Натуральні шкіри для пошиття одягу

Матеріалознавство швейного виробництва

АСОРТИМЕНТ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

ШКІРЯНІ МАТЕРІАЛИ Натуральні шкіри для пошиття одягу

Натуральну шкіру виробляють зі шкір овець, кіз, оленів, лосів, свиней, телят та інших тварин. Вичинка шкір – це сукупність механічних та фізико-хімічних операцій, які поділяються на підготовчі процеси, дублення та оздоблення.

Дублення – це основний процес вичинки шкіри. Для дублення використовують різні органічні та неорганічні речовини, які мають дубильні властивості. Залежно від виду дубильної

речовини розрізняють такі основні методи дублення:

– хромове – водними розчинами солей хрому;

– алюмінієве – розчинами солей алюмінію;

– червоне – екстрактами кори дубу;

– жирове – жирами, які містять жирні органічні кислоти.

Використовують також синтетичні дубильні речовини (синтани) та композиції декількох дубильних речовин. В процесі дублення виникає хімічний зв’язок дубильної речовини з колагеном білку – основної речовини шкіряної тканини (дерми), завдяки чому білок втрачає здібність розкладатися (гнити). Крім того, завдяки дубленню шкіра стає більш міцною та

пружною, стійкою до дії води, хімічних реагентів.

Найбільш поширеним для одежних шкір є хромове дублення, яке надає шкірі красивий зовнішній вигляд, блиск, гладкість, міцність, пружність. На зрізі така шкіра має блакитно-зелений колір.

Червоне дублення збільшує жорсткість шкірі, зріз шкіри має червоно-бурий колір.

Жирове дублення дає можливість випускати м’які, пористі та пластичні шкіри, стійкі до вологих обробок та дії води.

Шкіра складається з двох шарів: лицевого та бахтарм’яного. Природний малюнок лицевого шару називають мерією. За характером мерії, тобто за малюнком мікроскопічних складочок шкіри, наявністю та формою слідів волосяних сумок, спеціалісти розрізняють шкіри різних тварин.

Оздоблювальні операції вичинки поліпшують зовнішній вигляд шкіри та надають їй необхідні властивості. Це такі операції, як:

– стругання бахтарм’яного шару з метою вирівнювання товщини;

– нейтралізація хромових шкір слабкими лужними розчинами;

– барабанне фарбування шкіри;

– жирування водними емульсіями жирів до змісту жиру 7-10%;

– розводка (розрівнювання) та сушка шкіри на рамі або на склі;

– витягування зволоженої шкіри на витягувальній машині;

– покривне фарбування – нанесення на лицеву поверхню казеїнових, нітроцелюлозних або акрилових плівок;

– лощіння шкіри роликами машини для розтирання фарби та надання їй блиску;

– пресування за допомогою нагрітої плити (температура 70-80°С, тиск 0,55-0,85 МПа) для ущільнення та поліпшення зовнішнього вигляду.

В процесі оздоблення може виконуватися тиснення шкіри, нанесення (нарізання) штучної мерії, шліфування.

Залежно від характеру оздоблення лицевої поверхні натуральні шкіри поділяють на такі види:

– гладкі – з природною мерією;

– нарізні – з нарізною мерією, яка нанесена на лицеву поверхню шкіри за допомогою спеціально нагрітої плити;

– тиснені – з рельєфним художнім тисненням з лицевої поверхні;

– ворсові – з ворсовою поверхнею, яку отримують шліфуванням.

Асортимент натуральної шкіри для пошиття одягу достатньо різноманітний. Це в основному гладкі шкіри хромового методу дублення, а також ворсові шкіри жирового дублення, які вичиняють зі шкір овець, кіз, телят, свиней, оленів, лосів.

Основні види натуральної шкіри для пошиття одягу:

Шеврет одежний – м’яка, легкорозтяжна шкіра з красивою дрібнорельєфною воронкоподібною мерією, вичинена хромовим дубленням зі шкір овець.

Шевро – м’яка, розтяжна, еластична шкіра хромового дублення зі шкір кіз (найкращі види – зі шкір козенят), має красиву мерію та високу границю міцності при розтязі.

Опойок – гладка, м’яка, пружна, еластична шкіра з дрібною красивою мерією, вичинена хромовим дубленням зі шкір телят площею до 70 дм2.

Тонкий виросток – щільна, пружна шкіра хромового дублення зі шкір телят, яка має більшу площу (120-130 дм2), більшу товщину та рельєфність мерії, ніж опойок.

Лайка – тонка, м’яка, пластична шкіра з високою розтяжністю у всіх напрямках, вичинена жировим дубленням зі шкір козенят. Найбільш тонка, м’яка та розтяжна лайка використовується для виготовлення рукавичок високої якості.

Велюр – щільна ворсова шкіра хромового дублення з густим щільним добре профарбованим ворсом, який складається з колагенових волокон дерми. Його виробляють зі шкір телят та свиней. Шліфування опойку та тонкого виростку виконується з бахтарм’яного шару, свині шкіри, які мають пошкодження лицевого шару, шліфують з лицевого шару.

Спилок-велюр – щільна жорстка ворсова шкіра хромового дублення, яку получають двоїнням та наступним шліфуванням товстих шкір свиней та великої рогатої худоби. Завдяки шліфуванню на поверхні шкіри утворюється густий бархатистий ворс.

Замша – тонка, легка, м’яка, еластична шкіра жирового дублення з густим блискучим низьким ворсом. При вичинці замші зі шкір овець зберігають лицевий шар та шліфують бахтарм’яний, при вичинці шкір кіз, оленів, лосів шліфують лицевий шар. Замша – це найбільш стійка до дії вологи ворсова шкіра, її можна прати з милом в теплій воді.

Натуральні шкіри для пошиття одягу за оздобленням та оформленням повинні відповідати сучасному напрямку моди. Шкіра повинна мати однакову товщину по всій поверхні, бути повністю продубльованою, рівномірно прожированою, еластичною, міцною, гладкою (без зморшок та складок), не мати пошкоджень. Фарбування шкіри повинно бути стійким до тертя (мокрого та сухого) та прасування при температурі до 80°С. Для зберігання м’якості шкіра повинна містити приблизно 16% вологи.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Натуральні шкіри для пошиття одягу