Класична оперета. Слухання музики. І. Дунаєвський. Оперета “Вільний вітер”, “Пісня про Одесу”. Виклад теми. Робота над піснею “Заповіт” Г. Гладкого

8 КЛАС

II семестр

Тема. Музика в діалозі з сучасністю

Урок 24

Тема уроку. Класична оперета. Слухання музики. І. Дунаєвський. Оперета “Вільний вітер”, “Пісня про Одесу”. Виклад теми. Робота над піснею “Заповіт” Г. Гладкого

Мета уроку: закріпити з дітьми знання про оперету, її значення у музичному мистецтві; розвивати вокально-хорові навички та музичну пам’ять; виховувати інтерес до класичної оперети.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: магнітофон, аудіо-записи, портрет І. Дунаєвського.

Хід уроку

I.

Організація класу до уроку.

1. Музичне вітання.

2. Оголошення теми уроку.

II. Розспівування

Спів по півтону вверх.

Класична оперета. Слухання музики. І. Дунаєвський. Оперета Вільний вітер, Пісня про Одесу. Виклад теми. Робота над піснею Заповіт Г. Гладкого

III. Виклад теми композитором.

– Слухаючи музичні твори, ви знаєте, що крім музичних засобів, які використовує кожен композитор, особливого значення набуває головна тема. Певною темою композитори у своїх творах характеризують музичний образ. Кожна тема у творі викладається за допомогою елементів музичної мови та засобів виразності, вона оновлюється і постійно розвивається.

Так, наприклад, російський композитор Григорій Свиридов дуже любив природу,

і образи природи займають значне місце у його творчості. У його творах, особливо вокальних, скрізь чути інтонації народних пісень, які служили темами його романсів та хорових творів.

Композитор створив власний яскравий стиль у музиці – це простота у поєднанні з новими інтонаціями.

Поетичною, образно точною є його музика до кінофільму “Заметіль” за повістю О. Пушкіна. Навіть не бачачи фільму, а тільки слухаючи музику, можна “побачити” картини природи, жанрові сцени. І зразу став популярним “Романс”, який нагадує романси пушкінської пори, але наповненість якимись передчуттями наближає романс до симфонічної поеми. (Слухання фрагменту і характеристика).

IV. Робота над піснею “Заповіт” Г. Гладкого.

Опрацьовую чистоту інтонування двоголосся. Звертаю увагу на змінний розмір, тривалості нот, динамічні відтінки.

V. Слухання музики.

1. Вступна бесіда.

На минулих уроках ми познайомилися з оперетою і дійшли висновку, що це також класичний твір, бо він відповідає найвищим художнім вимогам, поєднуючи глибину, змістовність, ідейність, досконалість. Оперета також витримала “перевірку часом” і увійшла до скарбниці музичного мистецтва.

Значне місце зайняла оперета у творчості українського композитора Ісаака Дунаєвського. Поряд з піснями, які стали популярними, набули популярності і його оперети: “Женихи”, “Золота долина”, “Дорога до щастя”, “Вільний вітер”, “Біла акація”.

До цього жанру зверталися і інші українські композитори: Кос-Анатольський (оперета “Весняні грози”), В. Мураделі (“Дівчина з блакитними очима”). Сьогодні ви послухаєте фрагменти оперети І. Дунаєвського “Вільний вітер” та “Пісню про Одесу”, які він написав у 1947 р. Саме в цій опереті композитор використав джерела нового напряму, що дало можливість вважати оперету як велику форму, що виражала визначні явища епохи.

Оперета написана на сюжет В. Віннікова, В. Крахта, В. Тіхота і зображує події, які пов’язані з боротьбою за національне визволення малих народів проти імперіалізму і колоніалізму.

В наш час ці проблеми видаються застарілими, але за духом, характером оперета несе в собі героїчний настрій.

2. Слухання творів.

3. Характеристика прослуханого.

– Що можна сказати про характер твору?

– Що таке оперета?

– Чи можемо ми сказати, що це розважальна музика?

VI. Підсумок уроку.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Класична оперета. Слухання музики. І. Дунаєвський. Оперета “Вільний вітер”, “Пісня про Одесу”. Виклад теми. Робота над піснею “Заповіт” Г. Гладкого