Клас Плазуни. Особливості будови та життєдіяльності

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Клас Плазуни. Особливості будови та життєдіяльності

Тема 8. ПЛАЗУНИ

§ 41. Клас Плазуни. Особливості будови та життєдіяльності

Слово “плазувати” означає повзти, притискаючи живіт до землі. Саме так пересуваються ящірки, крокодили, черепахи. А змії і взагалі позбавлені ніг, тому навіть не плазують, а повзають.

Клас Плазуни, або Рептилії

Плазуни з’явилися на Землі близько 300 млн років тому, коли клімат став сухішим, хоча й залишався досить спекотним. Давні рептилії походять від земноводних стегоцефалів. Плазуни,

які пристосувалися до наземних умов, дали величезну різноманітність видів. Вони повністю підкорили сушу (бронтозаври, тарбозаври), жили також у воді (іхтіозаври, плезіозаври), літали подібно до птахів (птеродактилі, птеродони). Сучасні плазуни утворюють ряди Дзьобоголові (гаттерії). Лускаті (ящірки, змії, хамелеони), Крокодили (крокодили, алігатори), Черепахи.

Загальні ознаки класу Плазуни

Будова та спосіб життя. Одним із представників класу Плазуни є ящірки, які живуть в лісах, степах, пустелях. Напевно, ви не раз бачили ящірку, яка гріється вдень на сонці. Забарвлення у неї захисне, зелене або сіре. Воно дозволяє

злитися з навколишнім середовищем. Ящірки полюють на комах, павуків, поїдають багато шкідників сільського господарства.

На відміну від земноводних, їхнє життя не залежить від води. Тіло ящірки струнке, видовжене, розчленоване на голову, шию, тулуб, кінцівки та хвіст. Шкіра суха, вкрита лусками, залоз практично немає. Така шкіра дозволяє організму зберегти воду. Ящірки вправно пересуваються суходолом, вигинаючи тулуб з одного боку в інший і притискаючи черево до землі. Це пов’язано з тим, що кінцівки розташовані з боків тулуба, а не під ним. Кінцівки ящірки мають таку ж будову, як у земноводних, складаються з трьох відділів. На голові розташовані вузький рот, очі, захищені повіками (є третя прозора повіка, яка закриває око з внутрішнього кута), ніздрі, вушні отвори, затягнуті шкірястою барабанною перетинкою.

Клас Плазуни. Особливості будови та життєдіяльності

Динозаври були панівною групою тварин 60 мільйонів років тому

Клас Плазуни. Особливості будови та життєдіяльності

Схема внутрішньої будови плазуна:

1 – ніздрі

2 – стравохід

3 – легені

4 – серце

5 – печінка

6 – шлунок

7 – кишечник

8 – клоака

9 – статеві залози

10 – хребет

11 – трахея

Ящірки – теплолюбні істоти. Тому в помірній зоні з настанням осені ящірки знаходять затишні місця під корчами, корінням дерев, у норах і там проводять зиму.

Опорно-рухова система складається зі скелета і м’язів. У скелеті можна виділити такі відділи: череп, хребет, скелет кінцівок, пояси кінцівок. Скелет ящірки дуже схожий на скелет жаби, але він краще пристосований до наземного життя.

До складу хребта входить шийний (8 хребців), попереково-грудний (22 хребці), крижовий (2 хребці) і хвостовий відділи. Завдяки досконалішій будові шийного відділу голова плазунів, на відміну від земноводних, більш рухома. Попереково-грудні хребці мають ребра, з яких перші п’ять пар зростаються на черевному боці з особливою кісткою – грудиною. Так у плазунів утворюється грудна клітка, яка захищає легені, серце і допомагає нагнітати повітря у легені. До крижових хребців приєднуються тазові кістки. Пояси передніх і задніх кінцівок, вільні передні та задні кінцівки практично такі ж, як у земноводних. М’язова система плазунів досконаліша, ніж у земноводних. Вони мають, наприклад, міжреберні м’язи.

Травна система влаштована так само, як у земноводних. Зуби мають конічну форму (схожі на конус), слугують для захоплення й утримування їжі. Форма язика залежить від способу життя та способу живлення.

