ОТРУЄННЯ БДЖОЛИНОЮ ОТРУТОЮ
ОТРУЄННЯ БДЖОЛИНОЮ ОТРУТОЮ. Дія бджолиної отрути на людей неоднакова. Тут величезну роль відіграє власне індивідуальний фактор – ідіосинкразія – алергія до бджолиної отрути. Лікувальна або отруйна дія отрути на організм прямо залежить від отриманої дози. Між лікувальною, отруйною (токсичною) і смертельною дозою є величезна різниця. Токсична доза перевищує лікувальну в десятки разів, а смертельна – у сотні.
Найчутливіші до бджолиної отрути діти, жінки й люди похилого віку. Здорова людина може досить легко перенести до десяти одночасних
Людина, яка страждає алергією на бджіл, може одержати важкий анафілактичний шок у результаті ужалення тільки однією бджолою. Алергійна реакція услід за ужаленням проявляється
Легка реакція на ужалення (І ступінь) проявляється несильною сверблячкою всього тіла, кропивницею, набряками обличчя (при цьому набрякають як ніс, очі, губи, так і язик), появою ознобу й підвищенням температури до 38 °С. Потерпілі перебувають у збудженому стані, але з ослабленням дратівного початку всі ці симптоми через кілька годин минають самостійно. На місці ужалення розвивається сильний набряк, який поширюється на великі площі й тримається протягом 7-10 днів.
Середня реакція на ужалення (II ступінь) викликає в постраждалого спазми гладкої мускулатури, що супроводжуються сильними болями в животі, блювотою, проносом, болями в попереку, нападами ядухи. Виникає також сильна слабість, можлива короткочасна втрата свідомості, а також пульсуючий головний біль. Слід зауважити, що деякі симптоми, які проявляються при легкому ступені на ужалення, наприклад шкірна сверблячка або кропивниця, проявляються набагато слабше.
Важка алергійна реакція (III ступінь) на ужалення однієї-двох бджіл зустрічається вкрай рідко. У цих випадках спочатку – проявляються слабкі симптоми однієї з попередніх ступенів реакції, потім алергійна реакція стрімко розвивається. Через 3- 5 хвилин після ужалення потерпілий непритомніє, можливі судороги, мимовільне сечовипускання й дефекація. Втрата свідомості може тривати до 6 години. У цей час у хворого відзначається знижений артеріальний тиск і нитковидний пульс. Якщо потерпілому не надати своєчасну допомогу, то результат може бути смертельним.
При легкій реакції на ужалення необхідно видалити жало, прикласти холод і прийняти одну таблетку супрастину (піполь – фену або димедролу).
При II і III ступеня до приїзду лікаря надають таку допомогу: видаляють жало, у місце ужалення підшкірно вводять 0,3 мл 0,1% – вого розчину адреналіну, а в інше місце – ще 0,2 мл адреналіну й обов’язково 1,0 мл супрастину (піпольфену або димедролу) і 1,0 мл преднізолону.
Слід звернути увагу на той факт, що алергійна реакція зростає від ужалення до ужалення. Хворі, які належать до цієї категорії, повинні носити із собою таблетки ефедрину й будь-якого антигістамінного препарату (димедролу, супрастину тощо). У випадку несподіваного ужалення бджолою такі хворі повинні тримати в домашній аптечці шприц, антигістамінні препарати й ефедрин в ампулах. До приїзду лікаря необхідно зробити ін’єкцію 1,0 г супрастину й 1,0 г ефедрину підшкірно. На місце ужалення кладуть холодний компрес.
Потерпілі з важкою алергійною реакцією повинні бути госпіталізовані, тому що можливі рецидиви або пізніше ускладнення. Люди, які раніше перенесли вже алергійні реакції на ужалення, повинні звернутися до алерголога для профілактичного лікування.
Людям з підвищеною чутливістю до бджолиної отрути досить одного ужалення, щоб з’явилися загальне нездужання, головний біль, блювота, пронос, висипка. У випадку О. б. о. треба протягом дня кожні 3-4 години приймати по склянці медово-вітамінно-алкогольної суміші: 50-100 г меду, 200 г горілки, 1 г аскорбінової кислоти й 1 л кип’яченої води. При будь-якому отруєнні мед стимулює печінку, серце й інші органи. Алкоголь діє проти бджолиної отрути як антитоксин (саме тому при апітоксинотерапії хворим забороняється вживати алкогольні напої). Аскорбінова кислота підтримує роботу надниркової залози, активізує дію гістамінази, підвищує опірність організму, знешкоджує отруту, бере участь в утворенні антитоксинів, підсилює ферментативні процеси й дію адреналіну й холіну.
При ужаленні жало не витягають із ранки двома пальцями, інакше отрута, що залишилася в жалі, надійде в тіло, його витягають натисканням на прилеглу тканину або сковзаючи нігтем пальця по вжаленій ділянці. Отруту з ранки видавлюють або висмоктують.
Зауважено, що в бджолярів з великим стажем роботи на пасіці виробляється своєрідний імунітет на бджолину отруту. Вони переносять ужалення без усякої шкоди для організму, без яких-небудь симптомів отруєння.