ПАГІН І БРУНЬКА

Розділ 1. РОСЛИНИ

Тема 1.БУДОВА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ РОСЛИН

§ 12. ПАГІН І БРУНЬКА

Рослина – це природна система, основними складовими частинами якої є корінь і пагін.

Пагін – вегетативний орган рослини, що має листкостеблову будову (мал. 25). Пагін складається із стебла, листків і бруньок.

Основними функціями пагона є зв’язок надземної і підземної частин рослини, транспортування речовин, іноді фотосинтез. Пагін може накопичувати поживні речовини, воду. Його частини слугують для вегетативного розмноження рослини.

На пагоні

виділяють вузли і міжвузля. Вузол – це місце прикріплення одного або кількох листків до стебла. Міжвузля – це частина пагона між сусідніми вузлами. Міжвузля можуть бути довгими і короткими, а, відповідно, і пагони бувають видовженими або вкороченими. Кут між листком і стеблом називається листковою пазухою.

ПАГІН І БРУНЬКА

Мал. 25. Пагони рослин: 1 – гіркокаштана; 2 – бузку (а – вузол; б – міжвузля)

ПАГІН І БРУНЬКА

Мал. 26. Бруньки: 1 – вегетативні у гіркокаштана; 2 – генеративні у вишні

Брунька – це зачатковий пагін із дуже вкороченими міжвузлями. Вона забезпечує

тривале наростання пагона і його галуження. Брунька складається із короткого зачаткового стебла і тісно розташованих на ньому листкових зачатків. Зовні брунька вкрита щільними покривними лусками, які захищають тканини зачаткового пагона від несприятливих умов зовнішнього середовища: впливу низьких температур, висихання, сонячних опіків (мал. 26, 27).

Взимку покривні луски повністю закривають доступ повітря всередину бруньки. У тополі, берези непроникність бруньки посилюється смолистими клейкими виділеннями, у верби луски густо вкриті опушенням. Під покривними лусками добре помітні маленькі зачаткові листки, які кріпляться до зачаткового стебла, що міститься в центрі бруньки. У пазухах зачаткових листків є ледь помітні в лупу зачаткові бруньки, схожі на горошинки (мал. 27).

Внутрішня будова бруньки доводить, що брунька – це зачатковий пагін, верхівку якого називають конусом наростання. Клітини конуса наростання постійно діляться, забезпечуючи ріст пагона у довжину.

Бруньки бувають вегетативні та генеративні. З вегетативної бруньки виростають стебло і листки, а з генеративної – квітка або суцвіття. Ці бруньки відрізняються між собою за розмірами, формою. Розгляньте на мал. 26 вегетативні та генеративні бруньки. Генеративні бруньки крупніші та мають більш округлу форму, ніж вегетативні. Всередині останніх розміщені лише зачаткові листки, тоді як у генеративних – зачаткові квітки.

Бруньки розрізняють за місцем їх розташування на пагоні. Верхівкові бруньки знаходяться на верхівках пагона, а пазушні – у пазухах листків, тобто місці прикріплення листка до стебла. Крім верхівкових і пазушних, є бічні бруньки та додаткові, які утворюються на листках, коренях тощо.

За формою бруньок, їх розміром, кольором, розташуванням на пагоні взимку можна визначити, яке дерево чи кущ перед вами.

Розвиток пагона з бруньки. За сприятливих умов навколишнього середовища (тепла і вологи) покривні лусочки бруньок тріскаються. Клітини конуса наростання починають активно ділитися. Міжвузля видовжуються, покривні лусочки бруньок розсовуються, і з’являються молоді листки (мал. 27).

З генеративних бруньок розвиваються квітки або суцвіття, з вегетативних – листки та пагони.

Пагін росте в довжину своєю верхівкою. Такий ріст називають верхівковим, а якщо пагін росте за рахунок видовження міжвузля – вставним (у пшениці, кукурудзи).

ПАГІН І БРУНЬКА

Мал. 27. Внутрішня будова бруньки: 1 – генеративної; 2 – вегетативної (а – зачаткове стебло; б – покривні луски; в – зачаткові листки; г – зачаткова брунька; д – зачаткове суцвіття); 3 – розвиток пагона

Пагін – це вегетативний орган рослини, що складається зі стебла, листків і бруньок. Брунька – зачатковий пагін із вкороченим міжвузлям. Розрізняють верхівкові, бічні, пазушні, додаткові, генеративні та вегетативні бруньки.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПАГІН І БРУНЬКА