КЛЕН

КЛЕН – серед деревних і чагарникових рослин добрими медоносами вважаються всі клени. Найпоширеніші з них: К. гостролистий, К. польовий, К. татарський, К. ясенелистий, К. білий, або явір. Усі вони є цінними декоративними рослинами, їх часто висаджують у лісових захисних смугах.

К. гостролистий полюбляє чорноземні грунти, світлолюбний. Найчастіше росте на лісових узліссях і в рідколіссі. Висота дерева може досягати ЗО м. Листя супротивне, п’ятилопатеве, кожна з лопатей на кінці загострена. Квітки жовтувато-зелені, зібрані в мітелкові щитовидні

суцвіття, на одній рослині можуть бути як одностатеві, так і двостатеві. Маточка одна з 2 рильцями, тичинок у середньому 8, буває 12. Плід – крилатка. Зацвітає К. у 13-літньому віці. Цвіте до розпускання або одночасно з розпусканням листя у травні – червні. Узяток короткий, тривалість цвітіння – 10-18 днів. Сильна бджолосім’я за день може зібрати до 6 кг меду. Квітки К., незважаючи на неяскраве забарвлення, добре помітні й видають сильний аромат, що приваблює комах.

К. гостролистий розмножується насінням. Можливим є пересадження молодих рослин із лісу.

К. польовий розповсюджений у лісостеповій і степовій

зонах. Росте найчастіше на узліссях гаїв, лісів і вирубках. Полюбляє чорноземні грунти, не зносить засоленість грунтів. Більш теплолюбний, ніж К. гостролистий. К. польовий іноді висаджується для живоплотів. Дерево або чагарник може досягати 10-15 м заввишки. Крона куляста. Листя п’ятилопатеве, опушене, лопаті закруглені. Зацвітає в 15-літньому віці. Починає цвісти в травні, цвітіння триває 10-15 днів. Медопродуктивність висока.

Розмножується насінням, пагонами від пня й кореневих пагонів.

К. татарський, або чорноклен, легко переносить посухи, невимогливий до грунтів, росте в степовій або лісостеповій зонах. Вирощують у лісових захисних насадженнях і для живоплотів. Чагарник або невелике дерево заввишки до 8-12 м. Листя цільне або ледь трилопатеве. Квітки білі, запашні, у густих прямостоячих мітелках. Плід – двокрилатка червонуватого відтінку, крила плода загнуті догори майже паралельно один до одного. Дерево зацвітає в 6-літньому віці. Цвіте у травні 15-25 днів. Цукропродуктивність при суцільному виростанні 72-80 кг з 1 га.

К. ясенелистий невимогливий до клімату й грунту, вирощується як декоративна рослина. Росте дуже швидко. Зацвітає з 5-літнього віку. Цвіте наприкінці квітня – на початку травня протягом 10-15 днів. Бджоли беруть із цього клена в основному пилок.

К. білий, або явір, цінний тим, що дає узяток навіть в умовах несприятливої погоди. Дерево може досягати 40 м заввишки. Починає цвісти з 11-літнього віку. Цвіте з початку травня протягом 10-15 днів.

Відомий як прекрасна декоративна рослина Я. прирічковий, друга назва К. Гіннала. Воліє рости на родючих грунтах, на відкритих, добре освітлених просторах. Висота дерева досягає 4- 6 м, але частіше він росте у вигляді чагарнику заввишки до 2- 2,5 м. Гілки тонкі, прямостоячі. Квітки К. прирічкового зібрані в густу овально-щитовидну мітелку, у якій від 20 до 55 квіток блідо-жовтого кольору. Цвіте пізно (у другій половині червня) і дає бджолам пізній підтримувальний узяток. У теплі сонячні дні бджоли активно збирають із квіток нектар і почасти пилок. Медопродуктивність 1 куща може досягати 80-90 кг. Мед із клена ясно-коричневого кольору, з тонким ароматом і легким мигдальним присмаком.

Правильним підбором кленів, при закладенні з них насаджень, можна збільшити тривалість медозбору до 60 днів. Рано цвіте сріблистий, червоний, ясенелистий, а пізно – татарський, колосистий, К. Гіннала.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: КЛЕН