НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

РОЗДІЛ 1 МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО В НАШОМУ ЖИТТІ

Тема 3 – 4 НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

І

З давніх-давен український народ вирізняється своєю музикальністю. Українська після здобула визнання в цілому світі. Народна лірика своїм походженням сягає в глибину століть. За допомогою мовних засобів, художньої уяви та фантазії людина вкладала в мелодії власні спостереження за природою, навколишнім світом, а також емоції та почуття, що вирвали в її серці.

“Наймолодшим” різновидом українських народних музично-поетичних творів

є ліричні пісні. До родинно-побутових належать майже всі пісні про родинне життя, а також ті, що стосуються особистого життя людини (пісні про кохання, жіночу долю, сирітство, гумористичні, колискові, пісні дітей, молоді та дорослих). Лірична побутова пісня присвячена темі сімейно – побутових стосунків.

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Українська народна пісня “Чом ти но прийшов” у виконанні тріо Маренич.

ПОРТРЕТ МИТЦЯ

НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

Тріо Маренич – український вокально-інструментальний ансамбль 1970-х pp., до різноманітного репертуару якого входили народні та авторські пісні.

Виконавці гурту – Валерій та Антоніна Мареничі (подружня пара) і Світлана (сестра Антоніни), виконували відомі народні пісні у власному аранжуванні. У 1979 р. світі побачив першу платівку гурту. Того ж року ВІА “Тріо Маренич” представляли Радянську Україну на Євробаченні із піснями “Ой у гаю при Дунаю” та “Несе Галя воду”. Згодом їм було присвоєно звання заслужених артистів України.

Послухайте виконання української народної пісні “Чом ти не прийшов” Наталією Бучинською – відомою вітчизняною співачкою, народною артисткою України. Співачка виконує пісні українською, російською, вірменською, англійською та французькою мовами. Серед авторів її пісень відомі композитори й поети: Юрій Рибчинський, Руслан Квінта, Володимир Матецький та інші.

Українська народна пісня “Чом ти но прийшов” у виконанні Наталії Бучинської.

Порівняй виконання пісні тріо Мареничами з виконанням Наталії Бучинської. Чим відрізняється сучасно виконання народної пісні? Що змінилося?

Український рок-фольк гурт “Русичі” викопує народні пісні в різних стилях, з елементами сучасних гармоній і ритмів. Метою їхньої творчої формації є популяризація народної музики, донесення до широкого загалу слухачів великого обсягу музичної творчості, яка сягає своїм корінням у глибоке та сильне своєю енергетикою минуле.

Українська народна пісня “Чом ти не прийшов” у виконанні рок-фольк-гурту “Русичі”.

Як змінилася народна пісня? Яке виконання сподобалося найбільше? Чому?

Я у Світі музики: співаю, відчуваю

ЧОМ ТИ НЕ ПРИЙШОВ

Українська народна пісня

НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

1. Чом ти не прийшов,

Як місяць зійшов?

Я тебе чекала

НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

2.І коня я мав, і стежку я знав,

І мати пускала.

НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

3. А старша сестра

Сідельце знайшла,

Коня осідлала.

НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

4. Тече річенька,

Невеличенька.

Скочу – перескочу.

НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

Я у світі музыки: досліджую, дію

1. По-сучасному виконайте будь-яку народну пісню, яку вивчали раніше.

2. Послухайте українські народні пісні в сучасному виконанні. Яке виконання сподобалося найбільше?

3. Дослідіть творчий шлях виконавців народних пісень.

4. Ознайомтеся із творчістю відомого українського співака Анатолія Солов’яненка. Послухайте народну пісню “Там, до Ятрань круто в’ється”. Поміркуйте, ще вирізняє його виконавську манеру.

5. Музичний проект: “Сучасне життя української народної пісні”, “Пісні мого краю”.

Бібліотека:

– Українські народні пісні / упоряд. В Єсипка. – К : Техніка, 2003. – 210 с.

– Українські народні пісні. Випуск 2 / ред. Зирянов Я. – К.: Дніпро, 1961. – 399 с.

– Українські народні пісні/ род. Гембер Г. – К,: Музична Україна, 1976. – 148 с.

– Добрий вечір, дівчино: українські народні пісні / упоряд. Цимбал Н. – К.: Музична Україна, 1988, – 224 с.

– Українська пісенна спадщина / ред. Пастушенко А. – К. : ПП “ДМ”, 2004. 296 с.

Медіатека:

– Українські народні пісні у виконанні тріо Маренич: “Посилала мене мати”, “Ой, у гаю при Дунаю”, “Несе Галя воду”, “Ой, під вишнею…”, “Тиша навкруги”, “Чом ти не прийшов?”.

– Українська народна пісня “Чом ти не прийшов?” у виконанні рок-фольк-гурту “Русичі”, Ніни Кірсо та гурту “Фрістайл” та в інших виконаннях.

ІІ

Співочий символ країни, берегиня народної пісні, легенда української сцени – усе це про славетну українську співачку Ніну Матвієнко. Українська народна пісня в її виконанні отримала нове життя, зазвучала з новою силою.

ПОРТРЕТ МИТЦЯ

НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

Матвієнко Ніна Митрофанівна (народ. у 1947 р.) – українська співачка, народна артистка України, лауреат Державної премії ім. Т Г Шевченка.

