МІРИ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ТЕНДЕНЦІЇ

Соціологія короткий енциклопедичний словник

МІРИ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ТЕНДЕНЦІЇ – узаг. характеристики розподілу ознаки, що відображають певну тенденцію в ряді розподілу. М. ц. т. обчислюються з метою отримати показник (одне число), який може в подальшому аналізі до певної міри “замінити” собою ряд розподілу. Обчислювати такі узагальнюючі показники ознаки є сенс лише для сукупностей, що за цією ознакою є досить однорідними (мають невелику варіацію). Інша назва М. ц. т. – середні значення.

Які з показників центральної тенденції можуть

бути обчислені для ознаки, залежить від типу шкали. Для номінальних ознак обчислюється мода Мо – значення, що найчастіше зустрічається в ряду розподілу (значення, що має найбільшу частоту). Розподіл, що має тільки одну моду, наз. унімодальним. Для порядкових ознак, крім моди, може бути обчислена також медіана Ме-значення, що ділить упорядкований ряд значень ознаки на дві рівні частини (в однієї половини об’єктів значення ознаки менше, ніж медіана, а в другої половини – більше). Для метричних кількісних шкал, крім Мо та Ме, також може бути обчислено середнє арифметичне М.

Для метричних шкал найчастіше обчислюють

середнє арифметичне М. – як не зсунуту (незалежно від виду розподілу), обгрунтовану та ефективну точкову оцінку генерального середнього. Певним недоліком М. є те, що на значення цього показника впливають усі значення ряду розподілу, а отже, дуже великі та дуже малі значення ознаки (т. зв. викиди, що часто є ненадійними) можуть викривити значення середнього. Цього недоліку позбавлені мода та медіана. Для нормального розподілу (який є унімодальним та симетричним): М = Мо= Ме.

Див. Змінна, Вимірювання, Міри варіації.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: МІРИ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ТЕНДЕНЦІЇ