“НАВКОЛО СВІТУ ЗА 45 ХВИЛИН” (СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ ВЕЛИКОЇ БУКВИ)
СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ
Урок № 17
“НАВКОЛО СВІТУ ЗА 45 ХВИЛИН” (СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ ВЕЛИКОЇ БУКВИ)
Мета: повторити складні випадки правопису великої букви; формувати правописні вміння; удосконалювати вміння вживати велику букву в писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів толерантність, повагу до культури, історії й мови інших народів.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Орфографія: написання слів іншомовного
Синтаксис: речення, текст.
Лексикологія: ознайомлення з фразеологічним складом української мови.
Топоніміка: ознайомлення з історією походження українських назв міст, річок.
Міжпредметні зв’язки:
Географія: написання великої букви в географічних назвах.
Історія: написання великої літери в іменах історичних особистостей та назвах історичних подій.
Література: правила написання назв літературних творів.
Мистецтвознавство: написання великої літери в іменах видатних діячів мистецтва, назв музеїв та світових архітектурних пам’яток.
Тип уроку: урок формування практичних
Вид уроку: урок-подорож.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя. Сподіваюся, що всі знайомі з твором Жуль Берна “Навколо світу за 80 днів”. Так, і книгу читали, фільм і мультфільм бачили.
Сьогодні таким рекордом уже нікого не здивуєхп. Я уклала парі з містером Фіксом на те, що ми з вами здійснимо мандрівку навколо земної кулі за 45 хвилин. Ну що, згодні? Ви зі мною? Тоді вперед і попутного нам вітру!
III. Ознайомлення десятикласників із темою, метою і завданнями уроку
IV. Виконання системи дослідницьких завдань, спрямованих на розвиток орфографічних умінь і навичок, мовної та загальної ерудиції, а також творчих здібностей
Слово вчителя. Проте ми не можемо вирушити, не визначивши маршруту. Я заздалегідь готувалася до нашої подорожі та вже склала маршрутний лист, але містер Фікс намагається нам перешкодити. Він запустив вірус у мій комп’ютер і через це всі великі літери стали малими, а лапки зникли.
Дослідження-відновлення
> Необхідно відновити всі назви та правильно їх записати.
Школа, тролейбусна зупинка площа свободи, міський залізничний вокзал, станція київ, київський залізничний вокзал, станція метро вокзальна, станція метро либідська, центральний автовокзал, міжнародний аеропорт бориспіль, аеропорт париж-орлі, місто париж, ейфелева вежа, собор паризької богоматері, тріумфальна арка, набережна ріки сени, палац-музей лувр, вулиця Єлисейські поля, готель діо комерс.
Матеріал для вчителя. Школа, тролейбусна зупинка “Площа свободи”, міський залізничний вокзал, станція Київ, Київський залізничний вокзал, станція метро “Вокзальна”, станція метро “Либідська”, центральний автовокзал, Міжнародний аеропорт “Бориспіль”, аеропорт Париж-Орлі, місто Париж, Ейфелева вежа, Собор Паризької Богоматері, Тріумфальна арка, набережна ріки Сени, палац-музей Лувр, вулиця Єлисейські поля, готель “дю Комерс”.
Далі маршрут обірвано.
Робота в групах (по 3-4 учні)
> Завдання: продовжити маршрут, знайшовши ще 10 географічних місць, де можна здійснити зупинки, на задану букву (користуючись картою світу).
Кожна група отримує букву й карту світу.
Слово вчителя. Отже, ми у Франції. Ллє починати екскурсію, на мою думку, не можна, не знаючи історії країни та її видатних діячів. Містер Фікс залишив мені запитання, на які ви повинні правильно відповісти, щоб ми змогли продовжити нашу подорож. Ми повинні лишити записи для містера Фікса на дошці.
До дошки виходять два учні й записують відповіді, що їм підказує клас.
1. Усесвітньо відомий казкар, автор казки “Червоний Капелюшок”. (Шарль Перо)
2. Французький мислитель, композитор, педагог, письменник, автор роману “Нова Елоїза”, (Жан-Жак Руссо)
3. Французький генерал, вісімнадцятий Президент Франції, пер ший Президент П’ятої республіки. (Шарль де Голль)
4. Відомий французький учений, океанограф, режисер, винахідник аквалангу. (Жак Ів Кусто)
5. Ще один відомий француз, його ім’я ви всі добре знаєте. Це вигаданий герой – літературний персонаж. Він був четвертим товаришем бравих мушкетерів. (Д’Артаньян)
Слово вчителя. Париж здавна вважався культурним центром, містом краси й романтики. Недаремно, що митці з усього світу намагалися потрапити в Париж. Так, з історією цього міста пов’язано багато всесвітньо відомих імен. Їх тайни дбайливо оберігає кладовище Пер-Лашез. Пер-Лашез, без сумніву, найвідоміший цвинтар-музей у світі. Тут поховані такі знамениті особистості, як: П’єр Абеляр і його кохана Елоїза, Жан-Батист Мольєр, П’єр Бомарше, Оноре де Бальзак, Оскар Уайльд, Марсель ГІруст, Гертруда Стайн, Гійом Аполлінер, Поль Елюар, Ежен Делакруа, Амедео Модильяні, Джоаккіно Россіні, Винченцо Белліні, Жорж Бізе, Едіт Піаф, Сара Бернар, Ів Монтан, Нестор Махно.
