нападати на людину (нільський і гребінчастий крокодили). Людина вживає в їжу м’ясо та жир крокодилів.

Найбільшим серед крокодилів є нільський крокодил (тіло завдовжки до 8 м), який живе у водоймах тропічної Африки. Відомі також гавіал (до 6 м), китайський та місісіпський алігатори, американські каймани.

Ряд Лускаті. Тіло вкрите лускою з рогоподібної речовини, тому тварина при рості періодично линяє. Язик видовжений, слугує органом дотику, інколи (хамелеони) – для захоплення здобичі. Ящірки мають непрозорі рухомі повіки. Більшість з них (ящірка прудка) має добре розвинені кінцівки, у деяких (веретільниця) ноги редуковані. Найбільша ящірка – варан з острова Комодо (Індонезія) досягає довжини 3,5 м. Змії не мають кінцівок, повіки в них прозорі, зрослі. При линянні,! на відміну від ящірок, змії скидають усю шкіру, немов панчоху. Змії заковтують здобич цілком. Зуби в них загнуті назад, служать для втримання жертви, у. кістки нижньої щелепи рухомо з’єднані між собою зв’язками і здатні розходитись при заковтуванні здобичі. Удави спочатку душать здобич, обвиваючись! навколо неї. Найбільший удав, що полює у воді, досягає в довжину 11м. Це – анаконда, мешканець басейну Амазонки, яка полює на тварин під час водобою, інколи нападає на людей. В отруйних змій парк зубів верхньої щелепи дуже велика, у кожному зубі є канал. По цьому каналу при укусі в тіло здобичі потрапляє отрута.

В Україні найбільш поширені гадюка степова та звичайна. У пустелях і тропіках Азії поширені кобри. Королівська кобра з Індії досягає довжини 3 м. Це найбільша отруйна змія.

Винищуючи велику кількість шкідливих комах і гризунів, лускаті приносять користь. Зміїна отрута застосовується в медицині, для її добування змій утримують у спеціальних помешканнях – серпентаріях.

ЦЕ ЦІКАВО

Найменші за розміром хамелеони – карликові мадагаскарські хамелеони 2-3 см завдовжки. Найбільші ящірки – комодські варани 3,5 м завдовжки і масою 165 кг. Серед змій є рекордсмени: королівська кобра завдовжки 5,5 м, чорна мамба і тайпан – до 4 м, деякі удави досягають 10 м.

Тривалість життя плазунів досить добре вивчена: змії в тераріумах живуть 14-26 років, крокодили у неволі – 50-85 років, великі варани – 50-70 років.

У всьому світі близько 2200 видів змій, і лише 270 з них – отруйні. Проте в деяких місцях живе стільки представників двох-трьох отруйних видів, що перебування людини в лісі або пустелі стає дуже небезпечним. Отруйні і неотруйні змії водяться на земній кулі майже всюди. Змій немає на Азорських островах, у Гренландії, на островах Кріт, Мальта і на деяких островах Океанії. Причина цього – ізольованість островів.

Мамба – жахлива змія Африки. Ні кобр, ні гадюк не бояться тут так, як цих тонкотілих деревних змій. Були випадки, коли люди вмирали через 20-30 хв. після укусу. Звичайні отруйні змії повзають зі швидкістю приблизно 1 км/год. А у мамби просто надзвичайна для змії швидкість пересування по землі – 11,3 км/год. У гілках мамба ще стрімкіша.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Клас Плазуни, або Рептилії – Тип Хордові – Підцарство Багатоклітинні