Дихальна система. Плазуни дихають тільки легенями, які мають дрібніші, ніж у земноводних, комірки (чим менші комірки, тим більша сумарна поверхня легенів, тим краще вони виконують свою функцію). Крім того, повітря в легені потрапляє через систему спеціальних органів: гортань, трахея, два бронхи.

Клас Плазуни. Особливості будови та життєдіяльності

Гатерія – найбільш холодостійка ящірка. Вона активна навіть за температури +6 “С

Клас Плазуни. Особливості будови та життєдіяльності

Довгий роздвоєний язик змій – це орган дотику і смаку

Клас Плазуни. Особливості будови та життєдіяльності

Змії вилуплюються із яєць

Як повітря потрапляє в легені? Щоб у легенях виникло розрідження повітря, міжреберні м’язи скорочуються, ребра піднімаються і грудна клітка розширюється. У результаті цього повітря через ніздрі втягується в гортань, проходить через трахею, бронхи та потрапляє до легенів. Такий механізм дихання забезпечує плазунів киснем краще, ніж земноводних. Це є основою для інтенсивнішого обміну речовин.

Кровоносна система у плазунів, як і у всіх хребетних, замкнена. Як і у земноводних, складається з трикамерного серця (два передсердя, один шлуночок) і кровоносних судин, для неї характерні два кола кровообігу (велике і мале). На відміну від земноводних, у шлуночку серця у плазунів з’являється неповна перегородка, яка розділяє артеріальну та венозну кров таким чином, що до голови надходить практично артеріальна кров, а до органів і тканин надходить хоча й змішана, але більш насичена киснем кров, ніж у земноводних. У крокодилів перегородка в шлуночку повна, отже серце чотирикамерне, як і в людини, але до органів кров надходить все одно змішана.

Незважаючи на досконалішу будову травної, дихальної та кровоносної систем, температура тіла плазунів залежить від температури навколишнього середовища. Вони є пойкілотермними тваринами.

Видільна система плазунів, складається з парних нирок, що лежать уздовж хребта, сечоводів і клоаки.

Нервова система плазунів влаштована так само, як і у земноводних. Мозочок добре розвинений, що зумовлює складні рухи. Але дві півкулі переднього мозку більші і розвинені краще, вони мають кору, що складається з сірої речовини, проте звивин ще немає. Завдяки цьому для плазунів характерна досить складна поведінка, вони здатні до утворення умовних рефлексів.

Що стосується органів чуття, то вони мають складнішу будову. Бічної лінії немає. У плазунів добре розвинені дотик і смак. Втягуючи свій чутливий язик у ротову порожнину, тварини визначають різницю в концентрації певних речовин на обох кінчиках язика і, таким чином, можуть рухатися по сліду, що дозволяє їм успішно полювати. Змії здатні сприймати інфрачервоне випромінювання і відчувати різницю температур у 0,001 °С. Орган слуху за будовою подібний до такого ж у амфібій.

Плазуни – це роздільностатеві організми. Статеві органи самців сім’яники, а самок – яєчники. Запліднення внутрішнє, відбувається на суходолі. Після цього самки відкладають великі яйця, вкриті щільною шкірястою оболонкою для захисту від пересихання. У них міститься запас поживних речовин, які забезпечують розвиток зародка. Багато плазунів охороняють кладку яєць. Розвиток прямий, із яєць вилуплюються організми, схожі на дорослих. У деяких плазунів спостерігається живородіння.

Запам’ятайте найважливіше

Клас Плазуни – це наземні хребетні тварини, які добре пристосовані до життя на суходолі. Сучасні плазуни включають такі ряди: Дзьобоголові, Лускаті, Крокодили та Черепахи.

Шкіра плазунів суха, вкрита лусками або щитками. Дихають плазуни виключно легенями. Розмноження відбувається на суходолі. Запліднення внутрішнє, яйця містять великий запас поживних речовин і вкриті щільною шкірястою оболонкою. Розвиток прямий.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Клас Плазуни. Особливості будови та життєдіяльності