Особливості будови та життєдіяльності земноводних

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 7. ЗЕМНОВОДНІ

§ 39. Особливості будови та життєдіяльності земноводних

Зміїний роздвоєний язик часто називають жалом, хоча ніякої шкоди він завдати не може. А ось роздвоєний язик жаб – грізний ловильний апарат. Скільки ще невірних уявлень ми розвінчаємо!

Обмін речовин земноводних

Травна система у жаб влаштована в основному так само, як у риб. Вона починається широким ротовим отвором. У ротоглоткову порожнину відкриваються слинні залози (у риб їх не було). У більшості земноводних є м’язистий

клейкий роздвоєний язик, який є ловильним апаратом. У більшості земноводних є зуби, які допомагають утримувати їжу. їжа проходить через стравохід і потрапляє до шлунка, де починає перетравлюватися, потім – до кишечника. У кишечник потрапляють жовч і ферменти, які виробляє печінка та підшлункова залоза. У нижніх відділах кишечника поживні речовини всмоктуються в кров. Неперетравлені рештки видаляються через клоаку.

Якщо ви забули

Клоака – розширення заднього відділу кишечника, в яке потрапляють перед виведенням назовні неперетравлені рештки їжі, сеча та статеві продукти.

Дихальна система

більшості земноводних представлена легенями та шкірою. Легені – це парні мішки, що складаються з комірок. Вони недосконалі, тому велике значення для земноводних має шкірне дихання. Коли тварина перебуває повністю під водою, вона дихає тільки шкірою (для цього вона повинна бути вологою). Шкіра пронизана капілярами, через тонкі стінки яких відбувається газообмін. Іноді жаби сидять під водою, виставивши назовні ніздрі. У цьому випадку вони можуть дихати одночасно і легенями, і шкірою. На суходолі жаби дихають шкірою і легенями.

Як повітря потрапляє до легень? Відомо, що газ або рідина рухається з області високого тиску в область низького. Дно ротоглоткової порожнини відтягується вниз, там створюється менший за атмосферний тиск, і повітря через ніздрі втягується в ротоглоткову порожнину. Потім ніздрі закриваються, дно ротової порожнини піднімається, тиск зростає. Повітря рухається в область низького тиску, тобто в легені.

Кровоносна система у земноводних замкнена, складається з трикамерного серця (два передсердя, один шлуночок) і кровоносних судин. На відміну від риб, для земноводних характерні два кола кровообігу (велике і мале), що пов’язано з появою легенів.

Велике коло кровообігу починається в шлуночку серця, де артеріальна кров змішується з венозною. Змішана кров надходить в артерії до голови, кінцівок і внутрішніх органів жаби. Через стінки капілярів відбувається газообмін: кров віддає кисень, поглинає вуглекислий газ і перетворюється на венозну.

Особливості будови та життєдіяльності земноводних

Схема внутрішньої будови жаби:

1 – ротовий отвір

2 – стравохід

3 – печінка

4 – жовчний міхур

5 – шлунок

6 – кишечник

Венозна кров по венах надходить до правого передсердя серця, а потім – до шлуночка. Там вона змішується з артеріальною.

Якщо ви забули

Кровообіг – це рух крові по судинах.

Мале коло кровообігу починається в шлуночку, звідки змішана кров виштовхується в артерії, що ведуть до легенів і шкіри, де вона насичується киснем (перетворюється на артеріальну) і тече в ліве передсердя серця.

Таким чином, до органів і тканин надходить змішана кров, тому рівень обміну речовин у земноводних не дуже інтенсивний. Температура їхнього тіла залежить від температури навколишнього середовища. Таких тварин називають пойкілотермними.

Видільна система складається з парних нирок, що лежать уздовж хребта, сечоводів і клоаки. Сеча по сечоводах виводиться в клоаку, а потім назовні.

Особливості будови та життєдіяльності земноводних

Кровоносна система земноводних:

1 – ліве передсердя

2 – праве передсердя

3 – шлуночок

4 – артерія до органів і тканин

5 – капіляри у органах і тканинах, де здійснюється газообмін

6 – вени великого кола кровообігу

7 – кровоносні судини у легенях

8 – артерії малого кола кровообігу

Нервова система та органи чуття

Нервова система земноводних влаштована майже так само, як і у риб. Передній мозок розвинений краще, в ньому можна виділити дві півкулі. А ось мозочок відносно невеликий, що пов’язано з більш одноманітними рухами земноводних, ніж у риб. Земноводні мають складнішу будову органу слуху. Окрім внутрішнього вуха, з’являється середнє вухо. Це порожнина, яка з одного боку відкривається в ротоглотку, а з іншого відділяється від зовнішнього середовища барабанною перетинкою. Для жаб властиві органи нюху та смаку (розвинені слабко).

Розмноження і розвиток земноводних

Земноводні – це роздільностатеві організми. Статеві органи самців сім’яники, а самок – яєчники. Запліднення, як правило, зовнішнє. Самці земноводних зовні відрізняються від самок. Це явище називають статевим диморфізмом. У самців на великих пальцях передніх кінцівок є спеціальні мозолі, а з боків голови – резонатори (голосові мішки). Резонатори підсилюють звук під час кумкання.

Коли настає час розмноження, земноводні прямують до тієї водойми, де проходив їхній розвиток. Самка викидає у воду ікру, а самець її запліднює. Ікринки вкриті м’якою оболонкою і сполучені між собою слизом. Кожна ікринка має темну та світлу половинку і завжди о обернена до сонця темним боком. Чим вища температура навколишнього середовища, тим швидше відбувається розвиток. З ікринки вилуплюється личинка, не схожа на дорослих земноводних – пуголовок. Спочатку у нього немає кінцівок, є хвіст, бічна лінія, зябра, двокамерне серце. Живе пуголовок у воді і живиться рослинною їжею. Поступово утворюються кінцівки, легені, трикамерне серце. Зовні пуголовок дедалі більше стає схожим на жабу. Останнім зникає хвіст, і молода жаба починає живитися тваринною їжею. Таким чином, розвиток у земноводних, на відміну від риб, непрямий.

Особливості будови та життєдіяльності земноводних

Фази розвитку жаби:

1 – ікринки

2 – личинки

3 – пуголовок із зовнішніми зябрами

4 – пуголовок із внутрішніми зябрами

5 – молода жаба

6 – доросла особина

Запам”ятайте найважливіше

Для земноводних характерне трикамерне серце і два кола кровообігу. Дихають земноводні шкірою та легенями, причому шкірне дихання переважає. Розвиток у земноводних непрямий, при цьому личинка дуже схожа на рибу.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Особливості будови та життєдіяльності земноводних