Основні причини та правові аспекти підліткової наркоманії

ОСНОВИ ВАЛЕОЛОГІЇ
Підручник

РОЗДІЛ 6

СОЦІАЛЬНІ ТА ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНІ ПРИЧИНИ ВЖИВАННЯ НАРКОТИЧНИХ РЕЧОВИН. ШЛЯХИ ПРОФІЛАКТИКИ РІЗНИХ ФОРМ ДЕВІАНТНОЇ ПОВЕДІНКИ

6.5.Основні причини та правові аспекти підліткової наркоманії

Основними причинами підліткової наркоманії є:

1. Прагнення відчути себе дорослим, цікавість до наркотиків, до нових відчуттів, до “забороненого плоду”, яка базується на хибній впевненості, що вживання перших декількох доз ще не призводить до наркоманії. Цигарки, спиртне і наркотики “переносять”

підлітка у світ дорослих, “піднімають авторитет” в очах однолітків. На цьому етапі наркотичне сп’яніння є частиною гри в дорослість. Але досить швидко психологічна наркотична залежність непомітно для юного наркомана переходить у хімічну залежність.

У таких підлітків швидко розвивається звикання до певних доз наркотичної речовини і потреба збільшувати дозу. Виникає тяжке і небезпечне захворювання – наркоманія (від грец. наркотикос – приголомшуючий і манія – нездоланна пристрасть, залежність від цих речовин). Поступово виникають глибокі зміни в нейронах центральної нервової системи,

стійкі розлади обміну речовин, порушуються структура і функції внутрішніх органів. Якщо така особа вчасно не схаменеться і не звернеться за допомогою до лікарів (оскільки їй необхідно пройти тривале кваліфіковане лікування в лікарні), неодмінно розвивається психологічна і соціальна деградація, що, як правило, закінчується смертю.

Особливо ці “розваги” небезпечні для осіб, які вже мають залежність від нікотину чи алкоголю.

2. Вплив оточення, друзів, компанії. Потрапляючи до компанії, де вживають наркотичні речовини, молода людина часто починає вживати наркотики, бо боїться здаватися “білою вороною”. Причому, починають з “легких” наркотиків (цигарок, алкоголю), обов’язково переходячи з часом до небезпечних (коноплі, мак, кокаїн, морфій, крек).

3. Недостатні знання про шкідливість і небезпеку наркоманії.

4. Кримінальна “романтика”. Деяким підліткам подобається спілкуватися зі старшими, які відбували покарання у місцях позбавлення волі. Хоча загально відомим є той факт, що серед таких осіб найбільше наркоманів.

5. Недостатній розвиток внутрішнього заборонного фактора (в неповних сім’ях, при неправильному вихованні), що зумовлює втрату життєвих орієнтирів та феномен “беззмістовного життя”.

6. Невдоволеність життям, яка виникає на грунті постійних конфліктів у сім’ї, навчальному закладі, а також на грунті низького матеріального і соціального рівня.

7. Сильне душевне потрясіння, почуття самотності, відсутність уваги і допомоги з боку батьків, педагогів, психологів.

Скуштувавши вперше наркотичні речовини, дехто з підлітків ніби відчуває полегшення. Наркотичний стан на короткий час притуплює гостроту неприємностей та життєвих негараздів, знімає відчуття психічної напруги, дає можливість розслабитися і відновити втрачену рівновагу.

Швидкість виникнення наркотичної залежності зумовлюється:

– частотою вживання наркотичних речовин (чим частіше їх вживають, тим швидше виникає залежність від них);

– біохімічними особливостями наркогенної речовини (найуразливішими є токсичні речовини та наркотики типу крек, героїн, галюцинигени);

– віком і вагою особи (чим менший вік і вага, тим швидше виникає залежність);

– статтю (дівчата та жінки швидше піддаються руйнівній дії наркотиків);

– психологічними особливостями (наявність психічних відхилень, низька самоповага, підвищена тривожність, відчуття самотності зумовлюють високий ступінь схильності до швидкого виникнення наркогенної залежності);

– генетичними особливостями (в сім’ях, де батьки або близькі родичі мають наркотичну залежність, збільшується імовірність виникнення наркоманії у дітей);

– ставлення до наркогенних засобів (при позитивній установці на їхнє вживання знижуються захисні морально-психічні реакції у неповнолітніх);

– наявністю захворювань та перенесених травм (перенесені пологові травми, струси мозку, захворювання печінки, нирок, шлунка тощо).

До цього слід додати несприятливі екологічні умови, соціальне розшарування населення, неврівноваженість сімейної атмосфери, вплив міжнародного наркобізнесу і багато інших чинників.

Перші спроби вживання наркотичних речовин, як правило, неприємні (перша цигарка спричиняє кашель і нудоту, перший ковток горілки має неприємний смак і може викликати нудоту, перша затяжка марихуаною не приносить очікуваного дурману).

Перші зміни настрою, поведінки і характеру найчастіше проявляються у ставленні до навчання, рідних, друзів, проведенні дозвілля.

Перший крок до злочину – зберігання, розповсюдження наркотичних речовин та необхідність добування грошей для їх придбання.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Основні причини та правові аспекти підліткової наркоманії