Самодиктант
> Правильно записати по пам’яті імена згаданих видатних людей, країни їх походження та пояснити, ким вони були, чим прославилися. Указати найбільш відомі твори згаданих письменників.
Відповісти на питання
1. Які відомі музеї-некрополіси є в Україні? (Личаківське кладовище у Львові, Байкове кладовище в Києві.)
2. Хто з відомих українців похований там?
Дослідження-відновлення
> Відновити пропущені імена або прізвища видатних українців.
Львів | Київ |
Іван… (Франко) | Леся… (Українка) |
Соломія… (Крушельницька) | Михайло… (Грушевський) |
Маркіян… (ІПашкевич) | Максим… (Рильський) |
Григір… (Тютюнник) | Павло… (Тичина) |
Вагілевич… (Іван) | Василь… (Стус) |
Івасюк… (Володимир) | Лобановський… (Валерій) |
Слово вчителя. Нарешті ми виконали запропоновані завдання. Але трошки затрималися. Отже, нам пора прискорюватися. Далі продовжувати шлях будемо ракетою “Антей”. До речі, як правильно записати цю назву?
Аудіювання
СОБАКИ-КОСМОНАВТИ
Чи знаєте ви, що першими в космос літали собаки?
Собаки допомагали вченим в освоєнні мімсзоряного простору. Альбіна, Лайка, Білка та Стрілка, Мушка, Бджілка, Чорнушка, Звьоздочка, Угольок – де собаки-космонавти. Цікаво те, що всі собаки, які побували у космосі,- дворняги. Це пояснюється тим, що безпородні собаки не тільки кмітливіші за своїхч аристократичних родичів, але й більш стійкі до різних нервових навантажень, легше переносять усякі життєві негаразди.
> Назвіть, будь ласка, клички тварин, що згадані в тексті. Як їх правильно їх записати?
Слово вчителя. Правильно. Тоді у мене трохи складніше запитання. Чи у всіх випадках слова Земля, Місяць, Сонце пишуться з великої літери? (Тільки якщо позначають астрономічні, поняття.) А які ще назви в українській мові можуть уживатися як з малою, так і з великою літерою?
Робота з таблицею
> Уважно роздивіться таблицю і дайте відповідь па запитання.
Велика літера | Мала літера |
Імена, прізвища людей, уживані в загальному значенні без негативної оцінки: Платони, Колумби | Імена, прізвища людей, уживані в загальному значенні із зневажливою оцінкою: кайдаші, герострати |
Назви дійових осіб у художніх творах, казках: Вовк та Ягня, Бджо ла і Шершень, Мавка, Водяник | Загальні назви тварин, міфологічних істот: вовк, ягня, мавка, русалка |
Присвійні прикметники, утворені від власних назв осіб: Миколин брат, Грінченків словник, Шевченків “Заповіт” | Присвійні прикметники, що входять до фразеологічних сполук чи наукових термінів: езопова мова, прокрустове ложе, архімедова сила |
Відносні прикметники, утворені від власних назв: дніпровські схили, шекспірівські сонети, шевченківський стиль | |
Астрономічні назви: Сонце, Земля, Юпітер, Меркурій, Велика Ведмедиця, Оріон | Слова земля, сонце, місяць, коли вони не позначають астрономічні поняття |
Назви найвищих державних посад: Голова Верховної Ради, Президент України, Посол Республіки Угорщини | Назви посад, звань, наукових ступенів: президент компанії, голова профкому, ректор університету, доктор педагогічних наук, академік, народний артист, лауреат премії |
Абревіатури: РАГС, НЕП | Усе слово пишеться малими літерами, якщо воно перейшло в іменник (уживається як загальне слово й відмінюється): рагс, неп |
> Знайти і пояснити випадки диференційованих написань малої і великої букви.
