Мета та умови праці професій типу “людина
УРОК 5
Тема. Мета та умови праці професій типу “людина – природа”. Виготовлення сторінок Червоної книги України
Мета: ознайомити з роботою лісничих, єгерів, працівників зоопарку; виконати творчу роботу у групах – сторінки Червоної книги України; вдосконалювати вміння та навички роботи з папером і природним матеріалом; розвивати творче мислення, художній смак; виховувати дбайливе ставлення до природи, охайність, самостійність.
Обладнання: набори кольорового паперу, природний матеріал (листя, гілочки дерев, рослини), клей,
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
1. Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку.
(На дошці розвішані таблиці із демонстраційного матеріалу “Природа України”: звірі, птахи та рослини Червоної книги.)
3. Упорядкування робочих місць.
ІІ. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку.
– Сьогодні на уроці ми поговоримо про професії людини, які пов’язані із природою, її охороною. Ми виготовимо аплікацію з використанням природного матеріалу та паперу.
2. Вступна бесіда.
– Люди яких
– Як вони доглядають за природою? Тваринами? Рослинами?
– Що таке Червона книга? Яке значення вона має?
– Які рослини, тварини занесені до Червоної книги України?
– Що відбулося б, якби природу не охороняли?
3. Розповідь учителя.
– Понад 20 років Міжнародна спілка охорони природи працювала над створенням Червоної книги, де описані види рослин і тварин планети, яким загрожує небезпека повного зникнення. Вона побудована так, що про долю кожного виду можна довідатися за кольором сторінки: червона сторінка означає, що цьому виду загрожує загибель; біла сторінка – тварин цього виду стає все менше і менше; зелена сторінка – сторінка надії.
Червону книгу України було видано у 1980 році. Тоді вона містила відомості про 86 видів рідкісних тварин, а також таких, які зникають. На сьогодні до неї занесені понад 400 видів тварин і стільки ж видів рослин.
Законом забороняється виловлювати і вбивати тварин, що занесені до Червоної книги, а також знищувати та руйнувати місця їхнього проживання.
Що ж робиться в нашій країні для того, щоб ці тварини та рослини не зникли зовсім, а кількість їх збільшилася? Діють 13 заповідників, в яких зберігаються умови для життя рідкісних тварин, яких розводять у неволі, а потім відпускають на волю в ті місця, де вони колись жили.
Червоні сторінки
Зелені сторінки:
Жовті сторінки:
Чорні сторінки:
– А що роблять для того, щоб зберегти тварин та рослин?
ІІІ. Фізкультхвилинка
Руки на пояс ставим усі.
Будем стрибати, мов горобці.
Скік вперед і скік назад, (6 разів)
Крильця вниз всі опустили
І на місці походили.
IV. Демонстрація та аналіз зразка
1. Інструктаж із техніки безпеки.
Учні повторюють правила з техніки безпеки, як поводитися з ножицями, а також правила гігієни під час роботи з клеєм.
2. Інструктаж учителя.
– На дошці ви бачите таблиці із зображенням тварин і рослин. Оберіть, над якою темою ви будете працювати. На своєму аркуші зробіть фон (ліс, галявина або луг). А потім виконайте аплікацію з тією твариною або рослиною, які занесені до Червоної книги.
Можна зробити аплікацію з тваринами, яких ви бачили у зоопарку.
V. Практична робота учнів
Учитель за необхідності надає допомогу учням.
VІ. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
2. Оцінювання.
VІІ. Підсумок уроку
– Що таке Червона книга? Яке значення вона має?
– Які рослини та тварини занесені до Червоної книги?
– Яких правил поведінки потрібно дотримуватися у природі?
Правила поведінки у природі
– Не топчіть, не зривайте рослин.
– Не знищуйте рідкісних квітів.
– Не ламайте дерев, кущів.
– Дбайливо заготовляйте лікарські рослини.
– Не знищуйте неїстівних грибів.
– Охороняйте чистоту джерел.
– Не ловіть метеликів.
– Не руйнуйте мурашників.
– Не галасуйте у весняному лісі.
– Не залишайте багаття в лісі.