КЛІЩІ ЗОВНІШНІ

КЛІЩІ ЗОВНІШНІ – паразитують на поверхні тіла бджоли. До них належать: пузатий кліщ, спинний кліщ, блукаючий кліщ, кліщ вароа.

Пузатий К. широко розповсюджений. Живе паразит у вуликах, у смітті, на трупах бджіл, може нападати на людину, викликаючи захворювання, що супроводжується сильною сверблячкою й печінням, лихоманкою й появою дрібних червонуватих вузликів, оточених пухирчастими утвореннями. Найчастіше його можна виявити на бджолах напровесні. Розмножується кліщ у зерні, соломі. П. к. живородний. Самки народжують 200- 300 статевозрілих

особин, які проходять у тілі матері всі фази розвитку. Першими з’являються на світ самці й запліднюють новонароджених самок у міру їхньої появи. Після цього самки знаходять свого носія, проколюють його покриви й живуть на ньому. У період життя на носії черевце самки дуже розростається, у ньому визріває нове покоління К.

Спинний, зовнішній і блукаючий кліщі невидимі неозброєним оком, є паразитами дорослих бджіл і викликають небезпечну карантинну хворобу – акарапідоз. Запліднені самки зовнішнього та спинного К. прикріплюються клейкою масою до поверхні бджоли, там, де їхні личинки зможуть легко прогризти

тіло бджоли й харчуватися гемолімфою носія, і відкладають яйця. Через 4-5 днів з яєць з’являються на світ личинки, які залишаються в напівзруйнованій шкарлупі яйця й розвиваються всю стадію німфи. Німфи й дорослі кліщі живуть на тілі бджоли й харчуються її гемолімфою. Ці кліщі паразитують на бджолах цілий рік, але найактивніше розвиваються в зимовий період. Заходи боротьби із цим кліщем такі ж, як і при акарапідозі.

Самки К. вароа коричневого або темно-коричневого кольору, видимі неозброєним оком, здатні існувати поза чарункою з розплодом і розселятися, а також зимувати на бджолах. Самці сірувато-білого або ледь жовтуватого кольору. Самці та статевонезрілі особини живуть тільки в запечатаних чарунках на розплоді, де відбувається розмноження й розвиток кліща. Він має колючо-сисний апарат, який втикає в міжсегментні перегородки бджіл і висмоктує гемолімфу. Самка кліща впливає на перебіг патологічного процесу: занадто короткий цикл розвитку паразита (самки – 8-9 діб, самці – 6-7 діб) порівняно з виходом молодих бджіл і трутнів дозволяє самкам закінчити повний цикл відтворення у бджолиних і трутневих чарунках. Із появою розплоду самка кліща проникає у бджолину чарунку перед самим її запечатуванням, відкладає в чарунку відразу до 8 яєць, а в трутневу – у 20 разів більше. Протягом 8 днів в чарунці розвиваються самці й самки кліщів, які на момент статевої зрілості відразу, в чарунці, спаровуються. Самці незабаром гинуть, а десятки дорослих самок, прикріпившись присосками до тіла молодої бджоли, виїжджають на ній із чарунки. На дорослій бджолі можна зустріти до 7 паразитів. Самки живуть улітку 2-3 місяці, узимку – 6-8 місяців.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: КЛІЩІ ЗОВНІШНІ