1. Гей, ти ж, Земле моя золота! Перед ким, перед чим завинила еси? (І. Багряний). 2. Вже одних колядників забрали войни, других – сира земля, треті стали дідами, а й досі віриться, що в твоєму дворі, біля тебе, стояли з одного боку місяць, з другого – ясна зоря… (М. Стельмах). 3. З дією Місяця на Землю пов’язують і припливи та відпливи, їх регулярність (3 журналу). 4. Я застигаю біля тата, але трохи й вірю, що на дорозі… може об’явитися з мішком за плечима Дід Мороз і підійде до пас (М. Стельмах). 5. Любив, їдучи на возі з лугу, дивитися, лежачи, на зоряне небо (О. Довженко). 6. Ще над твоїм Великим Лугом, в твоїм степу іде за плугом чужинець – хитрий мамоніт (М. Філянський). 7. Поклала мати коло хати маленьких діточок своїх; сама заснула коло їх (Т. Шевченко). 8. З усіх два слова: “Мати” і “Вітчизна” – існують звіку тільки в однині (Б. Олійник). 9. І приходив до нього вовк-сіроманець, медвідь-набрідь, рак-неборак – приходили в гості до нього (В. Свідзинський). 10. У глибину моря спадають метеори з тих пропастей, де в тьмі іскрить Великий Віз (В. Бобанський). 11. До тебе, Батьківщино – земле вічна, ведуть усі стежки й усі дороги (Б. Антонович). 12. Один за одним зникли дні, і їх пітьма, і їх вогні, і розгорта для всіх племен свою чергу – останній день (М. Філянський). 13. Ой, збирала Маргаритка маргаритки на горі. Розгубила маргаритки Маргаритка у дворі (Народна творчість).
> 3 довідки дібрати ім’я, записати відновлений фразеологізм та пояснити його значення.
1. Без… й вода не освітиться.
2…. з себе корчить.
3. Язиката…
4. Бити, як… козу.
Довідка. Хвеська, Гриць, Івана Іванович, Сидір.
Відповідь. 1. Без Гриця й вода не освітиться. 2. Івана Івановича з себе корчить. 3. Язиката Хвеська. 4. Бити, як Сидорову козу.
Слово вчителя. Поки ви відповідали, з Землі керівник польотів повідомив, що ми не можемо повернутися на Україну, якщо не виконаємо завдання, доручене Урядом України. Він прислав зашифроване послання. Список, у якому є назви міст України, історію походження яких треба з’ясувати, ви отримали раніше.
Учитель відкриває дошку, на ній такий запис:
Завдання Уряду України групі дослідників:
1. Розшифрувати назви міст:
Жито і мир; Петро, Дніпро.
Микола; Іван Франко.
Відповідь. Житомир, Дніпропетровськ, Миколаїв, Івано-Франківськ.
2. З’ясувати історію походження назв Львів, Харків, Чернігів, Полтава.
Самостійне топонімічне дослідження
> Учні мали завчасно дослідити походження назв запропонованих українських міст і річок, що по них протікають, і підготувати невелику доповідь.
Матеріал для вчителя
ЛЬВІВ
Місто Львів виникло у XIII столітті. Згідно з одними джерелами, його побудував князь Данило Галицький і назвав на честь найстаршого сипа Лева, а Лев Данилович успадкував місто після смерті батька. Інші перекази доносять до нас свідчення про те, що місто заснував не Данило Галицький, а сам князь Лев Данилович. Таким чином, назва цього міста тісно пов’язана з іменем сина славетного галицького князя Данила Романовича. Також кажуть, що місто зазнало скрутних часів, коли його захопили іноземні загарбники. Після звільнення спорудили на його підступах багато кам’яних левів.
ХАРКІВ
Був собі козак Харко (тобто Харитон). Легенда розповідає, що уподобав він собі місце біля річки Харків і поселився там. І чи то від назви ріки вона пішла, чи від першого поселенця козака Харка – так і не відомо. На поселенців часто нападали татари. Одного разу в бою загинув і сам Харко. Хутір Харків на деякий час запустів, однак незабаром був відновлений і зберіг свою назву.
ЧЕРНІГІВ
Історики пов’язують назву міста Чернігова з назвою Чорна гора. Вона й нині стоїть поблизу міста. Інша легенда твердить, що жила собі княгиня Чорна. Була вона гарна й горда, і от коли вороги напали на місто, вона викинулася з вікна замку. Ну, а в пам’ять про неї і назвали місто Чернігів. А ріка, яку називають молодшою сестрою нашого Дніпра, протікає через Чернігів і називається Десна. Річка Десна отримала свою назву від слов’янського слова “десниця” – права рука, бо була по праву РУКУ Дніпра для полян, що рухалися від річки Рось.
ПОЛТАВА
Полтава – старе місто, що стоїть на річці Ворсклі. Як засвідчує літопис, була колись у Ворскли притока-річечка, яку люди звали – Лтава (або Олтава). Історія цікава, бо від поселення “по Лтаві” і пішла назва – Полтава. Щодо походження назви річки Ворскла, то в істориків думки різні, і, виходячи з етимології, тлумачать її, як “глибоке місце в річці”, “біла ріка”, “озеро, рукав ріки” тощо. Але старі люди розказують легенду про Петра Першого, який, мандруючи річкою, випадково упустив свій годинник. За це річку назвали Вор скла (Ворскла).
V. Підсумок уроку
Оскільки ми з усіма завданнями успішно впорались, нам дозволяють приземлитися.
Уряд України нагородив вас за вчасно виконане доручення Почесною грамотою. (Учитель вручає завчасно підготовлені грамоти). Також ми виграли парі – обігнули Землю за 45 хвилин. Перемога наша. Поаплодуємо!
