ОСОБЛИВОСТІ ГЕОГРАФІЧНОГО ПОЛОЖЕННЯ МАТЕРИКА, ЕЛЕМЕНТИ БЕРЕГОВОЇ ЛІНІЇ. ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ОСВОЄННЯ МАТЕРИКА
7 КЛАС
АФРИКА
ОСОБЛИВОСТІ ГЕОГРАФІЧНОГО ПОЛОЖЕННЯ МАТЕРИКА, ЕЛЕМЕНТИ БЕРЕГОВОЇ ЛІНІЇ. ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ОСВОЄННЯ МАТЕРИКА
Мета: познайомити учнів з історією відкриття Африки, географічним положенням материка, його впливом на різноманітність природи; систематизувати знання учнів про основні етапи дослідження материка; формувати уявлення цілісної картини природи Африки; розвивати навички самостійної роботи з картою, підручником, довідковою літературою, складання характеристики географічного положення материка – інформаційної
Обладнання: фізична карта Африки, глобус, атлас, підручник; книжкова виставка “Африка – невиліковна пристрасть”, художня література про Африку, алгоритм “Як знайти книгу”, унаочнення “План вивчення материка”.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Місце проведення: шкільна бібліотека.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Оголошується
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
Бесіда за питаннями
– Який найбільший природно-територіальний комплекс Землі?
– Чи змогло людство змінити природу планети?
– До чого це може призвести?
– Як зберегти природу нашої планети?
Висновок. Розв’язання цієї проблеми можливе тільки за умови знання загальних закономірностей природи всієї планети та її окремих частин – материків та океанів.
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
Учитель. Діти! Цей урок незвичайний. Проводимо його в шкільній бібліотеці разом із нашим бібліотекарем.
Чи мрієте ви про подорожі? Сьогодні ми розпочинаємо вивчати закономірності розвитку природи, населення і господарства материків світу. Наша подорож проходить дорогами Африки. Ми вперше ознайомимося з планом фізико-географічної характеристики материка, його географічним положенням. Крім цього, закріпимо ваше вміння аналізувати карти та діаграми, складати характеристики природних країн, працювати з різними тематичними та комплексними картами. Ми будемо спиратися на ті знання і вміння, яких набули під час вивчення теми “Основні географічні закономірності”. Від того, як ви ретельно будете працювати, залежить успіх вивчення інших материків. У зв’язку із цим більше уваги приділимо засвоєнню типових планів, відпрацюванню прийомів роботи з різними джерелами знань. Дуже важливо зрозуміти логіку дослідження географічного об’єкта, причинно-наслідкові зв’язки між елементами природи. Після вивчення цієї теми ви будете вільно користуватися різними джерелами географічних знань (підручником, картами атласу, довідниками, художньою літературою тощо) аналізувати і зіставляти інформацію, що дозволить складати характеристики будь-якого материка, елементів його природи.
IV. Вивчення нового матеріалу
До бібліотеки заходить доктор Айболіт і звертається до учнів:
Не ходите, дети, в Африку гулять:
В Африке акулы, в Африке гориллы,
В Африке большие злые крокодили.
Учитель. Вам із дитинства знайомий цей герой. Чи насправді все дійсно так і хто перший про це дізнався, ми з’ясуємо під час уроку.
Питання. Що ви знаєте про Африку? (Відповіді дітей)
Учень. Африку називають улюбленицею Сонця. Її площа – 30,3 млн. км2, населення – близько 800 млн. чоловік.
Про Африку можна говорити як про най-най. Тут живуть:
– найбільша тварина суходолу – африканський слон;
– найвища тварина світу – жираф;
– чемпіон з бігу серед тварин – гепард;
– найбільший птах на Землі – африканський страус;
– найшвидша змія – африканська мамба.
Звернімось до плану вивчення материка. Яка перша сторінка цього плану?
1. Історія відкриття і дослідження материка
Оглушенная ревом и топотом,
Облеченная в пламя и дымы,
О тебе, моя Африка, шепотом
В небесах говорят серафимы.
Про деянья свои и фантазии,
Про звериную душу послушай,
Ты, на дереве древнем Евразии
Исполинской висящая груша.
Н. Гумилев
Учитель. Ці чудові рядки – епіграф до теми уроку – належать російському поетові Миколі Гумільову. Як ви думаєте, де ще можна знайти цікаву інформацію про будь-який материк? (Учні пропонують джерела.)
Бібліотекар. Діти! Незважаючи на те, що у світі є сучасні джерела, такі, як Internet, книга завжди залишається надійним джерелом знань. Пропоную вам огляд художньої літератури про Африку.
(Список розглянутої літератури додається.)
