Основи житлового права
Частина четверта ОСНОВИ ПРИВАТНОГО ПРАВА УКРАЇНИ
§ 25. Сімейне право. Житлове право
4. Основи житлового права.
Серед прав людини, закріплених Конституцією України, є і право на житло.
Ознайомтеся з витягом із Конституції України й визначте, у чому полягає та як забезпечується право на житло.
Із Конституції України
Стаття 47. Кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Громадянам, які потребують соціального
Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Порядок забезпечення громадян житлом, його використання нині регулюють Житловий кодекс України, Закон України “Про приватизацію державного житлового фонду” і деякі інші.
Відповідно до Житлового кодексу, громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, стають на квартирний облік у державних органах. До них належать ті, хто має недостатню житлову площу (норму забезпеченості
Житло надається громадянам згідно з чергою, відповідно до часу перебування на квартирному обліку. Певні групи громадян – учасники та інваліди Великої Вітчизняної війни, учасники інших збройних конфліктів, особи з окремими важкими захворюваннями, ветерани праці, багатодітні сім’ї тощо – мають право на першочергове надання житла, їх ставлять на пільгову чергу. Тим, хто втратив житло внаслідок стихійного лиха (повінь, землетрус, пожежа), дітям, які виховувалися в інтернаті, дитячому будинку, закінчили їх і не мають житла, воно надається позачергово.
Держава визначила норму площі державного житла – не більше 13,65 кв. м на кожну людину. Житло, що налається, має відповідати санітарним і технічним нормам.
Коли приймають рішення про надання житла, громадянину видають ордер – документ, що підтверджує цей факт. У ньому зазначають конкретну квартиру, її площу, прізвище одержувача, рішення, на підставі якого надано житло.
Згідно з ордером, громадянин укладає угоду про користування житловим приміщенням, зобов’язуючись утримувати його в належному стані, використовувати лише за призначенням. Квартира, одержана від держави, перебуває в користуванні громадянина. Для того щоб стати повним господарем квартири, треба приватизувати її, стати власником.
Нині багато людей замислюються над тим, чи варто приватизувати квартиру. Щоб обрати правильне рішення, треба порівняти права й обов’язки громадян, які живуть у державній та приватизованій, власній, квартирі.
Громадянин, який живе в державній квартирі, лише користується нею. Обміняти житло він може лише за згодою власника – державного органу, так само він повинен погодити проживання в квартирі інших осіб (навіть своїх родичів). Якщо такий громадянин помирає і з ним не проживали інші члени сім’ї, квартира переходить до держави.
Власник квартири на свій розсуд може продати її, обміняти, подарувати; для поселення інших осіб у квартирі не потрібна згода державних органів. Після смерті власника квартира є частиною спадщини, щодо якої діють норми спадкового права.
Обов’язки власника й користувача квартири здебільшого збігаються, вони визначені Житловим кодексом України.
Ознайомтеся з витягом із Житлового кодексу України та визначте права та обов’язки наймача житла.
Із Житлового кодексу України
Стаття 9
Громадяни мають право на одержання в безстрокове користування в установленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду або в будинках житлово-будівельних кооперативів.
Громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законодавством України.
Ніхто не може бути виселений із займаного жилого приміщення або обмежений у праві користування жилим приміщенням інакше як з підстав і в порядку, передбачених законом. (…)
Стаття 10
Громадяни зобов’язані дбайливо ставитися до будинку, у якому вони проживають, використовувати жиле приміщення відповідно до його призначення, додержувати правил користування жилими приміщеннями, економно витрачати воду, газ, електричну і теплову енергію. (…)
Стаття 176
Наймодавець зобов’язаний своєчасно провадити ремонт жилих будинків, забезпечувати безперебійну роботу інженерного обладнання будинків і жилих приміщень, належне утримання під’їздів, інших місць загального користування будинків і прибудинкової території (…).
Капітальний ремонт жилих будинків, технічне обслуговування їх інженерного обладнання, а також поточний ремонт жилих приміщень, що його зобов’язаний провадити наймодавець (житлово-будівельний кооператив), здійснюється відповідно до правил користування жилими приміщеннями, утримання жилого будинку І прибудинкової території (…).
Стаття 177
Громадяни зобов’язані забезпечувати схоронність жилих приміщень, бережливо ставитися до санітарно-технічного та іншого обладнання, до об’єктів благоустрою, додержувати правил утримання жилого будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, додержувати чистоти і порядку в під’їздах, кабінах ліфтів, на сходових клітках і в інших місцях загального користування.
Наймачі жилих приміщень (…) повинні провадити за свій рахунок поточний ремонт жилих приміщень, а при звільненні приміщення – здати його в належному стані (…).
Однією з найважливіших галузей права є сімейне право. Умовами укладання шлюбу є досягнення шлюбного віку й наявність вільної згоди осіб, які укладають шлюб. Шлюб підлягає реєстрації в державних органах реєстрації актів цивільного стану. Закон передбачає можливість припинення шлюбу за заявою обох або позовом одного з подружжя. Закон визначає взаємні права й обов’язки подружжя, а також батьків і дітей.
Конституція України гарантувала право кожного на житло. Порядок користування житлом, надання державного житла регулюється Житловим кодексом України. Держава забезпечує можливість кожного побудувати, орендувати або купити житло; малозабезпеченим житло може надаватися безоплатно або за пільговими цінами.
Запам’ятайте: шлюб, сім’я, ордер на одержання житла.