Нашу подорож завершено. Та на останнє хочу сказати, що де б ви не були, куди б не поїхали, пам’ятайте, що усі міста красиві, а рідне – наймиліше.
VI. Домашнє завдання
> Дібрати текст про рідне місто (село). Пояснити у ньому випадки вживання великої літери.
Довідка
П’єр Абеляр – французький богослов, філософ-схоласт і поет. Відомий нещасним коханням до своєї учениці Елоїзи, що стало причиною їх ув’язнення в монастирі.
Жан-Батист Мольєр – французький комедіограф, автор п’єси “Міщанин-шляхтич”.
П’єр Бомарше – французький драматург і публіцист епохи Просвітництва, автор комедії “Весілля Фігаро”.
Оноре де Бальзак – французький письменник, автор циклу романів під загальною назвою “Людська комедія”, серед яких найбільш відомі “Гобсек”, “Батько Горіо”, “Шагренева шкіра”.
Оскар Уайльд англо-ірландський письменник. Автор роману “Портрет Доріана Грея”.
Марсель Пруст – французький письменник, есеїст та критик, що здобув світове визнання як автор роману-епопеї “У пошуках втраченого часу”, одного з найвизначніших творів світової літератури двадцятого століття.
Гертруда Стаіїн – американська письменниця,- автор терміну “втрачене покління”. Мала вплив на художнє та літературне життя Парижу до Першої світової війни (Пабло Цікассо, Ернест Хемінгуей, Френсіс Фітцджеральд та ін.).
Гійом Аполлінер – французький поет польського походження, художник, критик. Провідник авангардної паризької літератури. Автор вірша “Міст Мірабо”.
Поль Елюар – французький поет, один із засновників дадаізму.
Ежен Делакруа – французький художник доби романтизму. Малював історичні картини, іноді натюрморти та портрети. Його другом дитинства був Олександр Дюма.
Амедео Модильяні – італійський художник і скульптор, яскравий представник експресіонізму.
Джоаккіно Россіиі – італійський оперний композитор.
Винченцо Белліні – італійський оперний композитор.
Жорж Бізе – видатний, французький композитор, диригент і піаніст епохи романтизму.
Едіт Шаф – французька співачка й акторка, одна з найвідоміших естрадних співачок світу.
Сара Бернар – французька актриса, яка вважається еталоном акторської майстерності. Станіславський високо оцінив її виконання ролі Гамлета. Віктор Гюго, Еміль Золя входили до кола прихильників її таланту.
Ів Монтан – французький кіноактор та співак італійського походження.
Нестор Махио – ватажок анархістського руху 1917-1921 років, керівник повстанських загонів. Наш співвітчизник – народився в селі Гуляйполе Катеринославської губернії (нині Запорізької області).
Related posts:
- ПОЕЛЕМЕНТНИЙ АНАЛІЗ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ц. ПОРІВНЯННЯ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ц З ВЕЛИКИМИ БУКВАМИ И, Й. ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ц, СКЛАДІВ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З НЕЮ. ЗАКРІПЛЕННЯ НАВИЧОК ПИСЬМА ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ш Мета: вчити учнів писати велику букву Ц, склади, слова з нею; закріплювати вміння писати малу букву ц, велику букву Ш; вдосконалювати вміння списувати з рукописного тексту; виховувати охайність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 1. Робота за […]...
- ПОЕЛЕМЕНТНИЙ АНАЛІЗ ВЕЛИКОЇ БУКВИ К. ПОРІВНЯННЯ З ВЕЛИКОЮ РУКОПИСНОЮ БУКВОЮ Н. ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ К, СКЛАДІВ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З НЕЮ. ЗАКРІПЛЕННЯ НАВИЧОК ПИСЬМА ВИВЧЕНИХ ВЕЛИКИХ ЛІТЕР Мета: вчити учнів писати велику букву К та поєднувати її з іншими буквами, розрізняти звуки, які вона позначає; розвивати мовлення, вміння аналізувати структуру букв, слів, писати під диктовку; виховувати патріотичні почуття. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Я. ПОРІВНЯННЯ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Я З ВЕЛИКИМИ БУКВАМИ Л, М, Г. ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ Я. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНИХ БУКВ, РЕЧЕНЬ. ДИКТАНТ КОРОТКИХ СЛІВ Мета: вчити учнів писати велику букву Я, сполучати її з іншими буквами; закріплювати вміння учнів писати малу букву я; розвивати мовлення, вміння порівнювати, співставляти, списувати з друкованого шрифту; виховувати охайність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Повторення правил сидіння за партою під час письма, гігієнічних правил письма Учні повторюють, як правильно сидіти […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ ВЕЛИКОЇ БУКВИ В. ПОРІВНЯННЯ ВЕЛИКОЇ БУКВИ В З ВЕЛИКОЮ БУКВОЮ З. ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ В. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНИХ БУКВ. ВСТАНОВЛЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ МІЖ ДРУКОВАНИМИ І РУКОПИСНИМИ БУКВАМИ Мета: вчити учнів писати велику букву В і слова з нею; розвивати вміння аналізувати, співставляти, порівнювати, узагальнювати, складати розповідь за малюнком; виховувати охайність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 1. Робота за малюнком зошита (с. 19) – […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Щ. ПОРІВНЯННЯ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Щ З ВЕЛИКИМИ БУКВАМИ Ш, Ц. ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ Щ. ЗАКРІПЛЕННЯ НАВИЧОК ПИСЬМА ВИВЧЕНИХ БУКВ. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНИХ РЕЧЕНЬ. ДИКТАНТ Мета: вчити учнів писати велику букву Щ, поєднувати її з іншими буквами; розвивати мову, вміння визначати звуки [шч], які позначаються однією буквою, зіставляти елементи букв; виховувати пізнавальний інтерес. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 1. Робота за […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Г. ПОРІВНЯННЯ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Г З ВЕЛИКИМИ БУКВАМИ Л, М. ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ Г. ПИСЬМО СКЛАДІВ, СЛІВ, РЕЧЕНЬ. ПОРІВНЯННЯ ФОРМИ БУКВ Мета: навчити учнів писати велику рукописну букву Г, склади, слова і речення з нею, поєднувати її з іншими буквами; закріплювати навички звуко-буквеного аналізу слів; виховувати працелюбність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Гра “Знайди пару” На дошці – малюнки агрусу, гедзя, гави, гудзика, дзиги і таблички зі словами. Учні мають прочитати […]...
- СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ СЛІВ ІЗ НЕНАГОЛОШЕНИМИ ГОЛОСНИМИ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 21 СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ СЛІВ ІЗ НЕНАГОЛОШЕНИМИ ГОЛОСНИМИ Мета: повторити правила про написання слів з ненаголошеними голосними; удосконалювати уміння правильно писати слова з ненаголошеними голосними, знаходити й виправляти орфографічні помилки у писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до рідної мови, а […]...
- Складні випадки правопису НЕ з частинами мови – Орфографія Українська мова Орфографія Складні випадки правопису НЕ з частинами мови НЕ пишеться разом: 1. З іменниками та прикметниками: – якщо іменник (прикметник) без не не вживається: недуга, немовля, ненависть, немічний; – іменник (прикметник) з префіксом не – становить єдину назву (характеристику) предмета, яку в багатьох випадках можна передати синонімом: неправда (брехня), нещастя (лихо), неволя (рабство), […]...
- СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ М’ЯКОГО ЗНАКА Й АПОСТРОФА СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 14 СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ М’ЯКОГО ЗНАКА Й АПОСТРОФА Мета: повторити складні випадки правопису м’якого знака й апострофа; формувати правописні вміння; удосконалювати уміння знаходити й виправляти орфографічні помилки у писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до рідної мови, а також відчуття її […]...
- ПОЗНАЧЕННЯ НА ПИСЬМІ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ. СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ АПОСТРОФА СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 13 ПОЗНАЧЕННЯ НА ПИСЬМІ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ. СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ АПОСТРОФА Мета: повторити знання десятикласників про позначення на письмі голосних і приголосних звуків, складних випадків правопису апострофа; формувати правописні вміння; удосконалювати уміння знаходити й виправляти орфографічні помилки у писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу […]...
- ПОЕЛЕМЕНТНИЙ АНАЛІЗ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ж. ПОРІВНЯННЯ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ж З ВЕЛИКОЮ БУКВОЮ Х. ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ж. ПИСЬМО СКЛАДІВ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З ВЕЛИКОЮ БУКВОЮ Ж Мета: вчити учнів писати велику букву Ж; закріплювати навички письма малої букви ж; розвивати вміння аналізувати, співставляти, порівнювати; виховувати працездатність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 1. Робота за малюнком зошита (с. 22) – До якої казки […]...
- ПОЗНАЧЕННЯ НА ПИСЬМІ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ. СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ М’ЯКОГО ЗНАКА СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 11 ПОЗНАЧЕННЯ НА ПИСЬМІ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ. СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ М’ЯКОГО ЗНАКА Мета: повторити знання десятикласників про позначення на письмі голосних і приголосних звуків, складні випадки правопису м’якого знаку; формувати правописні вміння; удосконалювати вміння знаходити й виправляти орфографічні помилки у писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного […]...
- ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ Д. ПОРІВНЯННЯ ФОРМИ ВЕЛИКОЇ І МАЛОЇ БУКВИ. ПИСЬМО БУКВОСПОЛУЧЕНЬ З ВЕЛИКОЮ БУКВОЮ Д, СЛІВ, РЕЧЕНЬ З НЕЮ. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНОГО РЕЧЕННЯ Мета: вчити учнів писати велику букву Д, порівнювати її з іншими буквами; розвивати мовлення, вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати, узагальнювати, візуально визначати правильну форму букви серед інших букв; виховувати уважність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 1. Робота […]...
