ОСНОВНІ ШКІДНИКИ

Сад і город (енциклопедія)

ОСНОВНІ ШКІДНИКИ

Зимовий п’ядак – шкідник, небезпечний для всіх плодових культур. Гусінь з’являється навесні, живиться спочатку бруньками, що розпускаються, а потім листям, бутонами квітів. Гусінь зимового п’ядака робить собі укриття, стягуючи листя павутиною. У другому циклі утворює лялечки, які розвиваються під землею на глибині 5-10 см. Метелики з лялечок з’являються восени та перед початком зими відкладають яйця на гілки, найчастіше біля основи бруньок. Яйця зимового п’ядака переносять

сильні морози до -20…-25 °С.

Медяниця. Інша назва – листоблішка. Існують два небезпечних для плодових дерев різновиди цієї комахи: яблунева листоблішка й грушева листоблішка. Листоблішки належать до сисних комах, які живляться соком бруньок, листям, квітконіжками й молодими пагонами. За се30н яблунева листоблішка дає одне покоління, а грушева – 4-5 поколінь. Яйця відкладають під зиму, яблунева листоблішка – на пагонах, а грушева – у дупла, під опале листя, у щілини кори. 30внішньою ознакою ураження рослини листоблішками є виділення солодкуватої рідини, так званої медяної роси (паді), якою листоблішки вкривають

уражені органи рослини.

Для боротьби з яблуневою та грушевою листоблішками використовують ровікурт, карбофос, бен30фосфат.

Кров’яна попелиця названа так тому, що при роздавлюванні личинки виділяється червона рідина. Належить до сисних комах, живиться соком стовбура, гілок, пагонів і коріння яблуні. Рідше уражає грушу, айву, горобину. Протягом літа дає 10- 17 поколінь. Наявність цього шкідника відзначається здуттями й тріщинами на ушкоджених органах рослини.

Для боротьби використовують карбофос, ровікурт; як біологічний метод використовують ентомофага афелінуса.

Зелена попелиця – сисна комаха, яка живиться соком нижнього боку листя й кори молодих пагонів. Ознакою ураження є скручування листочків. За літо зелена попелиця дає 12-16 поколінь.

Сіра попелиця. Інша назва – червоноголова. Також належить до сисних комах. Живиться соком нижнього боку листя. Ознакою ураження є скручування листя й наявність червоних утворень на листі – гало. За літо дає 3-4 покоління.

Сливова попелиця. Інша назва – обпилена, очеретяна попелиця. Паразитує на нижньому боці листя й молодих пагонів сливи, абрикоса, персика. Належить до сисних комах. Ознакою ураження є скручування листя. За літо сливова попелиця дає 6-10 поколінь.

Вишнева попелиця паразитує на нижньому боці листя вишні та черешні. Ознакою ураження є скручування листя, потім висихання й почорніння. Також належить до сисних паразитів.

Для боротьби з усіма видами тлі використовують карбофос, трихлорметафоз, ровікурт. Обробку слід робити в момент розпускання бруньок і на початку літа.

Каліфорнійська щитівка належить до сисних комах, паразитує на всіх плодових деревах і ягідниках. Живиться соком плодів, листя, пагонів, гілок і стовбура. За літо одна самка дає 100-120 личинок.

Для боротьби використовують препарат № 30, олеокуприт.

Комоподібна щитівка – сисний паразит, який найчастіше уражає молоду кору яблуні.

Для боротьби використовують карбофос, бен30фосфат.

Сливова псевдощитівка паразитує на всіх кісточкових деревах, належить до сисних комах. Живиться соком молодих гілок.

Існує ще один різновид – акацієва псевдощитівка, що паразитує на всіх плодових деревах.

Для боротьби використовують препарат № 30, нітрофен, карбофос, бен30фосфат.

Кліщі бувають двох різновидів: восьминогі та чотириногі. З восьминогах кліщів до плодових шкідників належать павутинний, бурий, білановий, червоний. З чотириногих на груші паразитує грушевий галовий. Запліднені самки біланового кліща зимують у щілинах на корі, під опалим листям. Самки червоного й бурого відкладають під зиму яйця в розсохах і біля бруньок. Дорослі грушеві галові кліщі зимують у бруньках. Належать до сисних комах, паразитують на листі, бруньках, гілках, стовбурах і пагонах.

Для боротьби використовують карбофос, бен30фосфат, олеокуприт, нітрофен.

Сірий брунькоїд – це жук, який паразитує на молодих деревах усіх порід. Дорослі особини поїдають бруньки й молоде листя, личинки живляться дрібними корінцями.

Для боротьби використовують бен30фосфат, карбофос.

Кільчастий шовкопряд. Гусінь цього метелика паразитує на всіх плодових деревах. Робить гнізда з павутини, якою огортає листя, у цих гніздах живуть лялечки. Самка відкладає яйця під зиму на тонкі пагони.

Для боротьби використовують карбофос, ентобактерин.

Непарний шовкопряд паразитує на всіх плодових деревах. Гусінь об’їдає листя, самки відкладають яйця під зиму.

Для боротьби використовують бен30фосфат, карбофос.