Разом з учнями класу підготовлена книжкова виставка “Африка – невиліковна пристрасть”. Послухайте, як ви можете самостійно знайти потрібну книжку, стати досвідченим читачем.
Учень. У нашій бібліотеці чудовий помічник – предметний покажчик. Наприклад, якщо вам потрібна географічна інформація, то треба підійти до предметного показчика, де пронумеровані всі тематичні розділи, наприклад, географія – це номер 26. Цей номер вам допоможе в пошуку потрібної книги. Ви шукаєте в бібліотеці розділ під цим номером, потім шукаєте книгу, яка вам потрібна за назвою, темами, вміщеними в ній, за автором (або видавництвом), роком видання та містом, у якому її було видано.
1) Енциклопедія. География
Ця книга допоможе вам увійти у світ географії. Вона складається з тринадцяти глав, в яких представлено уявлення про різні географічні поняття. У кінці книги читачу пропонується розділ сучасних атласів, словник, географічний та алфавітний покажчики.
2) Довідник мандрівника
У цій книзі можна знайти географічне положення країни, інформацію про її площу та населення, дані про політичний устрій, а також про визначні пам’ятки, традиції і звичаї народу та про правила поведінки за тих чи інших обставин.
3) Городецький В. У джунглях Африки
У книзі (щоденнику мисливця) розповідається про мандрівки до Африки В. В. Городецького – видатного архітектора, автора багатьох видатних споруд, мандрівника, якого знають і пам’ятають не лише в Києві, в Україні, але й у Польщі та Ірані.
4) Скарлато Г. Захоплююча географія
Георгій Петрович багато років викладав географію й завжди основну увагу приділяв цікавим, маловідомим та незвичайним фактам, на які так багата ця наука. Відкрий книжку – й ти поринеш у світ таємниць, загадок, мандрів та пригод.
5) Енциклопедія “Я познаю мир”
У цій енциклопедії можна багато дізнатися про географію та живу природу. У ній вміщено предметно-іменний покажчик, за допомогою якого можна знайти саме те, що вам потрібно.
Учитель. Шановні мандрівники! У пошуках інформації ви зможете скористатися цими довідниками.
Декілька учнів отримали випереджальне домашнє завдання, підготували вірші поета М. Гумільова про Африку.
(Розповідаючи, діти будуть ставити на карті прапорці в місці розташування того об’єкта, про який згадується у вірші.)
Бібліотекар. Микола Гумільов – талановитий російський поет початку XX століття. У його душі поєдналися поет, романтик, мандрівник, літературний критик, офіцер.
Свою першу подорож до Африки він здійснив у 1907 році потайки від батька на гроші, що заощадив. Ночував у трюмі пароплава, був навіть заарештований за спробу потрапити зайцем на пароплав. Через 3 роки знову вирушає до Африки, а в 1913 році у складі наукової експедиції за дорученням Академії наук відвідує материк. Поезія Гумільова про Африку свідчить про ту магічну силу, з якою вона притягувала його до себе. Він назвав цей континент “Гигантской грушей”, яка висить “на дереве древней Евразии”. Збірка віршів “Шатер”, поема “Лик”, начерк “Африканский дневник” – його твори про Африку. На особливу увагу заслуговують вірші.
Учень (читає вірш “Абиссиния”)
Между берегом буйного Красного моря
И суданским таинственным лесом видна,
Розметавшись среди четырех плоскогорий,
С отдыхающей львицею схожа страна.
Север – это болото без дна и без края,
Змеи черные подступьі к ним стерегут,
Их сестер лихорадок зловещая стая,
Желтолицая, здесь обрела свой приют
А над ними насупились мрачные горн,
Вековая обитель разбоя, Тигрэ,
Где оскалены бездны, взъерошены боры
И вершины стоят в снеговом серебре.
Колдовсая страна! Ты на дне котловины
Задыхаешься, льется огонь с высоты,
Над тобою разносится крик ястребиный,
Но в сиянье заметиш ли ястреба тьі?
Пальмы, кактусы, в рост человеческий травы,
Слишком много здесь этой паленой травьі…
Осторожней! В ней притаились удавы,
Притаились пантеры и рыжие львы.
Учитель. Чого тільки не побачив поет під час абіссінських мандрівок. В листах, віршах він розповідає про дивовижні пригоди, ризиковане полювання на левів, про переправу в кошиках через річку, яка кишить крокодилами.
Учень (читає вірш “Красное море”)
Здравствуй, Красное море, акулья уха,
Негритянская ванна, песчаный котел!
На утесах твоих, вместо влажного мха,
Известняк, словно каменный кактус, расцвел.
На твоих островах в раскаленном песке,
Позабыты приливом, растущим вночи,
Издыхают чудовища моря в тоске:
Осьминоги, тритоны и рыбы-мечи.