- ПОЕЛЕМЕНТНИЙ АНАЛІЗ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ч. ЗІСТАВЛЕННЯ ВЕЛИКИХ БУКВ Ч, У. ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ч. ПИСЬМО СЛІВ, РЕЧЕНЬ З ВЕЛИКОЮ БУКВОЮ Ч Мета: вчити писати велику рукописну букву Ч, склади, слова та речення із нею; закріплювати навички звуко-буквеного аналізу слів; розвивати фонематичний слух; збагачувати словниковий запас; виховувати старанність, охайність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Промовляння чистомовки Чі-чі-чі, чі-чі-чі! Сидить Оля на печі. Чі-чі-чі, чі-чі-чі! Розтопили у печі. Чі-чі-чі, чі-чі-чі! Напечу я калачів. […]...
- Закріплення правил написання іменників з великої букви Урок 53 Тема. Закріплення правил написання іменників з великої букви Мета: закріпити вміння писати власні назви з великої літери; збагатити знання учнів відомостями про історичне минуле нашого народу; виховувати патріотичні почуття, зацікавленість історією України. Обладнання: мапи України, рідного міста; географічні атласи; портрети гетьманів України. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВ Шш. ПОРІВНЯННЯ БУКВИ ш З БУКВАМИ и, й. ПИСЬМО МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВИ Шш. ПИСЬМО СКЛАДІВ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З БУКВОЮ Шш. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНОГО РЕЧЕННЯ Мета: вчити учнів правильно писати малу і велику букву Шш; вдосконалювати навички письма складів, слів і речень, вміння аналізувати і порівнювати структури букв; вчити складати речення за малюнками; виховувати дружні стосунки, колективізм. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА НАД НОВИМ […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВ Її. ПИСЬМО МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВИ Її, СКЛАДІВ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З НЕЮ. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНОГО РЕЧЕННЯ Мета: вчити учнів правильно писати малу і велику букву Її, склади, слова із нею; розвивати мовлення; вміння співставляти, порівнювати; закріплювати знання про написання великих букв; виховувати патріотичні почуття. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 1. Робота за […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Р. ПОРІВНЯННЯ ВЕЛИКИХ БУКВ Р, Г І П. ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ Р. ЗАКРІПЛЕННЯ НАВИЧОК ПИСЬМА ВИВЧЕНИХ БУКВ. САМОДИКТАНТ Мета: учити учнів писати велику букву Р, буквосполучення і слова із нею; розвивати мовлення, увагу, пізнавальні можливості дітей; виховувати охайність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Повторення правил сидіння за партою під час письма, гігієнічних правил письма Учні повторюють, як правильно сидіти під час письма, класти зошит на парту, тримати ручку в […]...
- ПОЕЛЕМЕНТНИЙ АНАЛІЗ МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВИ Хх, ПОРІВНЯННЯ З ЕЛЕМЕНТАМИ ІНШИХ БУКВ. ПИСЬМО МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВИ Хх. ПИСЬМО СКЛАДІВ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З БУКВОЮ Хх. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНОГО РЕЧЕННЯ Мета: учити учнів писати малу і велику букву Хх, з’єднувати її у різних складах і словах; розвивати спостережливість, мовлення, вміння аналізувати структуру літер, знаходити спільні й відмінні елементи у вивчених буквах; виховувати повагу до хліба. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Повторення правил сидіння за партою під час письма, гігієнічних правил письма […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВ Єє. ПОРІВНЯННЯ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Є З ВЕЛИКИМИ БУКВАМИ, ЇХ ЕЛЕМЕНТАМИ Мета: вчити учнів писати малу і велику букву Єє, слова та речення з нею; розвивати мовлення, вміння зосереджуватися; виховувати любов до природи. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 1. Робота за малюнком зошита (с. 37) – Хто […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВ Юю. ПИСЬМО МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВИ Юю, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З НЕЮ. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНОГО РЕЧЕННЯ Мета: вчити учнів писати малу і велику букву Юю, поєднувати її з іншими буквами; розвивати мовлення, фонематичний слух, уміння порівнювати, зіставляти; виховувати любов до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 1. Робота за малюнком зошита (с. […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВ Йй. ПИСЬМО МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВИ Йй. ПОРІВНЯННЯ ВЕЛИКИХ БУКВ Й І И. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНОГО РЕЧЕННЯ. СКЛАДАННЯ РОЗПОВІДІ ЗА МАЛЮНКОМ У ЗОШИТІ Мета: учити учнів правильно писати малу і велику букви Йй окремо і з’єднувати їх у складах і словах; розвивати навички письма рядкових і великих букв, вміння спостерігати, аналізувати графічний матеріал; формувати елементи самоконтролю; виховувати уважність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Повторення правил сидіння за партою під час письма 2. Диктант. […]...
- ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ф. ПИСЬМО БУКВОСПОЛУЧЕНЬ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З ВЕЛИКОЮ БУКВОЮ Ф Мета: ознайомити з місцем розташування великої букви Ф у сітці зошита; вчити писати велику букву Ф; закріплювати навички письма малої букви ф; розвивати мовлення, пізнавальні можливості, навички письма, вміння аналізувати, порівнювати, зіставляти; виховувати дружбу, колективізм. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. 1. Робота за малюнком зошита (с. 45) […]...
- Складні випадки керування ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 5. Синтаксичні структури діловодства Складні випадки керування У діловому мовленні певні труднощі становлять сполучення слів з підрядним зв’язком – керування. Керування – це один із способів поєднання слів у словосполучення, при якому головне слово вимагає конкретної відмінкової форми залежного слова, тобто керує формою іншого слова. Дієслово Відмінок (з прийменником) Залежне слово […]...
- СКЛАДНІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 25 СКЛАДНІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Мета: повторити знання десятикласників про основні чергування голосних і приголосних; формувати правописні вміння; удосхсоналювати уміння знаходити й виправляти орфографічні помилки у писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до рідної мови, а також відчуття […]...
- Уживання великої літери – Орфографія Українська мова Орфографія Уживання великої літери З великої літери пишуться: 1. Всі слова (крім загальних назв типу письменник, князь, село, область, море, планета, сузір’я, місто, вулиця): – в іменах, прізвищах, прізвиськах, псевдонімах: письменник І. С. Нечуй-Левицький, Каменяр (про І. Франка), князь Ярослав Мудрий; – у власних назвах міфологічних істот, персонажів, кличках тварин: Перун, Дажбог, Зевс; […]...
- СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПЕРЕКЛАДУ (з російської мови на українську) ДОДАТКИ Додаток 7 СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПЕРЕКЛАДУ (з російської мови на українську) Была не была – що буде, те й буде Ввести закон в силу – надати чинності законові Вид из окна – краєвид з вікна Видавший виды – бувалий, який побував у бувальцях виды на будущее – плани (перспективи) на майбутнє вкалывать – чорно працювати, […]...
- Основні пунктограми. Складні випадки вживання розділових знаків СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ § 40. Основні пунктограми. Складні випадки вживання розділових знаків Розділові знаки в складносурядних реченнях Кома Не ставиться: – якщо є спільний для обох частин другорядний член речення; – якщо обидві частини речення питальні, спонукальні, окличні або безособові. Тире ставиться, якщо частини виражають швидку зміну подій. 467. 1. Земля, покрита білою габою, і вітер […]...
- Складні випадки кваліфікації другорядних членів речення. Стилістичні функції другорядних членів СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ § 26. Складні випадки кваліфікації другорядних членів речення. Стилістичні функції другорядних членів ПОЯСНЕННЯ ПОЯСНЕННЯ 296.Берег Річки, кімната Вчителя, човен На березі, політ Орла, спів Матері, рядок Вірша, кущ Шипшини, вареники З вишнями, Добром нагріте серце, красаПрироди, учень Гімназії, збирання Винограду, потиск Руки, в ім’я Перемоги, маківка Ялинки. Прийм. ім, місця дієсл. ПДП ім. […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ МАЛОЇ БУКВИ ф. ПОРІВНЯННЯ МАЛОЇ БУКВИ ф З МАЛОЮ БУКВОЮ о. ПИСЬМО МАЛОЇ БУКВИ ф, БУКВОСПОЛУЧЕНЬ, СЛІВ ТА РЕЧЕНЬ З НЕЮ Мета: вчити дітей писати малу букву ф, поєднувати її з іншими буквами у складах і словах; закріплювати вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; розвивати вміння порівнювати, аналізувати, зіставляти, узагальнювати; удосконалювати вимову; виховувати любов до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ МАЛОЇ БУКВИ щ. ПОРІВНЯННЯ МАЛОЇ БУКВИ щ З МАЛИМИ БУКВАМИ ш, ц. ПИСЬМО МАЛОЇ БУКВИ щ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З НЕЮ Мета: вчити учнів писати рядкову букву щ; закріпити уявлення про її звукове значення, розвивати мовлення, вміння аналізувати структуру малої букви щ, зіставляти її елементи з уже відомими, правильно розташовувати в рядку; виховувати патріотичні почуття. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА […]...
- Правила вживання великої літери – Графіка Графіка Правила вживання великої літери З великої літери пишуться: – перше слово в тексті, реченні, після крапки, після трьох крапок, знака оклику і знака питання, якщо ними закінчується попереднє речення; – перше слово вірша в рядок (наприклад, при цитуванні), якщо у вірші кожен рядок писався з великої літери; – ремарки та посилання, взяті в дужки, […]...
- Вживання великої літери Тема 2. Особливості української орфографії у професійному мовленні та її значення для правильного оформлення ділових паперів 3. Вживання великої літери 1. З великої літери пишуться: А) імена, по батькові, прізвища, псевдоніми, прізвиська людей: Григорій Савович Сковорода, Олександр Іванович Кандиба (Олександр Олесь), Гулак-Артемовський, Нестор Літописець, Шекспір, Джек Лондон, але: донжуан, меценат, юда (загальні назви); Б) назви […]...
