Подорож до країни Художній образ
Дорогі друзі!
Образотворче мистецтво відображає навколишній світ у художніх образах. Підручник ознайомить вас із творами українських і зарубіжних митців, допоможе підготуватися до виконання творчих завдань, навчить створювати власні художні образи. Адже художній образ це “душа” мистецького твору.
Робота над зображенням це постійна практика. Насамперед подумайте, як вам належно організувати робоче місце. Як краще сісти, щоб було зручно працювати. Під яким кутом потрібно покласти папір, аби не спотворити зображення. Якщо ви працюєте
Ви навчитеся бачити красу в кожному явищі, у кожній людині. Зрозумієте, яку важливу роль відіграє мистецтво в нашому житті. Та найголовніше ви самі створюватимете красу! Розфарбовуватимете реальний та уявний світ у яскраві кольори. Втілюватимете на папері ваші фантазії. Творіть з любов’ю, бажанням та інтересом.
Бажаємо вам успіхів на шляху пізнання світу мистецтва!
Художній образ у графіці, живописі та скульптурі
1. Подорож до країни “Художній образ”
Чи подобається вам розгадувати таємниці? Опанувавши мову образотворчою мистецтва, ви навчитеся відчувати й розуміти художні твори, поринете в таємничий світ мистецтва.
Мистецтво відображає в художніх образах дійсність. За допомогою органів чуті, насамперед зору й слуху, люди сприймають навколишній світ, а в їхній уяві виникають художні образи. Мистецтво охоплює літературу, музику, театр, образотворче мистецтво, кіно, цирк, телебачення. Кожен йото вид має свою мову. Література – це мистецтво слова; музика – світ звукової гармонії; кіно й театр поєднують літературу, музику й акторську гру.
В. Леоненко. Екслібрис
М. Лихошва Село Моринці. Хата, у якій народився Т. Шевченко
В. Hoвіков (Варгачов). Переляканий ведмідь
Вежа Мері-Екс у Лондоні (Велика Британія)
К. Білокур. Півонії
Д. Кирсанок. Настінне панно
– Які види мистецтва представлені на ілюстраціях? Назвіть їх.
– За допомогою чого до нас промовляють ці види мистецтва?
– Як ви думаєте, які почуття намагалися виразити автори цих творів? Опишіть їх.
– Яке враження справили на вас ці твори?
– Запропонуйте свої назви цим творам образотворчого мистецтва.
В образотворчому мистецтві явища навколишнього життя відображені за допомогою ліній, кольорів. Їх сполучення и співвідношення, об’ємних форм і яскравих ритмів. Щоб зрозуміти світ митця, потрібно вивчити мову різних видів мистецтва.
Основа будь-якого виду мистецтва – художній образ. Митець передає свої враження, думки й почуття у власних творах, тобто створює певний образ.
Художній образ – це особлива форма пізнання дійсності в мистецтві.
Словник
Худо́жній о́браз – форма відтворення навколишнього світу, думок і почуттів автора в мистецькому творі.
Вузлик на пам’ять
Теми для творів підказує митцеві життя. Правильно вибрана тема – запорука успіху у творчості. Твір митця може схвилювати глядача, викликати в нього радість, любов, співчуття тільки тоді, коли художник не байдужий до предмета зображення.
Як виділити в тематичному малюнку головне? Це можна зробити за допомогою засобів художньої виразності образотворчого мистецтва: розміру, розміщення, освітлення, кольору. Намагайтеся розмістити головне в центрі або на передньому плані.
К. Трутовський. Жінка з полотном
Як художник використовує передній план у побудові твору? Як це допомагає йому розкрити художній образ твору?
Творче (практичне) завдання (на вибір)
Варіант 1. Яка ваша улюблена квітка? Чим вона вам подобається? Намалюйте цю квітку. Придумайте малюнку назву.
Варіант 2. Спробуйте уявити, з якої чашки питиме чай музикант, лікар або пекар Намалюйте таку чашку.
Техніка виконання: олівець, фломастер, акварель, гуаш (на вибір)
Запитання та завдання
1. Що таке художній образ?
2. Назвіть засоби художньої виразності образотворчого мистецтва.