С африканского берега сотни пирог
Отплывают и жемчуга ищут вокруг,
И стараются их отогнать на восток
С аравийского берега сотни фелук.
Если негр будет пойман, его уведут
На невольничий рынок Ходейды в цепях,
Но араб несчастливьій находит приют
В грязно-рыжих твоих и горячих волнах.
Как учитель среди шалунов, иногда
Океанский проходит средь них пароход,
Под винтом снеговая клокочет вода,
А на палубе – красные розьі и лед.
Ты бессильно над ним; пусть ревет ураган,
Пусть волна как хрустальная встанет гора,
Закурив папиросу, вздохнет капитан:
“Слава Богу, свежо! Надоела жара!”
Питання. Про що ви дізнались, крім природи, із цього вірша?
Учень (читає вірш “Сахара”)
Все пустыни друг другу от века родны,
Но Аравия, Сирия, Гоби –
Зто лишь затиханье сахарской волны,
В сатанинской воспрянувшей злобе.
Плещет Красное море, Персидский залив,
И глубоки снега на Памире,
Но ее океана песчаный разлив
До зеленой доходит Сибири.
И, небесный певец, лишь подаст оно знак,
Прозвучат гармоничные звоны,
Зто лопнет налитый огнем известняк
И рассыплется пылью червленой.
Блещут скаль, темнеют под ними внизу
Древних рек каменистые ложа,
На покрытое волнами море в грозу,
Ты промолвишь, Сахара похожа.
Но вглядись: эта вечная слава песка –
Только горнего отсвет пожара,
С небесами, где легкие спят облака;
Бродят радуги, схожа Сахара.
Учень (читає вірш “Суэцкий канал”)
Стаи дней и ночей
Надо мной колдовали,
Но не знаю светлей,
Чем в Суэцком канале,
Где идут корабли
Не по морю, по лужам
Посредине земли
Караваном верблюжьим.
Виден ящериц рой
Золотисто-зеленых,
Словно влаги морской
Стынут брызги на склонах.
Мы кидаем плодь
На ходу арапчатам,
Что сидят у воды,
Подражая пиратам.
Арапчата орут
Так задорно и звонко,
И шипит марабут
Нам проклятья вдогонку.
Учень (читає вірш “Носорог”)
Видишь, мчатся обезьяны
С диким криком на лианы,
Что свисают низко, низко.
Слышишь шорох многих ног?
Зто значит – близко, близько
От твоей лесной поляны
Разьяренный носорог.
Видишь общее смятенье,
Слышишь топот? Нет сомненья,
Если даже буйвол сонный
Отступает глубже в грязь.
Учитель. Подивіться на карту. Ми прослухали тільки декілька віршів Миколи Гумільова, а карта майорить прапорцями. Який вірш найбільше сподобався? В яке місце Африки ви б хотіли потрапити? Хто вже побував у цій загадковій частині нашої планети?
Завдання. Ознайомтеся з дослідженнями й освоєнням материка.
Користуючись інформацією підручника, в зошиті заповніть таблицю “Дослідники Африки” за зразком.
№ з/п | Ім’я дослідника | Роки дослідження | Результат |
1. | Давід Лівінгстон | 1840-1873 рр. | Плавання по р. Замбезі, відкриття водоспаду Вікторія, визначення водорозділу озер Ньяса, Танганьїка |
2. | Генрі Стенлі | ||
3. | Єгор Ковалевський | ||
4. | Василь Юнкер |
Бібліотекар. Діти, ви зможете тепер знайти цікавий матеріал про тих дослідників Африки, які не згадуються в підручнику, та підготувати повідомлення. Бажаю успіху!
2. Особливості географічного положення материка, елементи берегової лінії Африки.
Завдання (робота в парах). За допомогою плану характеристики географічного положення материка та фізичної карти Африки складіть характеристику географічного положення материка.
Координати крайньої північної точки – мису Рас-Енгела (37° пн. ш., 10° сх. д.)
План характеристики географічного положення материка
№ з/п | План | Послідовність роботи |
1 | Положення відносно екватора | Установити: – в якій півкулі (Північній чи Південній) розташована; – між якими паралелями розміщується (де проходять лінії тропіків, полярного кола) |
2 | Положення відносно початкового меридіана | Установити, в якій півкулі (Західній чи Східній) розташована |
3 | Розміри | Визначити: – координати крайніх точок; – протяжність материка з півночі на південь та із заходу на схід; – площу |
4 | Положення відносно інших материків | Визначити найближчі материки та віддаленість від них |
5 | Положення відносно морів та океанів | Визначити, які моря та океани омивають береги материка |
6 | Особливості берегової лінії | Визначити: – сильно чи слабко розчленована; – які затоки вдаються в суходіл; – які великі півострови виступають в океан; – які великі острови та архіпелаги розташовані поблизу узбережжя материка |
V. Закріплення вивченого матеріалу
Перевірка правильності визначення характеристики ГП Африки за зведеною таблицею. (Учні відповідають і показують об’єкти на карті.)