Яблуневий квіткогриз паразитує на бутонах яблуні та груші. Є переважно лісовою комахою, тому в садах, розташованих недалеко від лісосмуг, де є дикі яблуні, особливо небезпечний. Цей жук їсть бруньки, а в пуп’янки відкладає яйця, тому личинки розвиваються всередині пуп’янка. Поживою їм служать тичинки й маточки. Ознакою ураження є коричневі висохлі бутони.

Для боротьби використовуються бен30фосфат, карбофос.

Американський білий метелик паразитує на всіх плодових деревах. Гусінь цього метелика поїдає листя, обплутує їх павутиною. Зимують лялечки. За літо дають два покоління.

Для боротьби використовують ентобактерин, карбофос, бен30фосфат.

Білан жилкуватий належить до листогризних паразитів, ушкоджує всі плодові дерева. Зимує гусінь, яка з початком набубнявіння бруньок виходить із гнізд, живлячись спочатку бруньками, а потім листям.

Для боротьби використовують бен30фосфат, ентобактерин.

Яблунева міль. Інша назва – горностаєва міль. Гусінь паразитує тільки на яблуні. Належить до листогризів. Зимує гусінь, яка навесні починає вигризати м’якоть у молодому листі. Гусінь утворює гнізда, обметуючи гілки та листя павутиною.

Для боротьби використовують ентобактерин, карбофос.

30лотогузка. Паразитує на всіх плодових деревах. Належить до листогризів. Зимує гусінь, яка навесні поїдає бруньки, а потім листя.

Для боротьби використовують бензофосфат, ентобактерин.

Мінувальна міль має два різновиди: нижньостороння мінувальна міль паразитує лише на яблуні, пістрянка паразитує на всіх плодових деревах. Обидва різновиди мінувальної молі ушкоджують листя, вигризаючи всередині міни. Лялечки утворюються під зиму й зимують в опалому листі. За літо міль дає З покоління.

Для боротьби використовують бен30фосфат, трихлорметафоз.

Листовійка має безліч різновидів, які паразитують на всіх плодових деревах. Гусінь живиться бруньками й бутонами, крім того, вигризає м’якоть листя, ушкоджує плоди.

Для боротьби використовують бен30фосфат, карбофос.

Яблунева плодожерка паразитує не тільки на яблуні, але й на груші, сливі, волоському горісі. Гусінь поїдає плоди. Живе в плодах 24-28 днів. За літо дає 2 покоління.

Для боротьби використовують ровікурт, карбофос, бен30фосфат.

Грушева плодожерка паразитує лише на груші. Метелики відкладають яйця в червні-липні на плоди груші, через тиждень гусінь вгризається в плоди й живиться ними. За літо дає одне покоління.

Для боротьби використовують бен30фосфат, ровікурт.

Сливова плодожерка паразитує на кісточкових плодових деревах – сливі, аличі, абрикосі. Гусінь червоного кольору, зимує на стовбурах дерев, у щілинах і дуплах. Живе в м’якоті плода біля кісточки. За літо дає два покоління.

Для боротьби використовують бен30фосфат, ровікурт, карбофос.

Східна плодожерка. Гусінь паразитує на пагонах і плодах персика, абрикоса, яблуні, груші, сливи, вишні, айви.

Метелик схожий на сливову плодожерку, яйця відкладає з нижнього боку листочків кісточкових дерев, на верхній бік листочків і молоді пагони яблуні та айви. Гусінь їсть пагони й плоди. Верхівки ушкоджених плодів висихають ра30м з листям на довжину до 15 см. Одна гусінь за період харчування знищує 5 пагонів.

Для боротьби використовують бен30фосфат, карбофос, ровікурт.

Пильщики. Є два різновиди – яблуневий плодовий пильщик і сливовий чорний пильщик.

Яблуневий плодовий пильщик паразитує тільки на плодах яблуні. Самка відкладає яйця в зав’язь. Личинка живиться зав’яззю, поїдаючи насіння та м’якоть навколо насінної камери. Підростаючи, личинка переповзає з одного плода на інший, ушкоджуючи за час живлення 3-5 яблук.

Для боротьби використовують карбофос, бензофосфат.

Сливовий чорний пильщик паразитує на кісточкових культурах – сливі, аличі, абрикосі. Личинки харчуються зав’яззю та зеленими плодами, виїдаючи м’якоть і ушкоджуючи кісточку. Ознакою ураження є всихання й опадання зелених плодів.

Для боротьби використовують карбофос, трихлорметафоз.

Древесниця паразитує на яблуні, груші, волоському горісі. Гусінь їсть пагони, тонкі гілки, поступово прогризаючи ходи навіть у товстих гілках і стовбурах дерев. Ознакою ураження є зів’янення листя на кінцях молодих пагонів.

Для боротьби використовують бен30фосфат, карбофос.

Сливова товстоніжка або сливовий насіннєїд. Комаха відкладає личинки в кісточку плодової зав’язі. Личинки живляться вмістом кісточки, а дорослі комахи прогризають у кісточці отвори й вилітають. Личинки зимують у кісточках. Сливова товстоніжка паразитує на абрикосі, сливі, аличі.

Для боротьби використовують хлорофос, бен30фосфат, карбофос.

Вишнева муха паразитує тільки на черешні та вишні. Самки дорослих комах живляться соком плодів, а потім відкладають у плоди яйця. Личинки, які згодом з’являються, виїдають м’якоть плода.

Для боротьби використовують ровікурт, карбофос.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ОСНОВНІ ШКІДНИКИ