ПАСЛЬОНОВІ – ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ НАЙПОШИРЕНІШИХ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР
Сад і город (енциклопедія)
ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ
НАЙПОШИРЕНІШИХ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР
ПАСЛЬОНОВІ
Найбільш небезпечним шкідником картоплі, баклажанів і помідорів є колорадські жуки. Вони завдають величезної шкоди картоплі. Уражаються рослини як дорослими комахами, так і личинками. Колорадський жук на всіх стадіях розвитку дуже ненажерливий, обгризає листя, залишаючи тільки жилки. Для боротьби з ним потрібно якнайчастіше оглядати рослини, збирати жуків, личинок і яйцекладки, використовувати біологічні препарати, такі як боверин і
Верхівкова гнилизна плодів. Проявляється як невелика темно-зелена пляма на верхівці плода. Пляма збільшується, м’якоть під плямою загниває, й плід гине. Причина захворювання – порушення водного балансу рослини. З’являється в помідорів при недостатньому поливанні. Для боротьби з цим захворюванням важливі профілактичні методи: правильне регулярне поливання, обприскування розчином аміачної селітри, помірне внесення а30тних добрив.
Heпаразитарне
Розтріскування плодів. Захворювання, що з’являється в тому випадку, коли після довгої посухи грунт різко зволожується. Плоди починають наливатися, ослаблена шкірочка не встигає за ростом плода й розтріскується. Щоб зміцнити шкірочку й підвищити твердість плода, потрібно під час унесення добрив збільшити дозу фосфору й зменшити дозу а30тно-калійних добрив.
Зелена п’ята. Це відсутність типового для сорту забарвлення навколо плодоніжки. Хвороба викликана несприятливими погодними умовами в період дозрівання плодів.
Фітофтороз. Вірусне захворювання помідорів, що уражає рослини, потрапляючи на них із зараженої картоплі. На листі й стеблах з’являються темно-коричневі плями, у вологу погоду помітний білуватий наліт. Коли уражаються плоди, на них з’являються темно-бурі тверді плями, які поширюються на весь плід. Листя та стебла помідорів, заражених фітофторо30м, засихають, плоди загнивають.
Макроспоріоз. Захворювання уражає листя й стебла, починаючи з нижніх листочків. З’являються круглі великі плями коричневого кольору, на плодах навколо плодоніжки плями чорні вдавлені. У вологу погоду на плямах помітний чорний наліт. Це говорить про те, що захворювання грибкове, збудник зберігається на рослинних рештках, у грунті та насінні. Рослини уражаються макроспоріо30м під час дощу та при поливанні.
Септпоспоріоз. Ще одне грибкове захворювання, що уражає листя, стебла й плоди. Сліди грибка проявляються на розсаді у вигляді брудно-білих плям із темним обідком і чорними цяточками. Хвороба стрімко розвивається у вологу теплу погоду.
Чорна бактеріальна плямистість. Уражає помідори протягом усього сезону вирощування. На краях листочків з’являються дрібні чорні плями, які поширюються на стебла. Листочки жовкнуть і відмирають, плоди вкриваються опуклими чорними плямами й загнивають.
Усі інфекційні хвороби помідорів передаються з насінням. Тому головним профілактичним засобом є знезаражування насіння. Його замочують на 30 хв у 1 % – ному розчині марганцевокислого калію, потім промивають і просушують. Для боротьби з хворобами можна використовувати настій часнику, а при сильному ураженні – пестициди. Необхідно також постійно збирати й знищувати уражені плоди та рослини.