ПЛУТОНІЙ

Екологія – охорона природи

ПЛУТОНІЙ – хім. елемент з порядковим номером 94. У природі не трапляється, виникає в ядерних реакторах атомних електростанцій та при вибухах атомних бомб шляхом захоплення нейтронів ядрами урану-238. Технологія добування П. пов’язана з переробкою радіоакт. відходів (його виділяють з відпрацьованих тепловидільних елементів, див. ТВЕЛ). Особливо цікавий П.-239. Його фіз. період напіврозпаду становить 24110 р., біол. – 120 р. Це означає, що протягом життя людини з її організму виводиться менше половини П., який потрапив

у нього. Розпад П. супроводжується а – і у – випромінюванням, тому він є одним з найнебезпечніших канцерогенів. Найбільш шкідливим є вдихання П. з повітрям. Достатньо потрапляння в легені в середньому від 0,001 до 0,26 мг П., щоб викликати рак легенів. Ін. словами, 1 г П. може спричинити від 3800 до 1 млн випадків захворювання на рак. Потрапивши до організму з їжею, П. нагромаджується в кістках, печінці, статевих залозах, що призводить до розвитку злоякісних пухлин.

За останні десятиріччя внаслідок наземних випробувань ядерної зброї, аварій на військових заводах, АЕС та заводах з переробки радіоакт. відходів П. потрапив у навколишнє середовище, зумовивши його довготривале радіоакт. забруднення на значних територіях. Грунт, який містить П., слід ретельно зняти й вивезти у відповідні місця кінцевого захоронення – могильники (див. Відходи радіоактивні).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПЛУТОНІЙ