Планети Сонячної системи
ВСЕСВІТ І СОНЯЧНА СИСТЕМА
&5. Планети Сонячної системи
Пригадай! Які планети Сонячної системи ти знаєш? Якої вони форми?
Тобі вже відомо, що в Сонячній системі вісім великих планет. Це нерозжарені космічні тіла кулястої форми, що рухаються навколо Сонця і навколо власної осі. Час, за який планета здійснює повний оберт навколо своєї осі, називають добою, а навколо Сонця – роком.
У всіх планет, окрім Меркурія і Венери, є природні супутники – тверді космічні тіла, що обертаються навколо них по своїх орбітах. Земля має один
Розглянь малюнок. Яка планета найбільша за розмірами? Яка найменша? Яка знаходиться найближче до Сонця, а яка – найдальше від нього?
Мал. 10. Планети Сонячної системи
Планети відрізняються одна від одної розмірами, віддаленістю від Сонця та іншими ознаками. їх поділяють на планети земної групи – Меркурій, Венера, Земля, Марс і планети-гіганти – Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун. Планети земної групи порівняно малі за розмірами, мають тверду поверхню і розташовані ближче
Найменшою за розмірами і найближчою до Сонця планетою є Меркурій, найбільшою – Юпітер, а найбільш віддаленою від Сонця – Нептун.
Поміркуй! Чи однаково Сонце зігріває різні планети? На яких планетах найвища температура, а на яких – найнижча?
Ти вже знаєш, що планети не випромінюють власного світла і тепла, а освітлюються і зігріваються Сонцем. Оскільки вони рухаються на різних відстанях від Сонця, то й нагріваються по-різному. Чим ближче планета до Сонця, тим вища температура її поверхні. Так, удень Меркурій і Венеранагріваються до +430 °С і вище, а на Урані і Нептуні температура опускається до -200 °С і нижче.
Поміркуйте! Чи за однаковий час планети здійснюють повний оберт навколо Сонця? Від чого це залежить?
Кожна планета рухається навколо Сонця по власній орбіті. Чим ближче до Сонця вона розташована, тим коротша в неї орбіта і тим менше часу потрібно, щоб здійснити повний оберт. Так, Земля обертається навколо Сонця за 365 діб, тобто за рік, Меркурій – усього за 88 земних діб, а Нептун – за 165 земних років.
Тривалість періоду обертання планет навколо своєї осі теж різна. Так, Меркурій здійснює повний оберт за 59 земних діб, Земля – за 24 години, а Юпітер – за 10 земних годин.
Обговоріть! Чим подібні й чим відрізняються планети Меркурій і Нептун?
Доба, рік, планети земної групи, планети-гіганти.
Перевір свої знання
1. На які групи поділяють планети Сонячної системи? Наведи приклади планет кожної групи.
2. У чому полягає відмінність між планетами різних груп?
3. Які тіла називають природними супутниками планет?
4. Чому Сонце зігріває різні планети неоднаково?
5. Наталочка вважає, що тривалість року на планетах Сонячної системи така ж, як і на Землі. Чи права дівчинка? Чому?
Підсумуємо разом
Планети – кулясті нерозжарені космічні тіла великих розмірів, що обертаються навколо Сонця і навколо своєї осі. Розрізняють планети земної групи, що мають тверду поверхню, і планети-гіганти, які утворені переважно з газів. У більшості планет є природні супутники – тверді космічні тіла, що рухаються навколо них по своїх орбітах.
Поспостерігай разом із дорослими за небом перед заходом Сонця. Знайди планету Венеру, яка нагадує яскраву зорю, що першою з’являється на вечірньому небі.
Учені називають Венеру “найгарячішою планетою”, Марс – “червоною планетою”, Сатурн – “планетою з кільцями”, а Юпітер – “смугастою планетою”. Використовуючи додаткові джерела, дізнайся, чому ці планети отримали такі назви.