Народилася в багатодітній сім’ї. Одна з викладачок інтернату, де навчалася Ніна, порадила дівчинці професійно навчатися співу. У 196В р. Ніна записалася в студію Українського народного хору ім. Григорія Верьовки, а вже два роки потому стала його солісткою.

Відтоді Ніна Матвієнко веде активну концертну діяльність: з великим успіхом гастролювала в Мексиці, Канаді, США, Чехії, Польщі, Фінляндії, Кореї, Франції, країнах Латинської Америки. Репертуар співачки багатий на народні пісні, серед них ліричні, гумористичні, пісні-балади, українські пісні XVII-XVIII ст., обрядові. Ніна Матвієнко співпрацює з відомими сучасними композиторами й поетами України: Євгеном Станковичем, Олегом Кивою, Мирославом Скориком та іншими.

Співачка виконала ролі в телевиставах: “Маруся Чурай”, “Катерина Білокур”; у художніх фільмах: “Солом’яні дзвони”, “Пропала грамота”; у радіовиставах, а також озвучила низку науково-популярних, документальних кінофільмів тощо.

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Українська народна пісня “Ой у вишневому садку” у виконанні Ніни Матвієнко.

Схарактеризуйте манеру виконання співачки. Що само вразило в її виконанні? Які лісні у виконанні Ніни Матвієнко ви слухали раніше?

Послухайте українську народну пісню “Ой у вишневому садку” виконанні українського гурту “Експрес”. Порівняйте цей варіант із виконанням Ніни Матвієнко.

Українська народна пісня “Ой у вишневому садку” у виконанні гурту “Експрес”.

МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП

– Країна мрій” – міжнародний фестиваль етнічної музики, що проходить на Співочому полі в Києві. Уперше фестиваль відбувся в 2004 році з ініціативи Олега Скрипки – соліста гурту “Воплі Відоплясова” (“ВВ”), тому й назва творчого заходу походить від однойменної пісні цього гурту. Час проведення фестивалю збігається з народним святом Івана Купала (кінець червня – початок липня).

НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

Фестиваль нагадує гуляння-ярмарок, упродовж якого (2-5 днів), окрім музичних виступів на основній сцені Співочого поля, відбуваються різноманітні ярмарки, зокрема, виробів ужиткового мистецтва народних майстрів. Тут проходять книжкові ярмарки, майстер-класи народних ремесел, до можна побачити, як виробляються ті чи інші витвори людської фантазії, та навіть взяти участь в них. На фестивалі можна відвідати дитячу галявину, посмакувати стравами етнічної кухні.

“Трипільське коло” – міжнародний екокультурний фестиваль з п’ятирічним циклом. Кожні чотири роки мають назву однієї із стихій природи: Вода, Земля, вогонь, Повітря, та мають власну мистецьку, освітню, екологічну і соціальну тематику.

Фестиваль “Арт-Поле” – це “поле”, де народжуються і втілюються творчі ідеї, які згодом можна побачити на сценах концертних залів, у галереях різних міст і країн. “Арт-Поле” – це більше, ніж подія. Тут поєднуються музика й різні стилі та жанри сучасних складових культури. Кожний учасник знаходить тут можливість по-своєму розповість про вічне.

НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

Я у світі музики: співані, відчуваю

БІЛЯ РІЧКИ, БІЛЯ БРОДУ

Українська народна пісня

НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

1. Біля річки, біля броду,

Набирала дівко воду.

НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

2 Пити довго я не стану,

Тільки раз на тебе гляну.

НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

З Пий, козаче, не барися,

Та й на мене не дивися,

НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

Н. Старовойтова. Козак з дівчиною

Я у світі музики: досліджую, дію

1. Поміркуйте, яке значення народної пісні є житті сучасної людини

2. Схарактеризуйте манору виконання відомих вам співаків та гуртів, які виконують народні пісні.

3. Підготуйте повідомлення про творчість Ніни Матвієнко.

4. Виконайте українську народну пісню “Біля річки, біля броду” з інсценізацією. Під час виконання імпровізуйте танцювальні рухи відповідно до сюжету пісні.

5. Організуйте та проведіть у класі або школі фестиваль української народної пісні “Співацьке коло”. Складіть програму фестивалю.

6. За бажанням. Знайдіть в інтернеті інформацію про дитячі музичні фестивалі, зокрема фольклорної музики. Послухайте чи перегляньте декілька виступів конкурсантів. Чим відрізняється дитяче виконання народних пісень від дорослого? Чим особливі, на вашу думку, спів юного виконавця, репертуар дібраних пісень, власно виступ?

НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ

Конкурсанти дитячого фестивалю “Яскрава країна”

Бібліотека:

· Ніна Матвієнко. Ой виорю нивку широкую. – К.: Український центр народно! культури “Музей Івана Гончара”, 2003.

· Фільмотека:

· Д/ф “Співає Ніна Матвієнко”(1967 р );

· Д/ф “Русалчин тиждень” (реж Н. Мотузко, 1990 p.).

Медіатека: українські народні пісні у виконанні Ніни Матвієнко (“Ой, роду наш красний”, “Висока верба”, “Ішла дівча лучками”, “Прилетіла перепілонька”).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: НАРОДНА ПІСНЯ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