- Букви А, Я, У, Ю в закінченнях родового відмінка однини іменників ІІ відміни – Орфографія Українська мова Орфографія Букви А, Я, У, Ю в закінченнях родового відмінка однини іменників ІІ відміни Закінчення – а(-я) мають назви: 1. Чітко окреслених речей або будов: олівця, дуба, трактора, але: даху, плоту, каналу. 2. Населених пунктів і географічних назв з наголошеним закінченням та суфіксами – ев, – ин-, ‑ськ-: Тетерева, Лондона, Дніпра. 3. Мір […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ МАЛОЇ БУКВИ я. ПОРІВНЯННЯ МАЛОЇ БУКВИ Я З МАЛИМИ БУКВАМИ л, м, г. ПИСЬМО МАЛОЇ БУКВИ я. ПИСЬМО СКЛАДІВ І СЛІВ З МАЛОЮ БУКВОЮ я. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНИХ БУКВ Мета: вчити учнів писати малу букву я, буквосполучення і слова із нею; розвивати навички списування з рукописного тексту; закріплювати вміння виконувати звуко – буквений аналіз слів; виховувати культуру письма. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Повторення правил сидіння за партою під час письма, гігієнічних правил письма Учні повторюють, як правильно сидіти […]...
- Уживання великої літери УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ФОНЕТИКА. ОРФОГРАФІЯ Уживання великої літери З великої літери пишеться перше слово в реченні, перше слово кожного рядка у віршах незалежно від розділових знаків. Велика літера у власних назвах З великої літери Пишуться: 1. Імена людей, по батькові, прізвища, псевдоніми, конспіративні клички, прізвиська: Іван Петрович Котляревський, Леся Українка (Лариса Петрівна Косач), […]...
- ПОЕЛЕМЕНТНИЙ АНАЛІЗ МАЛОЇ БУКВИ ц. ПОРІВНЯННЯ МАЛОЇ БУКВИ ц З МАЛИМИ БУКВАМИ и, й. ПИСЬМО МАЛОЇ БУКВИ ц. ПИСЬМО СКЛАДІВ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З МАЛОЮ БУКВОЮ ц. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНОГО РЕЧЕННЯ Мета: вчити учнів писати малу букву ц; розвивати мовлення, вміння аналізувати структуру букви, визначати відомі й нові елементи, з’єднувати букви в складах, словах; вчити складати розповідь за малюнком; розвивати навички самоконтролю; виховувати охайність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Повторення правил сидіння за партою під час письма. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. РОБОТА НАД […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ МАЛОЇ БУКВИ ч. ПИСЬМО МАЛОЇ БУКВИ ч. ПИСЬМО СЛІВ, РЕЧЕНЬ З МАЛОЮ БУКВОЮ ч Мета: навчати учнів писати малу рукописну букву ч, буквосполучення, слова і речення із нею; розвивати зв’язне мовлення учнів; формувати навички самоконтролю; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Розучування вірша Пошила чапля черевички І мерщій пішла до річки. – Чапу-лапу, чапу-лапу, В мене гарні черевички. Поки хвастала, ходила Черевичок загубила. І […]...
- ПОДОРОЖ ДО ВЕЛИКОЇ БРИТАНІЇ Урок 29. ПОДОРОЖ ДО ВЕЛИКОЇ БРИТАНІЇ Мета: розширити уявлення учнів про Велику Британію; залучити школярів до участі у проекті; розвивати навички спільної роботи; виховувати допитливість. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Гра “Відгадай” Цю суверенну європейську державу називають Сполученим Королівством. столиця Королівства – місто Лондон, найбільше у країні. Територія займає близько 244 […]...
- ПЛАНЕТА ЗЕМЛЯ. ГЕОГРАФІЧНІ НАСЛІДКИ РУХУ ЗЕМЛІ НАВКОЛО СВОЄЇ ОСІ ТА НАВКОЛО СОНЦЯ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 1 “АНАЛІЗ КАРТИ “ГОДИННІ ПОЯСИ” ТА ВИЗНАЧЕННЯ МІСЦЕВОГО ТА ПОЯСНОГО ЧАСУ” УРОК 2. ПЛАНЕТА ЗЕМЛЯ. ГЕОГРАФІЧНІ НАСЛІДКИ РУХУ ЗЕМЛІ НАВКОЛО СВОЄЇ ОСІ ТА НАВКОЛО СОНЦЯ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 1 “АНАЛІЗ КАРТИ “ГОДИННІ ПОЯСИ” ТА ВИЗНАЧЕННЯ МІСЦЕВОГО ТА ПОЯСНОГО ЧАСУ” Навчальна мета: повторити, поглибити та систематизувати знання учнів про Землю як космічне тіло та наслідки її рухів у космічному просторі; сформувати первинні практичні уміння працювати з тематичними картами […]...