ПЕРІОД СПОКОЮ – ПЛОДОВІ ТА ЯГІДНІ РОСЛИНИ

Сад і город (енциклопедія)

ПЛОДОВІ ТА ЯГІДНІ РОСЛИНИ

ПЕРІОД СПОКОЮ

Період спокою починається тоді, коли опадає листя. Він дуже важливий для дерева, тому що при переході в стан спокою біохімічні процеси, що відбуваються в тканинах дерева, готують його до зимового зниження температури, зменшення забезпеченості вологою та світлом. Якщо дерева нормально перейшли в стан спокою, вони добре зимують, а навесні активно вступають у пору вегетації.

Для переходу в стан спокою сигналом є поступове зниження температури аж до мінусової, суха

сонячна погода. Найраніше в стан спокою переходить крона, починаючи з периферії, потім скелетні гілки й в останню чергу штамб.

Період спокою поділяється на дві фази. Перша – фаза глибокого спокою. Вона триває до кінця січня, коли тримається стійка морозна погода, без сильного потепління. Друга фаза – вимушеного спокою. Починаючи з днів зимового сонцестояння, періодично відбувається сильне потепління, яке провокує дерево до росту. При тривалому підвищенні температури вище 10 °С період вегетації може наступити раніше, а у зв’язку з тим, що слідом за цим найчастіше настає різке зниження температури до заморозків

і морозів, розбуджені бруньки часто гинуть.

Перехід зі стану глибокого спокою у фазу вегетації починається на штамбі, потім – на центральному провіднику, скелетних гілках першого порядку, в останню чергу пробуджується крона від центру до периферії. Якщо навесні вдень температура на сонячному боці дерева підвищується настільки, що кора нагрівається, відновлюється життєдіяльність тканин. У нічний час, коли температура різко знижується, кора підмерзає, виникають опіки, що призводить до часткового відмирання кори (мал. 8).

Найсильніше перепад весняних температур уражає кору штамбів кісточкових дерев, а також яблуні та груші зимових сортів.

ПЕРІОД СПОКОЮ   ПЛОДОВІ ТА ЯГІДНІ РОСЛИНИ


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПЕРІОД СПОКОЮ – ПЛОДОВІ ТА ЯГІДНІ РОСЛИНИ