ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я ДІТЕЙ
Мета: формувати в учнів уявлення про медичну службу в Україні; розвивати вміння звертатися по допомогу до лікаря-фахівця чи медсестри; прищеплювати бажання піклуватися про своє здоров’я.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бліцопитування
– Що таке інфекція? Які інфекції вам відомі?
– Що ви знаєте про ВІЛ? Яку хворобу він спричиняє?
– Чому СНІД – це небезпечна хвороба?
– Коли можна заразитися ВІЛ?
– Продовжіть речення: “Зараження ВІЛ не відбувається…”.
–
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про охорону здоров’я дітей в Україні.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступна бесіда
– Охорона здоров’я людини та виховання здорових дітей були основними проблемами в усі часи.
– Які медичні та оздоровчі заклади вам відомі? (Лікарня, поліклініка, санаторій, оздоровчі центри, табори)
– Хто, крім рідних та близьких, має піклуватися про ваше здоров’я? (Лікарі, медичні сестри, масажисти, інструктори
2. Робота за підручником (с. 81-84)
Робота в парах
Учні об’єднуються у пари та пригадують ситуації, коли вони або хтось із їхніх знайомих захворіли, обговорюють ситуації за запитаннями, поданими у підручнику.
Вправа “Мікрофон”
Учитель пропонує учням за мал. 23 назвати установи охорони здоров’я. Робота в групах
Учні по черзі називають медичні установи, які є в їхньому населеному пункті.
– Що роблять дітям у дитячих поліклініках?
– Як називають дитячого лікаря?
– Лікарі яких спеціальностей працюють у поліклініці?
Робота в групах
Інсценізація
Учні об’єднуються у 6 груп (“педіатр”, “окуліст”, “стоматолог”, “ЛОР”, “хірург”, “кардіолог”), розподіляють ролі та розігрують сценки про лікаря і пацієнта.
– Що ви прочитали про амбулаторії сімейної медицини?
– Як ви розумієте слова давньогрецького лікаря Гіппократа про хвороби?
– Коли пацієнта можуть госпіталізувати?
– Чому не варто відмовлятися від госпіталізації?
Робота в малих групах
Учні працюють за завданнями підручника.
– Зробіть висновок та порівняйте його із висновком у підручнику.
– Для чого призначені санаторії?
– Що ви прочитали про санаторії?
Робота в групах
Учні працюють за завданнями підручника.
3. Фізкультхвилинка
Руханка-інсценізація
Учні по черзі показують пантомімою одне з того, що можна робити на курорті, а решта повторюють ці рухи та вгадують, що саме було показано.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
– На картках записані назви медичних установ. Підкресліть ті, що є в нашому місті. (Лікарня, дитяча поліклініка, швидка допомога, поліклініка для дорослих, санаторій, оздоровчий центр, фітнесцентр, кабінет ЛФК, курорт)
2. Робота в групах
– А чи знаєте ви, до якого лікаря слід звертатися, якщо виникають певні проблеми зі здоров’ям?
Перед вами – картки, на яких потрібно з’єднати стрілками ознаку хвороби і спеціальність лікаря, до якого ви звернетеся по допомогу.
Ознаки хвороби | Лікар |
Висока температура | Терапевт |
Порушення зору | Стоматолог |
Зубний біль | Окуліст |
Біль у вусі | Лор |
Травма ноги | Кардіолог |
Біль у серці | Хірург |
Сильний головний біль | Невропатолог |
3. Бесіда (див. додатковий матеріал до уроку)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
Бесіда
– Які ще кабінети є в деяких дитячих поліклініках?
– Чому кожна людина має стежити за своїм здоров’ям, регулярно перевіряти його стан?
– Як слід учинити, якщо ви відчули раптове нездужання?
– Згадайте, за яким номером телефону викликають швидку допомогу.
– Чому під час деяких захворювань лікування вдома не допомагає?
– Куди тоді везуть хворого?
– Яке лікування проводять у лікарні?
– Чому не можна пустувати із номером телефону “103”?
– Занотуйте в записниках прізвища, імена та по батькові дільничного педіатра, стоматолога та інших фахівців, які допомагають вам рости здоровими.
– Коли ви востаннє були на прийомі у дільничного педіатра? А в інших фахівців?
– Поміркуйте! Дайте відповіді на запитання.
– Про що я замислююся напередодні відвідування лікаря, коли хворію?
– Коли виникла проблема з моїм здоров’ям?
– Чи траплялося це в мене раніше?
– Що я відчуваю?
– Чи пропустив я заняття у школі, коли хворів?
– Чи вживаю я зараз ліки?
– Про що я замислююся після відвідування лікаря?
– Хто говорив під час відвідування більше за всіх?
( ) Я;
( ) лікар;
( ) той, хто був зі мною (мама або тато).
– Чи ставив я всі свої питання, що мене турбували, лікареві?
– Чи все я зрозумів із того, що говорив лікар?
– Чи допомогло це мені краще турбуватися про себе? Як саме?
– Чи зможу я поводитися інакше іншого разу, коли я буду в лікаря? Висновок. Ніхто краще за тебе не може піклуватися про твоє здоров’я, ніж ти сам.
4. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що таке поліклініка?
– Лікарі яких спеціальностей працюють у поліклініці?
– Що таке лікарня?
– Чому не можна пустувати із номером телефону “103”?
– Що роблять медичні працівники в лікарні?
– Чим поліклініка відрізняється від лікарні?
– Чи були ви коли-небудь у санаторії? Поділіться своїми враженнями.
– Чи є в нашій місцевості санаторії?
– Яку медичну допомогу отримують у санаторіях?
– Що найбільше впливає на зміцнення й збереження здоров’я людини?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 81-84).