Питання. Як пов’язані різноманітність природи, про яку писав М. Гумільов, і ГП материка?
План-характеристика географічного положення африки
№ з/п | План | Послідовність роботи | Характеристика ГП африки |
1 | Положення відносно екватора | Установити: – в якій півкулі (Північній чи Південній) розташована; – між якими паралелями розміщується (де проходять лінії тропіків, полярного кола) | – Африка розташована в Північній і Південній півкулі. – Вона розташована між паралелями 37° пн. ш. і 35° пд. ш. – У Північній півкулі перетинається північним тропіком, а в південній – південним |
2 | Положення відносно початкового меридіана | Установити, в якій півкулі (Західній чи Східній) розташована | Більша частина Африки розташована в східній півкулі, і тільки незначна (західна частина) – у західній півкулі |
3 | Розміри | Визначити: – координати крайніх точок; – протяжність материка з півночі на південь та із заходу на схід; – площу | – Координати крайніх точок: 1. Пн. – мис Рас-Енгела (37° пн. ш., 10° сх. д.). 2. Пд. – мис Агульяс (35° пд. ш., 20° сх. д.). 3. Зх.- мис Альмаді (15° пн. ш., 17° зх. д.). 4. Сх. – мис Рас-Гафун (11° пн. ш., 52 сх. д.). – Протяжність материка з пн. на пд. близько 8000 км, а із зх. на cx.- близько 7500 км, по екватору – близько 800 км. – Площа – 30,3 млн кв. км – друге місце після Євразії |
4 | Положення відносно інших материків | Визначити найближчі материки та віддаленість від них | Найближчий материк – Євразія. Від Європи Африку відділяє Середземне море і Гібралтарська протока. З Азією Африка з’єднується Суецьким перешийком, де був збудований у ХІХ ст. Суецький канал. Червоним морем і Баб-ель-Мандебською протокою материк відокремлений від Азії. Інші материки знаходяться на великій відстані |
5 | Положення відносно морів та океанів | Визначити, які моря та океани омивають береги материка | Африка омивається двома океанами та їх морями: із заходу і півночі водами Атлантичного океану, а зі сходу – Індійського. Мозамбіцька протока відділяє від Африки острів Мадагаскар |
6 | Особливості берегової лінії | Визначити: – сильно чи слабко розчленована; – які затоки вдаються в суходіл; – які великі півострови виступають в океан; – які великі острови та архіпелаги розташовані поблизу узбережжя материка | – Береги материка слабко розчленовані. – На заході Гвінейська затока, а на сході – Аденська. – Найбільший півострів – Сомалі. – Найбільший острів материкового походження – острів Мадагаскар; на заході в Атлантичному океані – Канарські, Зеленого мису острови |
VI. Підсумок уроку
Учитель. Подивіться на карту Африки. Прапорці – це згадка про вірші Миколи Гумільова. Виставка та інструктаж – це ваш надійний помічник у подальшому навчанні.
Якою тепер є Африка у вашій уяві? Сподіваюсь, що наша подорож була не тільки цікавою, але й корисною.
VII. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника, заповнити таблицю “Дослідники Африки”. Написати повідомлення про видатних дослідників Африки (за бажанням). Вміти показувати на карті елементи ГП Африки. Знайти вірші про материк (за бажанням).
Література
1. Бойко В. М, Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів.- К.: Зодіак-ЕКО, 2007.
2. Буссенар Л. Похитители бриллиантов.- Кишинев: Литература “Арктика”, 1982.
3. Верн Ж. Пять недель на воздушном шаре.- Баку: Маариф, 1987.
4. География: Справочник абитуриента.- М.: АСТ, 1997.
5. Городецький В. У джунглях Африки.- К.: Шкільний світ, 2004.
6. Гумилев Н. Избранное.- М.: Просвещение, 1990.
7. Кобернік С. Г, Скуратович О. Я. Географія материків і океанів: Підручник для 7 класу.- К.: Навчальна книга, 2002.
8. Нестандартний урок географії.- Х.: Вид. група “Основа”, 2005.
9. Скарлато Г. Захоплююча географія.- К.: Альтерирес, 1998.
10. Справочник школьника по географии.- М.: ACT, 1996.
11. Энциклопедия для детей.- М.: Аванта, 2002.
13. Энциклопедия. Я познаю мир.- М.: ACT, 1995.
12. Энциклопедия. География.- М.: Росмэн, 1995.
14. 100 великих географических открытий.- М.: Вече, 2000.