Населення, його склад і розміщення. Австралія

Розділ ІІ. Материки тропічних широт

Тема 3. Австралія

& 29. Населення, його склад і розміщення. Австралія – країна-материк

Пригадайте: 1. Представники яких людських рас населяють Африку? 2. Які за рівнем розвитку країни переважають в Африці?

Населення Австралії. Заселення Австралії почалося майже 40 тис. років тому вихідцями з Південно-Східної Азії. Корінне населення (аборигени) Австралії належить до австралоїдної гілки екваторіальної раси, характерними рисами якої є темно-коричневий колір шкіри, хвилясте волосся, сплющений

ніс (мал. 68). До приходу європейців австралійці-аборигени проживали в східній частині материка, їхня загальна кількість не перевищувала 237 тис. осіб. Вони полювали на тварин і збирали дикорослі рослини, вели кочовий спосіб життя. Австралійці-аборигени зберегли свою своєрідну культуру, особливо в живописі та музиці. Проте нині кількість корінного населення становить менше 1 % населення материка.

У минулому аборигенів винищували, відтісняли в пустельні райони в глиб материка. Нині вони живуть у резерваціях і формально не можуть поскаржитися на погане ставлення: їм надається медична допомога, їх навчають у школах,

залучають до занять спортом. І водночас їхнє життя мало нагадує життя інших громадян держави. Живучи в резерваціях, люди цілком залежать від державної підтримки.

Після відкриття Австралії європейцями наприкінці XVIII ст. почалося її активне заселення, насамперед східної частини материка. У XIX ст., коли в Австралії було знайдено золото й почалася “золота лихоманка”, заселення материка значно прискорилося. Уряд Британської імперії сприяв цьому, надаючи переселенцям земельні угіддя й пільги. З’явилося багато міст, де нині проживає більшість населення Австралії.

Населення, його склад і розміщення. Австралія

Мал. 68. Аборигени Австралії

Крім англійців і їхніх нащадків, які становлять 80 % населення, до Авст-ралії почали переселятися німці, греки, італійці, українці. Українська діаспора невелика – 32 тис. осіб. Українці зберігають свою мову, звичаї та побут, хоча молодь усе ж асимілюється з іншими переселенцями. Уважається, що перший українець, який оселився в Австралії, – це матрос Федір Зубенко з Полтавщини. Він плавав на російському судні “Відкриття” (“Открытие”), На сьогодні найбільше українців проживає в штаті Вікторія (майже 12 тис. осіб). Багато українців у великих містах: Сіднеї, Мельбурні, Аделаїді. Вони працюють лікарями, інженерами, юристами. Небагато українців створили власні підприємства, зокрема сільськогосподарські.

Австралія – країна-материк. Австралія – це високорозвинена країна, що займає цілий континент. Вона розташована далеко від Європи, проте технічний прогрес наблизив її до інших країн.

Нині в Австралії проживає 24,3 млн осіб. Більшість населення – переселенці з Великої Британії. Аборигенів усього 160 тис. осіб. Після Другої світової війни в Австралію почали приїжджати на постійне проживання громадяни з інших країн Європи, зокрема й з України.

По території материка австралійці розселені вкрай нерівномірно. Середня густота населення найнижча у світі – 3,2 особи/км2. Більшість населення проживає на південному сході й південному заході, де сприятливіші природні умови. Пустелі й напівпустелі майже не заселені. Австралійці – переважно міські жителі: у містах мешкає 85 % усього населення. Найбільші міста – Сідней і Мельбурн. Столиця країни – Канберра.

У країні добре розвинуті видобуток корисних копалин, металургійна й хімічна промисловість, машинобудування. Існує багато підприємств, що виробляють харчові продукти, одяг, автомобілі, різне обладнання.

У південно-східних і південно-західних районах вирощують пшеницю, цукрову тростину, розводять велику рогату худобу; у посушливих районах поширене вівчарство. За поголів’ям овець і настригом вовни Австралія посідає перше місце у світі. Сільське господарство Австралії спеціалізується на вовні, м’ясі, шкірі, маслі, сирі, пшениці, тростинному цукрі, фруктах.

Україна та Австралія. Між Австралією та Україною укладено торговельну угоду, згідно з якою Австралія експортує в Україну продукцію харчової промисловості й сільського господарства, а Україна продає Австралії продукцію машинобудування.

– За картами атласу визначте райони Австралії з найбільшою та найменшою густотою населення. Поясніть особливості й причини такого розміщення.

Коротко про головне!

– Заселення Австралії розпочалося майже 40 тис. років тому. Європейці з’явилися на материку в другій половині XVIII ст.

– Сучасне населення складається переважно з переселенців із країн Європи. Кількість аборигенів не перевищує 1 % від усього населення.

– Українська діаспора в Австралії становить 32 тис. осіб. Українці зберігають мову та звичаї батьківщини.

– Австралія – єдина держава на материку. Вона належить до високорозвинених країн світу. Має великі запаси різноманітних корисних копалин. Тут розвинуті видобувна й переробна промисловість, сільське господарство, зокрема вівчарство. Австралія експортує корисні копалини, вовну, м’ясо, шкіру, масло й сир, пшеницю, тростинний цукор, фрукти.

1. До яких людських рас належать корінне й некорінне населення Австралії?

2. З чим пов’язана нерівномірність густоти населення Австралії?

3. До яких держав за рівнем розвитку належить держава Австралія? Назвіть її столицю та найбільші міста.

4. Якою продукцією на світовому ринку відома Австралія?

5. Які подібні історичні події відбувалися в Африці й Австралії? Які наслідки це мало для формування сучасного населення та господарства країн обох материків? У чому полягає суттєва відмінність між ними?

Для допитливих

– Уздовж східного берега Австралії простягнувся Великий Бар’єрний риф – справжнє диво світу. Невелика глибина й тепла вода (+19-25 °С) сприяли розвитку тут величезної кількості коралових поліпів. Серед них живуть строкато забарвлені тропічні рибки, морські зірки, устриці, крокодили, перловиці, анемони. На поверхні коралових рифів відкладають яйця великі морські черепахи, закопуючи в ямки до 100 яєць. Деякі острови рифу в Кораловому морі вже давно використовують як місця відпочинку.

Головною річкою Австралії і єдиною, що не пересихає протягом року, є Муррей. Ця річка бере початок з найвищої частини Великого Вододільного хребта, живиться талими сніговими водами. Її довжина становить 2570 км. Названа на честь статссекретаря відомства колоній Великої БританіїДжорджа Муррея. Та спершу водойма називалася річкою Юма за прізвищем колоніста Юма, який відкрив її в 1824 р.

– Річка Муррей має притоку Дарлінг, яка довша за головну річку (2740 км) і є найдовшою річкою Австралії. Однак у період посухи Дарлінг розпадається на декілька стоячих водойм. Цю притоку Муррею було відкрито в 1829 р. й названо на честь губернатора колонії Новий Південний Уельс Ролфа Дарлінга.

– Найстаріше дерево на Землі – австралійська макроцамія. Уважають, що її вік становить 15 тис. років.

– Кенгуру – символ Австралії. Окремі тварини досягають 3 м заввишки і важать до 80 кг. Водночас довжина тіла новонародженого маляти кенгуру становить приблизно 25 мм, а важить воно кілька грамів. Дитинчата доростають у сумці самки на животі ще майже рік. Зображення кенгуру й страуса ему прикрашають державний герб Австралії.

– Коли мандрівники привезли до Європи опудало качкодзьоба, то ніхто не повірив, що така істота може існувати насправді. Проте виявилося, що така тварина живе в Австралії на узбережжі річок у глибоких норах, вхід до яких риє під водою. Тіло качкодзьоба – 30-45 см завдовжки, укрите темно-бурим хутром. Важить тварина приблизно 2 кг. Живиться червами, молюсками й комахами. Європейців здивувало й те, що качкодзьоб розмножується, відкладаючи яйця зі шкіряною оболонкою. Самиця висиджує раз на рік 1-2 яйця протягом 9-10 діб. Дитинчат вигодовує молоком.

ПРАКТИЧНА РОБОТА 7

Позначення на контурній карті географічних об’єктів Австралії

Мета: позначити основні географічні об’єкти Австралії на контурній карті та запам’ятати їх місцезнаходження.

Обладнання: фізична карта Австралії, політична карта світу. Завдання. Під час вивчення теми, користуючись картами атласу, позначте на контурній карті й запам’ятайте положення на материку географічних об’єктів (див. таблицю).

Географічні об’єкти Австралії

Категорії

Назви

Елементи берегової лінії

Моря

Коралове, Тасманове

Затоки

Велика Австралійська, Карпентарія

Протоки

Торресова, Бассова

Півострів

Кейп-Йорк

Острови

Тасманія, Нова Гвінея, Нова Зеландія, Великий Бар’єрний риф

Миси

Йорк, Південно-Східний, Стіп-Пойнт, Байрон

Форми рельєфу

Гори

Великий Вододільний хребет (г. Косцюшко, 2228 м)

Рівнини

Західноавстралійське плоскогір’я, Центральна низовина

Готуємо повідомлення, дослідження, міні-проекти

1. Австралія – найнижчий материк на Землі.

2. Австралія – найсухіший материк планети.

3. Австралія – “материк навпаки”.

4. Річки й озера Австралії.

5. Причини формування ендемічних і реліктових видів тварин і рослин Австралії.

6. Рослини-символи Австралії.

7. Сумчасті тварини Австралії.

8. Єхидна й качкодзьоб – живі викопні яйцекладні тварини материка.

9. Екологічні проблеми довкілля Австралії.

10. Аборигени Австралії.

11. Історія заселення Австралії європейцями.

Дізнаємося більше

1. http://geoworld. ucoz. ua/ (про географічні відкриття та мореплавців).

2. http://geography. kz/ (про материки й океани та їх відомі географічні об’єкти).

3. http://geo2000.nm. ru/ (про материки та країни світу).

4. http://geoknigi. com/view_map. php? id=8 (карти материків та океанів).

5. http://news2.ukrinform. com. ua:8100/Staters/Kornev/Rez/continents. shtml (про географію шести континентів).

6. http://geo. historic. ru/ (картографічні матеріали до вивчення материків і океанів).

7. http://naturewonders. chat. ru/index. html (пізнавальний матеріал про материки).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Населення, його склад і розміщення. Австралія